Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Nemokumo problemos COVID 19 pandemijos laikotarpiu. O kaip su žemės ūkiu?

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė.
Astrida Miceikienė.
Printer Friendly, PDF & Email

Nuo šių metų liepos 17 d.  Lietuvoje veikia Ankstyvojo perspėjimo sistema. Ši sistema sukurta įgyvendinant Europos Sąjungos Nemokumo direktyvos nuostatas. Ankstyvojo perspėjimo sistema gali naudotis finansinių sunkumų patiriantys ūkio subjektai, siekiantys išvengti nemokumo ir užtikrinti turimo verslo gyvybingumą. Šią sistemą sukūrė verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“ .

Valstybinė mokesčių inspekcija atliko įmonių (PVM mokėtojų) vertinimą ir nustatė, jog 195 veiklą vykdančioms įmonėms šiuo metu yra iškilusi grėsmė tapti nemokiomis. Šias įmones apie nemokumo riziką VMI informuos asmeniškai. Visi verslininkai gali kreiptis į agentūrą „Versli Lietuva“ konsultacijoms dėl tolimesnių įmonės veiksmų.

Įmones, kurioms gresia nemokumo rizika, VMI identifikavo pagal įmonių bei trečiųjų šaltinių pateikiamą finansinę informaciją. Tam VMI naudojo pelno mokesčio, PVM deklaracijų, finansinės atskaitomybės ir kiti trečiųjų šalių teikiami dokumentai. Tokią analizę VMI pakartotinai vykdys kiekvieną ketvirtį.

VMI informavo, kad tarp identifikuotų įmonių, kurioms gresia nemokumas, didžioji dalis yra apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas teikiančios įmonės (46 įmonės), didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto (45 įmonės) ir apdirbamosios gamybos veiklą (27 įmonės) vykdančios įmonės. Maždaug puse įmonių, kurioms galimai yra kilusi nemokumo rizika, naudojasi VMI teikiamomis pagalbos priemonėmis nuo COVID-19.

Žemės ūkio įmonės į šį sąrašą nepateko. Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba prie Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos pateikia informaciją, kad per visą Įmonių bankroto galiojimo laikotarpį (nuo 1992 m.) bankrutavo 256 žemės ūkio įmonės (žemės ūkio bendrovės ir kooperatyvai). Iš viso Lietuvoje bankrutavo virš 26 tūkst. Įmonių.

Fizinių asmenų bankroto įstatymas įsigaliojo neseniai. Nuo Fizinių asmenų bankroto įstatymo įsigaliojimo (2013-03-01) iki 2018-12-31 bankroto bylos iškeltos 2256 fiziniams asmenims, iš kurių 1790 fizinių asmenų procesai tebėra vykdomi, o 466 fiziniams asmenims (20,7 proc.) bankroto procesai baigti.

Nemokumą patiriantiems verslininkams, priklausomai nuo jų verslo būklės, agentūra „Versli Lietuva“ suteiks individualizuotą informaciją apie galimus tolimesnius verslo vystymo kelius. Verslininkams, dar galintiems ir norintiems išsaugoti savo verslą, bus suteikta išsami informacija apie įvairias, nemokamai prieinamas pagalbos priemones, galinčias padėti išvengti nemokumo. Tuo tarpu verslininkai, patiriantys didesnių sunkumų, gaus išsamią informaciją apie restruktūrizavimo arba bankroto procedūrų inicijavimo galimybes.    

Facebook komentarai

bas

a