Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Naktiniams taikikliams Seimas pritarti neskuba

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Medžioklių palengvinimo naktimis iniciatyva stringa Seime. Asociatyvi nuotr.
Medžioklių palengvinimo naktimis iniciatyva stringa Seime. Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Po šį mėnesį nutikusių keistų atvejų medžioklės metu, kai medžiotojas, taikydamasis į šerną, nušovė stumbrą, o praėjusį savaitgalį – vaikingą briedžio patelę, sumaišęs su briedžio jaunikliu, Seimas šiandien nesiryžo svarstyti grupės parlamentarų siūlymo keisti Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą ir Lietuvoje medžioklės metu leisti naudoti duslintuvus ir naktinius taikiklius. Pataisos šiandien Seime turėjo būti tik pateiktos, o vėliau jų svarstymas turėjo nusikelti į Seimo komitetus.

Socialiniame tinkle – pasipiktinimas

Įstatymo pataisų projektas iš šios dienos Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkės buvo išbrauktas pasiūlius Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, taip pat ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijoms be jokių diskusijų. Mat dar pataisų pateikimo išvakarėse socialiniuose tinkluose užvirė karšta diskusija dėl tokios grupės parlamentarų iniciatyvos liberalizuoti medžioklę Lietuvoje, ypač po garsių šio mėnesio atvejų, kai įtakingas Utenos rajono politikas, pernai išrinktas į rajono savivaldybės tarybą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašu Jonas Slapšinskas dienos metu surengtoje medžioklėje neleistinai nušovė į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą stumbrę, nors viešai dievagojosi, kad šovė į šerną. O šiomis dienomis Elektrėnų savivaldybėje vykusios varyminės medžioklės metu buvo sumedžiota vaikinga briedžio patelė, kurias medžioti taip pat draudžiama. „Jei jau nepavyko stumbro nuo šerno atskirt, tai pats laikas prie naktinių taikiklių sugrįžt“, – socialiniame tinkle ironizuoja Seimo narė Ingrida Šimonytė.

Prisidengia kiaulių maru

Keisti Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą, numatant jame teisę medžiotojams naudoti duslintuvus ir naktinius taikiklius, pasiūlė 16 parlamentarų – Jonas Jarutis, Aurimas Gaidžiūnas, Juozas Varžgalys, Andriejus Stančikas, Valentinas Bukauskas, Sergejus Jovaiša, Viktoras Rinkevičius, Kęstutis Bacvinka, Remigijus Žemaitaitis bei kiti. Anot jų, rengto tokią pataisą paskatino šernų platinamos užkrečiamos ligos – afrikinio kiaulių maro – suvaldymo sunkumai. Esą naminėms kiaulėms pavojingą ligą gamtoje platina šernai, kurių gausos sumažinti įprastinėmis priemonėmis sumažinti nepavyksta, o užkratui pakliuvus į naminių kiaulių auginimo vietas, tenka sunaikinti visas namines kiaules, taip patiriami labai dideli nuostoliai. „Šernų populiacijos gausos sumažinimas būtų lengvesnis, jeigu šiuos, didžiąja dalimi naktinius gyvūnus, būtų leidžiama medžioti su naktiniais taikikliais ir duslintuvais, kurie pagal dabar galiojančias Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostatas yra draudžiami civilinėje apyvartoje, taigi ir medžioklėje.

Parlamentarų tikinimu, Valstybinės masto ir veterinarijos tarnybos pateiktais duomenimis Latvija, Lenkija, Estija, Čekija, Prancūzija, Belgija ir Vengrija leidžia naudoti naktinius taikiklius ir duslintuvus reguliuojant šernų gausą.

Aplinkos ministerijos sudaryta Medžioklės tvarkymo konsultacinė taryba pernai rudenį svarstė naktinių taikiklių ir duslintuvų naudojimo medžioklėje klausimus, ypač galimybes juos panaudoti valdant šernų populiaciją taip pat reguliuojant invazinių ir kitų plėšriųjų žvėrių, kurių medžioklė naudojant tokias priemones nėra uždrausta tarptautiniais susitarimais, gausą. Didžioji dalis posėdžio dalyvių pasisakė už tai, kad būtų svarstomos galimybės pakeisti įstatymais nustatytą reguliavimą, kad naktiniai taikikliai ir duslintuvai būtų leidžiami naudoti medžioklėje apibrėžtomis, ribotomis sąlygomis.

Kelia abejonių

Parlamentarai tikina, esą pakeitus Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą bei aplinkos ministrui pakeitus Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles, būtų sudarytos sąlygos naudoti ginklų priedėlius afrikinį kiaulių marą platinančių šernų, invazinių ir kitų rūšių plėšriųjų žvėrių medžioklėje, kurias medžiojant naktinių taikiklių ir duslintuvų naudojimas nėra uždraustas tarptautiniais susitarimais.

Tačiau su tuo nesutinka Seimo kanceliarijos teisininkai. Anot teisės departamento direktoriaus Andriaus Kabišaičio, siūlymas įteisinti naktinių taikiklių įsigijimą ir naudojimą medžioklei gali prieštarauti 1979 metų Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos konvencijai (Berno konvencijai), kurią yra ratifikavusi ir Lietuva. Be to, abejojama, ar Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisų tikslas dera su parlamentarų siūlomomis priemonėmis. Tikslu nurodomas siekis valdyti šernų populiaciją, taip pat reguliuoti invazinių ir kitų plėšriųjų žvėrių, kurių medžioklė naudojant tokias priemones nėra uždrausta tarptautiniais susitarimais, gausą. Tačiau Seimo teisininkų nuomone, toks tikslas yra pernelyg siauras siūlomoms priemonėms, nes iš esmės tokiomis pataisomis Lietuvoje būtų leidžiama duslintuvų ir naktinių taikiklių, naudojamų medžioklėje, civilinė apyvarta. Kaip jie būtų naudojami, ar visuomet teisėtai, būtų sudėtinga.

Negana to, Seimo teisininkai įžvelgia ir dar vieną galimą teisinę problemą – siūloma keisti Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą, bet ne patį Medžioklės įstatymą. Tad papildomos medžioklės teisinio reguliavimo priemonės būtų nustatytos aplinkos ministro tvirtinamose Medžioklės taisyklėse. Todėl gali būti pažeista teisės aktų hierarchija, o kartu ir konstitucinis teisinės valstybės principas. Mat Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad Konstitucijoje įtvirtintas teisinės valstybės principas suponuoja ir teisės aktų hierarchiją ir poįstatyminiai teisės aktai negali prieštarauti įstatymams, konstituciniams įstatymams ir Konstitucijai.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA