Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Nesumokėtų mokesčių amnestijos laikotarpis baigėsi: kas toliau?

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė
Astrida Miceikienė
Printer Friendly, PDF & Email

Liepos 1 d. baigėsi Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pusę metų taikyta anksčiau nedeklaruotų pajamų ir nesumokėtų mokesčių amnestija (pavadinta - #Ta vienintelė), kurios metu mokesčių mokėtojai galėjo deklaruoti laiku nedeklaruotas pajamas ir sumokėti mokesčius be papildomų sankcijų – delspinigių ir baudų.

VMI neidentifikavo fizinių ir juridinių asmenų, kurie pasinaudojo galimybe deklaruoti pajamas ir sumokėti mokesčius, deklaracijas priėmė bendrąja tvarka, todėl savanoriško atsiskleidimo apimtis galima įvardinti tik apytikriai. Deklaracijų tikslinimo pokytis, lyginant su praėjusiais metais, išaugo maždaug 41,7 mln. Eur. Valstybinės mokesčių inspekcijos teigimu, šios akcijos nauda siekia apie 28 mln. Eur.

Kaip teigia internetinis portalas “Valstybės žinios”, 920 įmonių ir gyventojų sudarė periodinius pamirštų sumokėti mokesčių grafikus už 8,2 mln. Eur. Didžiausia suma, kuriai periodinių mokėjimų grafiką sudarė įmonė, yra apie 632 100 Eur, o gyventojas – 225 600 Eur. 

Valstybinė mokesčių inspekcija vykdo aktyvius mokesčių mokėtojų kontrolės veiksmus, Supažindinti su VMI turima informacija, mokesčių mokėtojai, nelaukdami kontrolės veiksmų pabaigos, pasitaisė, papildomai deklaravo apie 14,9 mln. Eur mokesčių, iš kurių dėl 3,1 mln. Eur sumokėjimo buvo sudaryti mokėjimo grafikai.

Nepasinaudojus amnestijos galimybe deklaruoti pajamas ir sumokėti mokesčius, po šio termino nustačius įstatymų pažeidimus, VMI  taikys ne tik delspinigius, bet skirs gerokai didesnes baudas. Tam tikrais atvejais mokesčių mokėtojai bus traukiami ir baudžiamojon atsakomybėn. Mokesčių mokėtojai rizikuoja pakliūti į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą ir įgyti nepatikimo mokesčių mokėtojo statusą.

Šiais metais keitėsi mokestinės ir administracinės sankcijos:

1. Jei papildoma mokesčio suma priskaičiuojama nuo patikrinimo metu nustatytų mokesčių mokėtojo pajamų, kurių gavimo šaltinių mokesčių mokėtojas negali pagrįsti (neteisėtas praturtėjimas), mokesčių mokėtojui skiriama nuo 50 iki 100 proc. priskaičiuotos mokesčio sumos dydžio bauda (tai du kartus daugiau nei praėjusiais metais).

2. Mokesčių mokėtojui, kuriam už to paties mokesčio įstatymo pažeidimą mažiau negu prieš penkerius metus jau buvo paskirta bauda, apskaičiuotas baudos dydis didinamas dvigubai (anksčiau už pakartotinius pažeidimus baudos nebuvo didinamos)

3. Mokesčių mokėtojai, tretieji asmenys ir/ar juridinių asmenų vadovai bei kiti atsakingi darbuotojai už nustatytų pareigų nevykdymą ar netinkamą jų vykdymą taip pat atsako pagal Administracinių nusižengimų kodeksą arba pagal Baudžiamąjį kodeksą. Priimtas Administracinių nusižengimų kodekso atitinkamų straipsnių pakeitimo įstatymas, kuriuo administracinės baudos didinamos 30 proc.

Facebook komentarai