Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

(Ne)išnaudotos saulės energijos galimybės

Autorius: Partnerių turinys
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) skelbia, kad per metus, tai yra nuo 2019 m. gegužės iki 2020 m. gegužės, vartotojų, gaminančių elektrą iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI), skaičius išaugo apie 3  kartus – nuo 1500 iki 4500. Vien nuo šių metų pradžios tokių vartotojų padaugėjo beveik 1300. Rodikliai džiugina. Bet ar išties visi žino apie galimybę panaudoti saulės energiją? Juolab, kad tokios elektrinės įsirengimui galima gauti ir paramą. Apie visa tai pasakoja UAB ARGO ENERGIJA“ vadovas Gediminas Čijunskis.

Žmogus svarsto įsirengti saulės elektrinę. Nuo ko pradėti?

Svarstantiesiems įsirengti saulės elektrinę pirmiausia reikėtų įsivertinti, kiek elektros energijos reikės. Tai galima sužinoti suskaičiavus, kiek elektros energijos sunaudojama per metus ir tą skaičių padalijus iš 1000. Gautas skaičius bus atsakymas, kokios galios saulės elektrinė reikalinga namų ūkio elektros energijos poreikiams patenkinti. Tuomet reikėtų žiūrėti, per kiek laiko atsiperka investicija. Yra galimybė gauti ir paramą. Tokiu atveju atsipirkimas paprastai yra 6–7 metai, priklausomai nuo konkrečios situacijos. Žinoma, norint gauti paramą saulės elektrinei labai svarbu pirmiausia kreiptis dėl jos, ją gauti, o tik po to pradėti įrengimo darbus.

Pakalbėkime šiek tiek plačiau apie paramą.

Pagal galiojančią tvarką, paramą gauti gali nedidelės, iki 10 kW galios siekiančios elektrinės. Paramos dydis atitinkamai ir priklauso nuo to, kokio galingumo elektrinę ketinama įsirengti. Pavyzdžiui, 1 kW saulės elektrinės įrengimo kaina siekia apie 1000 Eur. Už tai valstybė skiria 323 Eur kompensaciją. Įsirengus maksimalaus subsidijuojamo galingumo – 10 kW elektrinę, skiriama 3230 Eur parama. Tai atitinka maždaug apie 1/3 elektrinės įrengimo kaštų.

Noriu atkreipti dėmesį, kad neturintiems savų lėšų elektrinei įsirengti gegužę kaip tik turėtų būti skelbiamas kvietimas teikti paraiškas paramai. Saulės elektrines įsigyjant lizingu arba su paskola, valstybė skirs didesnę subsidiją – 380 Eur/1 kW. Dažniausiai pateikus prašymą atsakymas paaiškėja per mėnesį. Tuomet paramos gavėjui skiriami 9 arba 12 mėnesių elektrinei įsirengti. Įsirengęs elektrinę paramos gavėjas privalo pateikti tai įrodančius dokumentus, kad gautų numatytą subsidiją. Tai ir yra svarbiausias niuansas – pateikti paraišką paramai, ją gauti, o tik po to įsirenginėti elektrinę. Ne atvirkščiai.

Grįžkime prie saulės energijos elektrinės atsipirkimo. Kokie veiksniai atlieka svarų vaidmenį?

Iš tiesų, elektrinės atsipirkimas priklauso nuo skirtingų faktorių. Pavyzdžiui, kiek kainavo įranga, kokia bus elektros energijos kaina ateityje, kaip sparčiai keisis klimato sąlygos. Bendras klimato atšilimas vyksta pastebimai – kasmet vis daugiau saulėtų dienų.

Tiesa, yra ir kitų atsipirkimo trukmei įtaką darančių niuansų. Tai infliacija, elektrinės priežiūros kaštai ir kt. Atsipirkimo trukmė taip pat stipriai priklauso nuo asmeninių elektros energijos naudojimo įpročių. Jei energijos sunaudojama daugiausiai dienos metu, kai šviečia saulė ir vyksta elektros energijos gamyba, vadinasi vyksta momentinis jos suvartojimas. Taigi nedaug energijos pertekliaus reikia pasaugoti tinkluose. Jei daugiau elektros sunaudojama naktį, vadinasi didžioji dalis dieną pagamintos energijos iškeliavo į elektros tinklus ir ją vartojant naktį pagamintoji elektra yra susigrąžinama iš tinklų, sumokant pasaugojimo mokestį. Tokiu atveju, galima sakyti, patiriami nuostoliai ir atsipirkimo trukmė ilgėja.

Šiuo metu, imant labai standartiškai, su gauta parama atsipirkimas siekia 6–7 metus.

Dar norėčiau akcentuoti ir vieną svarbią detalę – įsigijus pigesnę saulės elektrinės įrangą, elektrinė, žinoma, teoriškai turėtų atsipirkti greičiau. Tačiau derėtų gerai įsivertinti ir tai, kad pigesnė įranga gali gerokai trumpiau ir tarnauti. Lygiai taip pat, kaip būna pigiai nusipirkus elementarų buities prietaisą.

Ką daryti, jei elektrinė pagamins per daug ar per mažai elektros energijos?

