Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

A. Miceikienė: Laikas nuspręsti ar kaupti privačiuose antros pakopos pensijų fonduose

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė.
Astrida Miceikienė.
Printer Friendly, PDF & Email

Kiekvienų metų pradžioje 40 metų dar nesulaukę ir darbo pajamų turintys gyventojai yra automatiškai įtraukiami į antrosios pakopos pensijų kaupimo sistemą su teise atsisakyti.

Apsisprendimui gyventojai turi pusę metų – jeigu žmogus neatsisako kaupti, jis tampa II pensijų kaupimo sistemos dalyviu nuo tų pačių metų liepos 1 dienos. Taigi dabar laikas apsispręsti dėl pensijų kaupimo ir priimti teisingą sprendimą iki nurodyto termino.

Konkreti pensijų kaupimo bendrovė asmeniui yra parenkama atsitiktinai, bet gyventojas gali keisti bendrovę. Kaupti atsisakiusiam asmeniui prisijungti prie pensijų kaupimo pakartotinai siūloma kas trejus metus iki sukanka 40 metų – kai žmogus sulaukia 40 metų, jis daugiau į kaupimą nebeįtraukiamas.  

Visi kiti Lietuvos gyventojai bet kada gali kreiptis į savo pasirinktą pensijų kaupimo bendrovę ir pradėti kaupti savarankiškai. Šiuo atveju asmens amžius nėra svarbus.

Prieš kaupimas antrosios pakopos pensijų fonduose atrodo taip:

a

Galima pradėti kaupti ir kitaip

2021 m. pradėjęs kaupti gyventojas gali mokėti 2,4 proc., valstybė – 0,9 proc. Tuomet 2022 m. reikėtų mokėti atitinkamai 2,7 proc. ir 1,2 proc., o nuo 2023 m. standartinį tarifą – 3 ir 1,5 proc.

Jei gyventojas kaupti pradeda po automatinio įtraukimo į antros pensijų pakopos sistemą, įmokos pradedamos skaičiuoti nuo įtraukimo metų liepos 1 dienos.

Kai gyventojas kaupimo sutartį su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove sudaro savarankiškai, tuomet įmokos pagal sudarytą sutartį pradedamos skaičiuoti nuo sutarties įsigaliojimo, o pagal įstatymą sutartis įsigalioja trečio mėnesio pirmą dieną nuo sutarties įregistravimo „Sodros“ registre.

Ekspertai sutaria, kad toks kaupimas prasmingas tuomet, kai kaupimas nepertraukiamai trunka ne trumpiau kaip 25-30 metų, tačiau sprendimą kiekvienas gyventojas turi priimti individualiai, atsižvelgdamas į savo darbo užmokesčio dydį ir šeimos poreikius.

Pensinės išmokos priklauso nuo sukauptos sumos ir yra parodytos čia:

a

Tikiu, kad jauni žmonės tinkmai įvertins savo finansines galimybes dabar ir ateityje bei priims teisingus sprendimus.

Facebook komentarai