Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Lietuvos šiltnamių ūkis vėl stumiamas į užribį, jei susietoji parama mažės 4 kartus?

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

 

Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) rengiant Bendrosios žemės ūkio politikos strateginį planą, pradėtos diskusijos su socialiniais partneriais dėl paramos priemonių. Vykstančiuose posėdžiuose yra kalbama ir apie tiesioginių išmokų perskirstymą, susietąją paramą.

Iš tokio posėdžio grįžęs Lietuvos šiltnamių asociacijos (LŠA) valdybos pirmininkas Paulius Andriejavas „Agroetai“ papasakojo, jog ŽŪM labai rimtai diskutuojama apie tai, jog uždaro grunto daržovių augintojams reikėtų sumažinti susietąją paramą net 4 kartus!

„Po tokių pasisakymų aš esu tiesiog šokiruotas“, – kalbėjo LŠA valdybos pirmininkas, primindamas, kad susietos paramos vokas ir taip jau eilę metų buvo mažinamas. „Mums tenkanti paramos dalis, žvelgiant į bendrą sumą, ir taip yra nedidelė, tad negi kas gali manyti, jog šiltnamiams tenkančiais pinigais būtų galima atgaivinti kurį kitą žemės ūkio sektorių“, – sakė P. Andriejavas.

LŠA valdybos pirmininkas priminė, kad šiltnamių ūkiai negauna jokių subsidijų energetikai, ūkių darbuotojams nekompensuojamas darbo užmokestis už žiemos mėnesius, kai šiltnamiuose nevykdoma jokia veikla, o investicijos į šį žemės ūkio verslą yra didžiausios.

Štai „Kietaviškių gausa“ šiltnamių ūkio vadovas Mindaugas Pupienis teigia, kad vien per paskutiniuosius kelis metus į gamybą buvo investuota 20 mln. eurų. „Pusė šios sumos yra Europos Sąjungos parama, o kita pusė – iš bankų paimti kreditai, kuriuos privalome grąžinti“, – kalbėjo M.Pupienis.

Jis sakė, kad modernizavus šiltnamius padidėjo daržovių  derlingumas, labai pagerėjo darbo sąlygos, žodžiu, skirtumai yra akivaizdūs. Kalbant apie susietąją paramą, aiškėja, kad jos dėka Kietaviškėse pavyksta išlaikyti darbuotojus ištisus metus, vykdyti stabilią veiklą bei plėtrą.

Anykščiuose 10 ha šiltnamių ūkį turintis Valdas Juška sako, jo investicijos į šiltnamius per paskutiniuosius šešetą metų siekia 12 mln. eurų. „6 milijonai iš Europos, o 6 – iš banko paimti kreditai“, – teigia V.Juška, pripažindamas, kad dabar viską, ką uždirba, atiduoda kreditoriams. „Susietoji parama padėdavo ūkiui išgyventi nuo lapkričio iki balandžio, kai šiltnamių ūkis negauna jokių pajamų, o išlaidos tuo metu būna nemažos“, – aiškino V.Juška.

LŠA vadovas teigia, kad šiltnamiai 1 ha plote kuria didžiausią pridėtinę vertę, lyginat su kitomis žemės ūkio šakomis. „Šiltnamyje 1 ha sukuriama daugiau nei 15 darbo vietų, priklausomai nuo auginamos kultūros, čia skinama nuo 460 iki 600 tonų iš ha produkcijos, kuri didžiąja dalimi realizuojama Lietuvoje“, – kalbėjo P. Andriejavas.

Be to, jis teigė, jog šiltnamių modernizacijos dėka, nuo ankstyvo pavasario mūsų parduotuvėse galima rasti šviežių agurkų ar pomidorų, o kai kurie ūkiai, naudodami dirbtini apšvietimą, sugeba pasiūlyti daržovių ištisus metus.

„Modernizavęsi ūkiai sugeba ne tik pasiūlyti šviežios bei sveikos produkcijos, bet sėkmingai konkuruoja su kitų Europos šalių augintojais“, – kalbėjo P. Andriejavas, akcentuodamas, kad dar tikrai reikia laiko ir palaikymo iš Vyriausybės, nes visi ūkiai turi didžiulius įsipareigojimus bankams, o susietosios paramos mažinimas gali stipriai paveikti šiltnamininkų konkurencingumą.

Portalas „Agroeta“ dėl kylančių grėsmių visam šalies šiltnamių ūkiui kreipėsi į ŽŪM ir iš ten gavo kiek nuraminantį atsakymą. Esą mokslininkai, remiantis atlikta susietosios paramos analize, ankstesnėmis pastabomis iš Europos Komisijos (EK) dėl susietos paramos įgyvendinimo Lietuvoje, susietųjų išmokų dydžiais kitose ES šalyse bei atsižvelgdami į galimą susietos paramos procentinį sumažėjimą (nustatyta EK), pateikė pasiūlymą dėl susietos paramos naujame laikotarpyje, skirtą viešoms konsultacijoms, kurios neseniai įvyko. Minėti pasiūlymai nėra sprendimai ir dar bus daug susitikimų su socialiniais partneriais ir mokslininkais, siekiant pagrįstų ir racionaliausių sprendimų Lietuvai.

Be kita ko, ŽŪM Ryšių su visuomene skyriaus specialistai teigia, kad Lietuvoje susietoji išmoka šiltnamiams už ha šiuo metu yra didžiausia ES, o energetikos subsidijavimas nėra ŽŪM kompetencijos klausimas.

Facebook komentarai