Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Netradicinės vasaros nuostoliai – nuo krušos, liūties ir audros nukentėjo apie 2500 hektarų pasėlių 

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Tarptautinio savidraudos fondo „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ (VH) Lietuvos filialo „VH Lietuva“ vadovas Martynas Rusteika sakė, jog Lietuvoje daugiausia dėl krušos, liūties ir audros nukentėjo apie 2500 hektarų pasėlių. Labiausiai kliuvo Vidurio Lietuvos rajonams.
Tarptautinio savidraudos fondo „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ (VH) Lietuvos filialo „VH Lietuva“ vadovas Martynas Rusteika sakė, jog Lietuvoje daugiausia dėl krušos, liūties ir audros nukentėjo apie 2500 hektarų pasėlių. Labiausiai kliuvo Vidurio Lietuvos rajonams.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvoje lietingas, net krušos negailintis birželis žemdirbiams jau spėjo padaryti nemažai nuostolių. Tarptautinio savidraudos fondo „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ (VH) Lietuvos filialo „VH Lietuva“ vadovas Martynas Rusteika sakė, jog krušos, liūties ir audros pažeisti apie 2500 hektarų pasėlių: javų, pupų, rapsų, kliuvo ir šilauogėms.

Bene didžiausią galimą žalą  patyrė vidurio Lietuvos rajonai. 

Kruša kirto ir javams, ir pupoms, ir rapsams

Pasak (VH) Lietuvos filialo vadovo Martyno Rusteikos, žemės ūkyje vienodų metų nebūna.

Pernai birželio vidurys tiesiog alsavo kaitra, o šiemet iškrito jau labai daug kritulių. Nemažai Vidurio Lietuvos rajonų (Lazdijai, Kėdainiai, Jonava, Pakruojis, Pasvalys, Radviliškis, Varėna, Vilkaviškis) buvo „pavaišinti“ kruša.

„Vakarų Europoje vyrauja labai dideli karščiai. Vokietijoje šią savaitę oro temperatūra kilo iki 38 laipsnių, lietaus ten nebuvo apie pusantro mėnesio. Neįprastai anksti vokiečiai priversti pradėti žieminių miežių kūlę. Pas mus situacija visiškai kitokia. Dalyje Lietuvos jau yra lietaus perteklius. Kai susiduria šiltos ir šaltos oro masės, tai ir kruša susiformuoja“, – sakė M. Rusteika.

“VH“ Lietuvos filialo vadovas teigė, jog javuose fiksuojami lapamakšties pažeidimai, dėl kurių varpos deformuojasi, tampa kreivos, gali ir neišplaukioti. Dėl lapamakštės pradūrimų dalyje varpos bus neužmegzti grūdai. Kruša gerokai nukapojo pupas, sumušė arba nukirto rapsų ankštaras. Nuo krušos yra nukentėjusių šilauogių plotų. Tarptautinis savidraudos fondas jau draudžia ir uogynus, sodus, daržoves.

Apžiūras atlieka kartu su žemdirbiais, vertina pirmines žalas

Iki birželio 21 dienos Lietuvoje fiksuota apie 2500 hektarų daugiau ar mažiau pažeistų pasėlių. Pranešimų dėl padarytų nuostolių iš skirtingų rajonų (VH) Lietuvos filialas jau yra gavęs daugiau kaip šimtą.  

„Paprastai birželio pabaigoje sulaukdavo pranešimų apie žalas laukuose, o šiemet -- mėnesio pradžioje. Jau važiuojame pagal pranešimus, kartu su žemdirbiams atliekame apžiūras, vertiname pirmines žalas. Galutines žalas vertinsime prieš derliaus nuėmimą, nes derliaus nuotoliai gali didėti. Viskas priklausys nuo klimatinių sąlygų. Jau esame gavę pranešimų apie dėl per didelio kiekio lietaus išgulusius javus“, – pažymėjo Martynas Rusteika.

Tarptautinis savidraudos fondas draudžia nuo aštuonių rizikų: krušos, liūties, audros, iššalimo, stichinės sausros, ilgai trunkančio lietaus, pavasarinių šalnų, ugnies ir veikia dešimtyje Europos Sąjungos šalių.

Facebook komentarai

bas

a