Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

Liežuvio nesuvaldęs Prezidento patarėjas ūkininkams: „Su kiekvienu iš gatvės prezidentas susitikti negali“

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Nuotraukų koliažas: Jaroslavas Neverovičius ir ūkininkų protestai.
Nuotraukų koliažas: Jaroslavas Neverovičius ir ūkininkų protestai.
Printer Friendly, PDF & Email

Prezidentas Gitanas Nausėda neranda laiko susitikti su ūkininkais ir aptarti tolesnių santykių dėl mokestinių iniciatyvų, nes kaip užvakar Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) atstovą Igną Jankauską informavo Prezidento vyriausiasis patarėjas, Aplinkos ir infrastruktūros  grupės vadovas Jaroslav Neverovič „su kiekvienu iš gatvės prezidentas susitikti negali“.

Tokius žodžius telefonu derinant susitikimą išgirdęs I. Jankauskas nusistebėjo J. Neverovičiaus pasakymu.

„Tai buvo netikėta ir šiek tiek keista, nes Prezidentą rinkimuose palaikė didžioji dalis žemdirbių. Ūkininkai tikėjosi, kad Prezidentas bus geraširdiškas. Net savivaldybėse kur kas mandagiau yra atsakoma, jei meras ar kitas atsakingas asmuo neturi laiko susitikimams. Manau, kad Prezidentūros atstovai negali taip kalbėti, net jei nenori susitikti“, – sako I. Jankauskas.

Mintis apie žmones iš gatvės antradienį papiktino ir Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininką Joną Talmantą.

„Tai mes, ūkininkai, dabar vadinamės žmonėmis iš gatvės, nors siekiame civilizuoto pokalbio apie tiesioginių išmokų suvienodinimą, nes Prezidentas gruodžio 12 dieną vyks į Europos vadovų tarybą, kur šį klausimą turėtų iškelti. Taip pat būtina pasirašyti memorandumą, kad mokesčiai ūkininkams nebūtų didinami tol, kol tiesioginės išmokos Lietuvos žemdirbiams nepasieks Europos Sąjungos vidurkio“, – „Agroetai“ teigė J. Talmantas.

„Agroeta“ primena, kad protestuodami prieš mokestines iniciatyvas, kurių didžioji dalis Seimą buvo pasiekusios iš Prezidentūros, ūkininkai pastatė apie 10 000 žalių kryžių, o lapkričio 26-ąją šalies miestuose ir miesteliuose surengė „Traktorių maršą“, kuriame dalyvavo apie 5 000 traktorių.

Po šių protestų visos iniciatyvos Seime nesulaukė palaikymo. Parlamentarai tik 4 eurais už toną padidino akcizą vadinamajam „žaliam dyzelinui“, nors Prezidentūra jį siūlė didinti net 90 eurų (iki 146 Eur/t).

„Savo iniciatyvomis Prezidentūra gana tiksliai apskaičiavo, kad ūkių sąnaudos, jei toms iniciatyvoms būtų pritarta, padidėtų 6 procentais. Tačiau ką tai reiškia, kai dabar dirbama tik maždaug 10 proc. pelningumu. Jei būtų likęs 4 proc. pelningumas, viso to nepakaktų net algoms išsimokėti, o ką jau kalbėti apie paskolų grąžinimą“, – „Agroetai“ teigė I. Jankauskas.

Pasak I. Jankausko, susitikimo metu Prezidento atstovams ūkininkai įteiks kepalą lietuviškos duonos, kurio dalis bus 25 proc. nupjauta. Tai esą simbolizuoja tiesioginių išmokų dydį, kurį gauna Lietuvos ūkininkai, palyginti su kitais ES žemdirbiais. 

Pats J. Neverovičius vengė „Agroetai“ pakomentuoti savo pareiškimą apie žmones iš gatvės ir pradėjo dangstytis Prezidento Komunikacijos grupe. Nepadėjo net argumentas, kad, kad tai buvo jo asmeninis pokalbis telefonu.

43 metų J. Neverovičius 2012-2014 metais buvo Lietuvos energetikos ministru, paskutiniu metu dirbo privačiame versle. Per parą, kaip numato Visuomenės informavimo įstatymas, Prezidentūra nesugebėjo atsakyti į „Agroeta“ klausimus.

Nepaisant gana sudėtingos situacijos, Prezidentūra ir ūkininkai siekia bendro ir konstruktyvaus dialogo, kad žemdirbiai būtų išgirsti, o politikams būtų pasiųstas aiškus signalas, jog žemės ūkis yra be galo svarbi ūkio šaka, duodanti didelę pridėtinę vertę. Pavyzdžiui, trečiąjį šių metų ketvirtį Lietuvos žemės ūkis buvo vienas svarbiausių variklių, kuriančių BVP

„Tas pokalbis įvyko lapkričio 28-ąją, o praėjusį antradienį po kooperatyvų asociacijos posėdžio žemės ūkio ministras Andrius Palionis pats paskambino J. Neverovičiui ir buvo sutarta, kad Prezidentas priims mūsų duoną. Tad, manau, kad dialogas su prezidentūra mezgasi ir patas Prezidentas supranta, kokioje situacijoje yra atsidūrę žemdirbiai, – „Agroetai“ sakė ŽŪK „Lietuviško ūkio kokybė“ direktorius Mindaugas Maciulevičius. –Galbūt Prezidentūrai dėl laiko stokos, kai dar tik formuojama Prezidento komanda, nepavyko su ūkininkų atstovais susitikti anksčiau, bet mes jaučiame, kad šalies vadovas įsiklauso į mus ir bendros pastangos, siekiant tiesioginių išmokų suvienodinimo duos rezultatus. Juolab kad su bendra baltiečių akcija ir atviru kreipimųsi į Europos Sąjungos lyderius Prezidento komanda taip pat yra supažindinta“.

 

 

Facebook komentarai