Jei elektrinės savininko pasigamintos elektros energijos per mažai, nepakankamai namų ūkiui, trūkstamas kiekis energijos įsigyjamas tokiu pat būdu, kaip ir neturint savo elektrinės. Jei daugiau, nei sunaudoja, pagamintos energijos pertekliaus šiuo metu, deja, nėra galimybės parduoti. Tokio proceso administravimas kol kas yra per sudėtingas ir artimiausiu metu mažai tikėtini pasikeitimai šiuo klausimu. Tačiau, manau, prie to einame ir pasigamintos energijos perteklių ateityje visgi galėsime parduoti.

Susidomėjimas saulės energija auga?

Taip, susidomėjusiųjų sparčiai daugėja. Saulės elektrines savo poreikiams patenkinti sparčiai statosi tiek paprasti gyventojai, tiek verslo įmonės. Šiuo metu elektrą iš saulės gaminančių vartotojų yra apie 4500, o prieš 3 metus buvo tik 300. Statistika rodo, kad per savaitę įrengiama apie 100 saulės elektrinių.

Šiemet sausio mėn. paskelbus kvietimą kreiptis dėl paramos, buvo gautas rekordinis gyventojų paraiškų skaičius – 7 tūkst. Tai dvigubai daugiau, nei pernai. Susidomėjimas neatslūgo net per karantiną ir tai džiugina.

Noriu pasidalinti ir tuo, kad vietoj metų pradžioje planuotų 10 mln. Eur paramai dabar ketinama skirti 40 mln. Eur. Be to, šiemet bus skelbiama daugiau kvietimų teikti paraiškas paramai gauti.

Nepaisant didelio susidomėjimo, greičiausiai apie saulės energijos galimybes žino dar ne visi?

Iš tiesų, Lietuvoje yra tikrai daug apleistos, nenaudojamos žemės, sklypų, puikiausiai tinkamų saulės elektrinių įrengimui. Ūkininkai ir žemės ūkio verslo įmonės turi daugybę didelių pastatų (sandėlių, gamybinių statinių, fermų...), ant kurių stogų galima įrengti saulės elektrines, kurios iškart padės sutaupyti daug lėšų, išleidžiamų elektros energijai pirkti.

ARGO ENERGIJA“ būtent ir specializuojasi saulės elektrinių įrengime ant privačių asmenų, municipalinių pastatų, verslo subjektų statinių stogų, stato antžemines saulės elektrines privatiems asmenims ir verslo subjektams. Be to, projektuoja, parenka įrangą, įrengia, priduoda saulės elektrines VEI (valstybinei energetikos inspekcijai), teikia garantinio ir pogarantinio aptarnavimo paslaugas. Tuo pačiu, vystytojams įrengiant didžiąsias antžemines saulės elektrines (saulės elektrinių parkus), drenuojami ir sukeliami žemės sklypai, įrengiami privažiavimo keliai, aptvėrimai, apsaugos signalizacija, žaibosauga. Šioje srityje įmonė dirba jau per 15 metų.

Visgi kodėl būtent saulės energija?

Tai yra kiekvienam žmogui nemokamai priklausanti energija iš neriboto atsinaujinančio šaltinio. Saulės elektrinė yra pigiausiai, greičiausiai, paprasčiausiai įrengiamas elektros gaminimo įrenginys, nelygintinai pigesnis ir paprastesnis už, pavyzdžiui, vėjo jėgainę ar hidroelektrinę. Saulės energetikos specialistų poreikis šiuo metu yra vienas sparčiausiai augančių specialybių poreikių visame pasaulyje.

Be to, būtinai norėtųsi atkreipti dėmesį į šiuos kelis faktus: saulės energijos išgavimo efektyvumo tyrimai yra viena labiausiai progresuojančių mokslo sričių pasaulyje. Dėl nuolatinio inovacijų taikymo saulės elementų kaina per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo apie 80 proc. Tai jau įvyko su šiuo metu rinkoje esančiais įprastais silicio saulės elementais, galinčiais pasiekti kiek virš 20 proc. efektyvumą. Tačiau pastaraisiais metais jau plačiai pristatomi eksperinementiniai saulės elementai iš perovskito lydinių rodo, kad artėjame prie 50 proc. efektyvumo. Tai, kas dar nesenai buvo mokslinė fantastika, dabar tampa realybe. Perovskito eksperimentinėms technologijoms persikėlus į masinę gamybą, saulės energijos išgavimas pigs kartais,  bus suduotas lemiamas smūgis labiausiai pasaulyje paplitusioms taršioms ir pavojingoms elektros energijos gamybos rūšims – anglies pramonei ir branduolinei energetikai.

Taigi, populiarindami saulės energetiką, mes greitiname labai pozityvius kolosalaus masto pokyčius globaliojoje energetikos rinkoje. Pabandykime įsivaizduoti, kaip pasikeis pasaulis, kai kiekvienas elektros vartotojas turės lengvai įperkamą, keliasdešimt metų tarnausiantį elektros gamybos įrenginį, nemokamai gaminsiantį visą energiją, reikalingą mūsų buičiai, apšviesti ir apšildyti mūsų namams, biurams,  dirbtuvėms, mokykloms, ligoninėms...

Apibendrinant Saulės energijos įdarbinimas, mūsų nuomone, yra įvairiapusiškai labai prasminga, naudinga ir pozityvi veikla. Saulėti linkėjimai nuo ARGO ENERGIJA“ !

 

ARGO ENERGIJA, UAB | M.K.Paco g. 4, LT-10309, Vilnius |Tel. +370 (655) 00616

Facebook komentarai