Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

Ministerijų perkėlimo klausimu

Autorius: Dr. Bernaras IVANOVAS
Bernaras Ivanovas
Bernaras Ivanovas
Printer Friendly, PDF & Email

Jau kurį laiką viešoje erdvėje centriniu Lietuvoje žemės ūkio klausimu tapo pačios biurokratų įstaigos, tai yra Žemės ūkio ministerijos perkėlimo į Kauną, klausimas. Vieni reiškia pasipiktinimą ir gąsdina visuomene tuo, kad jie daugiau nebedirbs, kiti gi demonstruoja absoliutų lojalumą ir pasiryžę žengti bet kur, kur tik lieps partija ir jos vadas. Į eketę, tai į eketę. Žinoma, būtų juokingas tas tuščias ir beprasmiškas ginčas, tačiau kitos Lietuvos žemės ūkio problemos neišspręstos. Juk valdžioje jau tuoj ketvirti metai partija, kurios pavadinime išdidžiai puikuojasi „valstiečių“ vardas.

Kokie jie „valstiečiai“ čia jau atskiros analizės vertas klausimas, tačiau akivaizdu: žemės ūkio politikos strategijos praktiškai nėra. Jeigu prieš kelis dešimtmečius buvo ūkių stambinimo ir modernizavimo vizija (ją skatino integracija į Europos Sąjungą), tai dabar mes matome tik trąšų pirkimo iš Rusijos skandalėlius ir nedrąsius postringavimus apie tai, kad Briuselis mus „nemyli“ ir laiko ne visai vertais normalių išmokų.

Kaip galėtume paaiškinti tokią padėtį? Manau, jog atsakymas kur kas akivaizdesnis, nei kartais galvojama. Kai valdininkai tiesiog neturi kompetencijos, o ir noro rimtai dirbti, tada darbas tiesiog imituojamas, o tam reikalinga kokia nors dūmų uždanga. Ja ir tampa visiškai beprasmiška idėja perkelti ministeriją į Kauną. Kai įsisuka tokia diskusija, nedidelė aktyvioji visuomenė gauna savo temą, o valdininkėliai gali ramiai daryti tai, kas jiems labiausiai patinka, tai yra – nieko. Pastaruosius metus mes tai ir matome, tad net ministro pakeitimas nesukelia jokio, kaip dabar mėgstame sakyti, šaršalo. Kodėl jį pakeitė, kuo pakeitė, kada pakeitė, beveik niekam neįdomu. Jeigu apie susisiekimo ministrą kalba ir Prezidentas, ir visi visuomenininkai bei „Facebook“ aktyvistai, tai žemės ūkio ministro tema praėjo nepastebimai, o juk žemės ūkis Lietuvoje užima labai svarbią ekonominę vietą. Valdžios ir visuomenės laikysena, deja, rodo ką kitką.

Apibendrinant galima pastebėti liūdną tendenciją formuojant ministrų kabinetą. Dėl visuomenės abejingumo ir neveiklumo, politikams atsiranda vadinamoji negatyvioji atranka, kai kiekvienas naujas ministras ar pareigūnas dar prastesnės kompetencijos, negu jo pirmtakas. Tada mes ir stebime veiklos imitavimą. Tai akivaizdu ir inovacijų, ir sveikatos apsaugos, ir energetikos sektoriuose. S. Skverelio „planas chuliganas“ vargu ar galėjo gimti ankstesnių vyriausybių kanceliarijose.

Facebook komentarai