Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Levandos po žiemos reikalauja rankų ir dėmesio

Autorius: Jurga SAJENKIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Kvapų karaliene laikoma levanda labai mėgiama. Dažnoje Lietuvos kaimo sodyboje ir kitoje privačioje valdoje galima išvysti šias nuostabias kvapnias mėlynakes. Tačiau pavasarį jos ne vieną priverčia sunerimti. Daugelis nežino, ar sėkmingai atlaikė žiemą  ir kada geriausias laikas jų genėjimui.

Šiais laikais pasaulyje žinoma apie 30 levandų rūšių. Labiausiai paplitusios – anglų, prancūzų ir italų veislės. Ne tik mėlyni, violetiniai, bet ir balti, rausvi, rožiniai aukštaūgių ir žemaūgių levandų žiedai skleidžiasi Viduržiemio jūros pakrantėse, Kanarų salose, Indijoje. Lietuvoje auginamos tik laukinės levandos, kurių gimtinė – Aukštutinės Alpės.

Levandas auginti yra tikrai nesudėtinga, tik reikia žinoti kelias taisykles. Levandos nemėgsta augti vazonėliuose, joms reikalinga laisvė, erdvė. Geriausia jas auginti sode, šarminiame ir kalkingame dirvožemyje, kur ganėtinai daug saulės. Augs jos ir daliniame pavėsyje, bet bus suvargę ir nežydės. Tad geriausia levandas sodinti labai saulėtose ir greitai išdžiūstančiose vietose. Drėgmė – levandų priešė.

Po žiemos, iš tiesų, ne vienas skundžiasi, kad levandos neišgyveno, nes nušalo. Greičiau jos žuvo ne dėl šalčio, o todėl, kad auga per drėgnoje vietoje ir ten, kur užsistovi vanduo. Ypač joms pakenkiama, kai žiemą po stipresnių šalčių prasideda atodrėkis ir ištirpęs sniegas nesusigeria į žemę, o stovi dirvos paviršiuje. Tada levandos žūsta ne dėl šalčio, o dėl užmirkimo ir kad jų šaknys tiesiog supūva.  Panašus scenarijus gali būti ir vasarą. Po gausesnio lietaus, nesant geram drenažui, nuo vandens pertekliaus levandos gali nuskursti ar visai nunykti.

Kvapų karaliene tituluojama levanda ilgai išliks dekoratyvi, jei kas kelis metus bus atnaujinama. Ankstų pavasarį, kai tik nutirpsta sniegas, levandų krūmus be gailesčio reikia nukirpti perpus ar net trumpiau. Iš pradžių atrodys skurdokai ir apverktinai, bet vėliau sužaliuos ir sužydės dar gausiau, bus kuplios ir kompaktiškos, nebeliks išplikusių nedekoratyvių stiebų. Kai kurie gėlininkai ir levandų mylėtojai šį darbą atlieka rudenį ir rezultatu taip pat lieka patenkinti.

Facebook komentarai

a

a