Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Neįprasta nakvynė jurtose ant Medinio ežero pakrantės

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Darius Kuzminskas pasakojo, jog prie Medinio ežero ketino tik pats su šeima jurtoje gyventi, bet neįprastą ekologišką būstą poilsiui atrado vis daugiau žmonių. Autorės nuotr.
Darius Kuzminskas pasakojo, jog prie Medinio ežero ketino tik pats su šeima jurtoje gyventi, bet neįprastą ekologišką būstą poilsiui atrado vis daugiau žmonių. Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Artėjant vidurnakčiui, pagaliau pasiekiame savo poilsio vietą – nakvynė laukia jurtose ant Medinio ežero kranto, nuošaliame Panūdžių kaime netoli Palendrių, Kelmės rajone.

Jurtos – ekologiškos, pagamintos tik iš natūralių medžiagų – medžio ir vilnos. Net būdamas viduje, tik pakėlęs akis į viršų, jurtos smaigalyje, per stiklinį žiedą naktį be debesų gali matyti žvaigždėtą dangų.

Naktis jurtoje prabėgo kaip akimirka. Tokio ramaus ir gilaus miego seniai neteko patirti. Pabudino tik iš tolo ataidėję Palendrių vienuolyno varpo garsai.

Nusipirko... ežerą ir rado sapropelio

Grynas pušyno oras, puodelis kavos terasoje, mėgaujantis Medinio ežero lygiu paviršiumi. Toks rytas jurtų kaimelyje Panūdžiuose.

Jurtų savininkas ir šeimininkas Darius Kuzminskas pasakojo, jog maždaug prieš dešimtmetį skelbimų laikraštyje vis pastebėdavęs skelbimą apie parduodamą ežerą.

„Esu ekonomistas, iš karto pamaniau, kad ežeras – labai įdomi nuosavybės forma. Nuvažiavau pasižiūrėti. Tik kad to ežero beveik nebesimatė. Buvo užžėlęs, beveik užakęs. Bet koks kraštovaizdis aplinkui! Tai ir nusipirkau tą ežerą“, – šypsojosi D. Kuzminskas.

Ežerui sutvarkyti, prikelti naujam gyvenimui prireikė daug šeimininko laiko ir pinigų. Bet ponas Darius nesigaili nei vieno, nei kito.

Ne vienerius metus D. Kuzminskas užsiėmė verslu. Ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Turėjo pažįstamų mokslininkų Rusijoje, Maskvoje. Sykį vienas mokslininkų, atvykęs į Panūdžius pasisvečiuoti, pasižvalgęs po Medinį ežerą, rado sapropelio – dumblo. Kad durpė virstų sapropeliu, reikia laukti porą tūkstančių metų. Mediniame ežere sapropelio yra 17 metrų.

Užsakius tyrimus, paaiškėjo, jog sapropelis tiesiog puikus. Profesorius iš Rusijos, apie tai sužinojęs, pasiūlė Dariui kartu kurti produktus kosmetikai, sveikatinimui. D. Kuzminskas ir parodė, ir papasakojo apie jau sukurtas ekologiškas trąšas augalams – tabletes, kurios ne tik padidina augalo produktyvumą ir pagerina skonį, bet ir veikia kaip vaistas, apsaugantis nuo ligų. 

Jurtą sau pasistatė, apie turizmą negalvojo 

Pradėjęs kurtis prie Medinio ežero, Darius Kuzminskas su šeima apie jokį turizmą negalvojo.

Norėdamas ekologiško poilsio, Darius pasistatė jurtą. Idėją tapti kūnu dar pakurstė ir filmas apie mongolų gentis suvienijusį Čingischaną. Norėjosi tokio būsto, kuriame visos medžiagos būtų ekologiškos. O jurtai suręsti užteko vilnos ir medžio – „kvėpuojančių“ medžiagų. Pirmąjį statinį padėjo sumeistrauti jurtų pradininkas Lietuvoje, turintis ir avių ūkį, Antanas Poška. Gelbėjo ir internetas.

Greitai šeimininkai pajautė, kad patiems savo jurtoje vietos nebelieka. Žmonės, vieni iš kitų sužinoję, vis prašėsi neįprastuose būstuose pailsėti. Vieni pirmųjų jurtas Panūdžiuose atrado pietų afrikiečiai, suomiai ir estai.

„Viduržiemis, sniego iki kelių, dar nė elektros neturėjome, tik židinys ir malkos. Bet jie vis viena šiaip taip „prisikasė“. Kai po savaitės atvykau, radau jurtoje, ant stalo padėtą banknotą, prispaustą akmenuku. Nuo to ir prasidėjo viskas...“, – sakė D. Kuzminskas.

Dabar jurtų kaimelyje – dešimt. Penkiose baltosiose jurtose telpa iki septynių žmonių, tiek pat žaliųjų – iki penkių. Nors jurtos tiesiog susiliejusios su natūraliu kraštovaizdžiu, jose yra visi būtiniausi patogumai: virtuvėlė su šaldytuvu, indais, televizorius, židinys, dušas, rankšluosčiai, patogios medinės rankų darbo lovos, terasa ir pan. Pro visų jurtų langus matosi ežeras. Bendrose patalpose – ir nemokamas belaidis internetas. O šalia – miškas, kuriame skirtingais metų laikais galima rasti grybų, uogų, paprasčiausiai pasivaikščioti, pailsėti, pasimėgauti dažnai prabanga tampančia ramybe.

Poilsį jurtose žmonės mielai renkasi ne tik vasarą, bet ir žiemą. Pasak šeimininko, viduje visiškai šilta, nors lauke ir spaudžia šaltis. „Židinyje malkos traška, už lango miške medžiai pokši. Romantika“, – sakė ponas Darius.

Verslininkas jurtų yra pardavęs. Mažesniąją jurtą surenčia per kelias dienas, ją galima įsigyti maždaug už 15 tūkstančių eurų. 

Nors dar norėjosi pabūti prie Medinio ežero, gamtos apsuptyje, bet mūsų jau laukė puodžių miestas – Kuršėnai su ilgiausiu Lietuvoje pėsčiųjų tiltu, atnaujintu dvaru, lipdymo iš molio užsiėmimu ir garsiojo Kuršėnų vyniotinio ragavimu.    

(Bus daugiau)

Facebook komentarai