Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Pirkdamas žemės ūkio techniką ūkininkas neišvengė ir pamokančių klaidų

Autorius: Dainius MAKYS
P. Staliorius: "Susirandu 3-4 reikalingos technikos gamintojus, tada per jų atstovų vadybininkus paprašau, kad jie atvežtų pageidaujamą techniką į mano ūkį pabandymui".
P. Staliorius: "Susirandu 3-4 reikalingos technikos gamintojus, tada per jų atstovų vadybininkus paprašau, kad jie atvežtų pageidaujamą techniką į mano ūkį pabandymui".
Printer Friendly, PDF & Email

Po itin sauso ir sudėtingo sezono Pašušvio kaimo (Kėdainių r.) ūkininkas Paulius Staliorius šiuo metu susilaiko nuo investicijų į savo ūkį, nors pripažįsta, kad nusprendus nieko nepirkti ar nestatyti, visada išlenda kažkoks, rodos, tikrai neatidėliotinas reikalas.

Daugelis žemdirbių galvoja, kad ūkis laikosi ant trijų „banginių“ – žemės, ją dirbančių žmonių ir technikos. Būtent apie traktorius, kombainus, žem4s 8kio technikos padargus „Agroeta“ pasikalbėti ir užsuko pas beveik 1 000 ha Krakių seniūnijoje dirbantį P. Staliorių.

„Noras atnaujinti ūkio techniką visada yra, bet galimybės ne visada leidžia. Be to, grūdininkai šiuo metu negali pasinaudoti jokia rimta ES parama, tad tenka verstis su tuo ką turime“, – sako Paulius, užsimindamas, jog ūkio biudžetą labai apkarpė neseni stambūs pirkiniai – vilkikai bei puspriekabės.

Paklaustas, ar du iš eilės itin sausi sezonai išryškino ūkio technikos silpnąsias vietas, parodė, ką dar būtina įsigyti, ūkininkas teigė: „Gamta pasidarė labai nenuspėjama, todėl moderniame ūkyje privalu turėti techniką visiems gyvenimo atvejams. Būna, kad kažkurio žemės dirbimo padargo neprireikia keleto metų, bet ateina toks laikas, kad be jo išsiversti neįmanoma. Taip šiemet man nutiko su dirvos lyginimo lenta – tris metus buvo nereikalinga, o šiemet tapo nepakeičiamu padargu“.

Kalbant apie ūkiui reikalingos technikos paieškas, aiškėja, kad šių dienų ūkininkai traktorių ar kitų dalykų nebeieško bukletuose ar reklaminėse brošiūrose.

„Susirandu 3-4 reikalingos technikos gamintojus, tada per jų atstovų vadybininkus paprašau, kad jie atvežtų pageidaujamą techniką į mano ūkį pabandymui. Visas jas išbandome ir priimu sprendimą, kuris, beje, ne visada būna pigiausias variantas. Ūkyje ne taip, kaip valstybinėse įmonėse, kur svarbu kuo pigiau“, – aiškino P. Staliorius.

Ūkininkas papasakojo atvejį, kai jis rengėsi pirkti naują dirvos skutiklį. Viena žinoma firma pasiūlė Pašušvio ūkininkui taip trūkstamą skutiklį ir užtikrino, kad jį traukti pilnai pakaks 300 AG traktoriaus. Prie tokio prijungus pardavėjų atvežtą padargą ir pasirinkus maksimalų dirvos dirbimo gylį, traktorius lauke negalėjo pajudėti iš vietos.

„Tada firmos atstovai puolė siūlyti, kad nedirbčiau dirvos taip giliai, bet man reikėjo būtent tokio gylio. Pasidarė visiškai aišku, kad šis žemės dirbimo padargas yra netinkamas mano dirbamuose laukuose, todėl visiems sakau – nepirkite nepabandę savo žemėse, kas tinka kitiems, nebūtinai tiks ir jums“, – dėstė jaunas, bet jau patyręs ūkininkas.

Suprantama, ūkio veikloje būta ir nesėkmingų pirkinių, nusivylimų. Iš jų P. Staliorius pasimokė ir dabar su šypsena prisimena bene didžiausią savo klaidą įsigyjant žemės ūkio techniką.

„Ūkiui reikėjo naujo, našaus javų nuėmimo kombaino, kurį nusipirkau pasinaudojęs ES parama. Firmos, turėjusios teikti serviso paslaugas, veikla buvo itin vangi: jie nuolat vėluodavo su detalėmis, reikėdavo ilgai laukti atvykstančių meistrų. Vargau, nes su parama įsigyto daikto negalėjau parduoti bent penkerius metus. Praėjus šiam laikui kombaino parduoti tapo neįmanoma – niekas nepirko arba siūlė juokingą kainą. Dabar galiu pasakyti, kad man siūlė tik apie 25 proc. nuo jo pradinės vertės, kai kitas technikas po 5 metų galima lengvai parduoti gaunant bent pusę sumokėtos sumos“, – apie patirtus didelius nuostolius prisimena ūkininkas.

Kartojantis sudėtingiems sezonams, nesant ES paramos, didieji ūkiai taip pat jau ima dairytis naudotos vakarietiškos technikos. „O ką daryti, kai technikos reikia, o ūkio pajamos menksta“, – retoriškai klausė P. Staliorius, neretai peržvelgiantis naudotos technikos pardavėjų pasiūlymus.

Facebook komentarai