Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Pinigine išraiška, lapių daroma žala didesnė nei vilkų. Rado kiemą nutaškytą krauju (video)

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Nudaigotos vištos.
Nudaigotos vištos.
Printer Friendly, PDF & Email

Kėdainių rajono gyventoja pasiskundė „Agroetai“, jog lapės išpjovė jos vištas. „Visada tvarto duris laikau uždarytas, bet čia saulutė išlindo, galvoju pravėdinsiu“, – pasakoja moteris, tikindama, kad tik iki parduotuvės nuvažiavo. „Grįžtu namo, o čia visas kiemas krauju nutaškytas, vištos nukąstomis galvomis po sniegą voliojasi“, – kalbėjo tąkart per 10 dedeklių netekusi šeimininkė.

Norėdama lapėms atkeršyti, įpykusi moteris tuoj pat išsikvietė medžiotojus ir visi atsitraukę tolėliau, galvojo, kad ilgauodegės sugrįš susirinkti vištų. Ilgokai nieko nesulaukę, „pasaloje“ buvę kaimiečiai išsivažinėjo kas sau, o šeimininkė nuėjusi į tvartą surado papjautas ir po pirmojo išpuolio gyvas likusias vištas. „Lapės ir vėl mus pergudravo, kol jų laukėm kieme, jos pro daržinę sulindo į tvartą ir užbaigė kruviną darbą“, – guodėsi ūkio šeimininkė.

Kalbant apie lapių išpuolius, paaiškėjo, kad jie čia gana dažni. Aplink tvarkingą nukentėjusios moters sodybą daugybė tuščių vienkiemių, o ten idealios sąlygos lapių veisimuisi. 

„Šiemet man papjovė 13 vištų, mano pažįstamai – 17, dar kitai – dvi kalakutes“, – pasakoja sodietė, mintimis sugrįždama į praėjusius metus. Pasirodo, pernai lapės iš tvarto išnešė net 33 mėsines vištas, sveriančias po 3-4 kg. „Saugodamasi tokių išpuolių, tvarte visada laikydavau uždarytą šunelį, bet tą naktį buvo labai didelė audra, žaibavo, griaudėjo, tad gelbėdama sargiuką nuo streso, parsivedžiau jį namo, o gudruolės plėšrūnės to tik ir laukė“, – dabar jau be pykčio pasakoja moteris.

Medžiotojai šovinių netaupo?

Už vilko nudaigotą ėriuką valstybė atlygina žalą jo laikytojui, nes pilkiai yra saugomi, o už ne vieną dešimtį vištų, kurias išnešė lapės, nėra jokios kompensacijos. Paskaičiavus nuostolius, akivaizdu, jog vienas ar keli ėriukai pinigine verte niekaip negali prilygti 30-čiai užaugintų mėsinių vištų. O kur dar lapių mėgiamos antys, žąsys, kalakutai...

Esmė ta, kad lapės yra priskiriamos prie medžiojamųjų gyvūnų ir jomis „pasirūpinti“ gali tik medžiotojai. Bet ar jie nori tai daryti, kai išdirbtas lapės kailis rinkoje kainuoja vos 20 eurų, o šoviniai gana brangūs?

„Iš tiesų, šiuo metu lapių populiacija yra stipriai padidėjusi“, – pripažįsta Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Lionius Stanevičius, tikindamas, kad taip nutiko dėl paskelbto karantino, kurio metu nevykdomos varyminės medžioklės. Pasak jo, būtent tokių medžioklių metu yra sumedžiojama daugiausiai ilgauodegių.

L.Stanevičius sakė, kad lapių gausa nepatinka ir patiems medžiotojams, nes jos daro didelę žalą medžiojamiems gyvūnams. „Jau nekalbant apie kiškius, įvairius laukinius paukščius, lapės žudo jaunus stirniukus, o kartais imasi ir elniukų“, – dėstė draugijos vadovas, pasakodamas, kad prie šių plėšrūnų olų visada randama daugybė minėtų gyvūnų kaulų.

Pasak pašnekovo, tikri medžiotojai netaupo šovinių ir pagal galimybes stengiasi reguliuoti lapių populiaciją, kitas dalykas, žmonės patys turėtų pranešti apie šių plėšrūnų daromas žalas, kad būtų žinoma, kur verta labiau sukoncentruoti savo dėmesį.

Nėra metodikos

Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėja Ieva Matyžiūtė sako, kad lapių daromos žalos kompensavimo klausimas nėra išspręstas šalies Vyriausybėje, todėl nėra metodikos šiai problemai gvildenti. „Nuo lapių nukentėję kaimų bei vienkiemių gyventojai turėtų kreiptis į vietos seniūnus ir pateikti jiems visą informaciją, o šie ją turėtų perduoti medžiotojų klubams“, – problemos sprendimo kelią siūlė I.Matyžiūtė.

Pasak skyriaus vedėjos, šiuo metu šią problemą dalinai gali spręsti medžiotojai, reguliuodami lapių populiaciją ir ūkių šeimininkai, tinkamai pasirūpindami savo auginamų paukščių saugumu.

Paklausta, ar dabar stipriai atpigę lapių kailiai gali turėti įtakos plėšrūnų populiacijai, I.Matyžiūtė sakė: „Man, kaip Aplinkosaugos skyriaus vadovei, nederėtų rengtis iš natūralių kailių pasiūtais rūbais, todėl aš jų ir neturiu, kaip ir nuomonės šiuo klausimu“.

Facebook komentarai