Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Pasaulinę žuvų migracijos dieną – apie upių išlaisvinimą nuo užtvankų

Autorius: Agroeta
Praėjusią liepą Bražuolės upėje buvo išgriauta pirmoji Lietuvoje užtvanka ir taip lašišinėms žuvims užtikrinta kelionė į nerštavietes.
Praėjusią liepą Bražuolės upėje buvo išgriauta pirmoji Lietuvoje užtvanka ir taip lašišinėms žuvims užtikrinta kelionė į nerštavietes.
Printer Friendly, PDF & Email

Ryt, spalio 24-ąją, minint Pasaulinę žuvų migracijos dieną, Neries regioninis parkas organizuoja žygį „Paneriškių skardis ir gražuolė Bražuolė”. Jo dalyviai aplankys vietą, kurioje praėjusią liepą Bražuolės upėje buvo išgriauta pirmoji Lietuvoje užtvanka ir taip lašišinėms žuvims užtikrinta kelionė į nerštavietes.

Pasaulinę žuvų migracijos dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį parodant, kad nauda, patvenkus upę, niekada neatsveria aplinkai padarytos žalos. Šiam tikslui bus skirta daugiau kaip 300 renginių įvairiose pasaulio šalyse.

Užtvankos, ypač jeigu ant jų įrengtos hidroelektrinės, pasak Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyresniojo patarėjo Vilmanto Graičiūno, daro didžiulę žalą aplinkai. Be tiesioginio žuvų žalojimo, hidroelektrinių sukeliami vandens lygio svyravimai upėje pražudo daugybę žuvų ikrų, mailiaus, vandens bestuburių.

Lietuvoje veikiančios mažosios hidroelektrinės pagamina mažiau nei 0,5 proc. šaliai reikalingos elektros energijos, tačiau tam buvo užlieta daugiau nei 5 tūkst. ha aplinkosauginiu ir kultūriniu požiūriu vertingiausių teritorijų.

Vystantis šiuolaikinėms technologijoms, hidroenergija tampa vis mažiau reikšminga. Pavyzdžiui, viena vėjo jėgainė pagamina tiek pat energijos, kiek 6-8 mažos hidroelektrinės. Neseniai atlikta Europos saugomų teritorijų ekologinio tinklo „Natura 2000“ socio-ekonominės naudos vertinimo studija rodo, kad Lietuvoje šio tinklo teritorijos, kurios užima 13 proc. šalies ploto, kasmet sukuria per 105 mln. eurų grynosios naudos. Upės sujungia įvairias gamtines teritorijas į vieningą tinklą, todėl labai svarbu, kad žuvys ir kiti vandens organizmai galėtų netrikdomai migruoti šiame tinkle.

ES biologinės įvairovės strategija iki 2030 m. numato šalinti užtvankas ir išlaisvinti nuo jų mažiausiai 25 tūkst. km ilgio upių atkarpų. Europoje pastaraisiais metais jau išgriautos 4984 užtvankos.

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai dėkoja visiems už pagalbą ir prašo apie aplinkos apsaugos pažeidimus pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 arba AAD Pranešimų priėmimo tarnybos telefonu (8 5) 273 2995.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA