Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Po energetikų apsilankymo atsivėrė žemės žaizdos

Autorius: Daiva BARTKIENĖ
Šakių krašto ūkininkai tikina, jog dar nėra matę, kad šitaip būtų negerbiamas žmogaus darbas.
Šakių krašto ūkininkai tikina, jog dar nėra matę, kad šitaip būtų negerbiamas žmogaus darbas.
Printer Friendly, PDF & Email

Suvalkijoje gražiai žaliuoja sukilę pasėliai, tačiau labiau nei smaragdinė pavasario žaluma akį veria juodos žemės žaizdos – maždaug 10 km nuo Gelgaudiškio iki Šakių keičiamos aukštos įtampos elektros linijos atramos. Visi laukai šalia jų „atžymėti“ sunkiosios technikos paliktais juodais rėžiais. Neslėpdami apmaudo, Šakių krašto ūkininkai tikina, jog dar nėra matę, kad šitaip būtų negerbiamas žmogaus darbas.

Važiuoja, nors lūžta technika

Žiemos pabaiga Suvalkijos ūkininkams padėjo žiemkenčių laukus ilgam „aprūpinti“ drėgme. Visą savaitę kaip iš kibiro pylė ir kovo pradžioje – buvo dienų, kai dangus prapliupdavo tik vasarai būdingomis liūtimis. Nekeista, jog po jų laukuose pradėjo tyvuliuoti balos. 

Lyg tyčia tuo metu aukštos įtampos oro linijos atramų keisti ir kompleksinio remonto darbų atlikti prisistatė UAB „Tetas“ darbininkai. Sunkioji technika klimpo žiemkenčių laukuose, lūžo bokštai, todėl liko ne tik traktorių vėžės – kai kuriose vietose pasėliai akivaizdžiai suniokoti. Ūkininkai tikina, jog apie numatytus darbus net nebuvo įspėti.

Ritinių kaime gyvenantis Algimantas Bublaitis portalui „Agroeta“ pripažino, jog ne pirmą kartą valstybinės įstaigos nesiskaito su ūkininkais ir negerbia žemdirbių triūso.

„Visko yra buvę, ne kartą ir dar baisiau esame radę. Tai elektrikai, tai dujininkai – vis koks nors valstybės interesas atsiranda. Ir dabar laukai baisiai atrodo. Kalbėjausi su darbų vadovu. Sako, kad atlygins nuostolius, kai baigs visus darbus. Tik kažin ar iš to kokios naudos turėsime – numes kelis eurus ir manys, jog atsiskaitė“, – svarstė ūkininkas.

Šakiečio nuomone, gerai, jog žada tartis, tačiau tą daryti turėjo prieš įvažiuodami į lauką, o ne tada, kai jis jau iki juodumos išmaltas.

Terminai nelaukia – dirba ir lyjant

Darbus užsakė elektros perdavimo tinklo sistemos operatoriaus AB „Litgrid“. Viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi įmonė atliks ne tik oro linijos Gelgaudiškis – Šakiai kompleksinius remonto darbus.

Pakeitę 42 atramas vienoje kelio pusėje, jie pervažiuos į kitą ir imsis oro linijos Gelgaudiškis – Jurbarkas kompleksinio remonto. Jo metu numatyta pakeisti 20 atramų. Tai reiškia, jog ir kitoje kelio pusėje nuo technikos sukiojimosi laukuose juoduos žemė.

UAB „Tetas“ Rytų regiono inžinierius Albertas Pokštas tvirtina, jog tiek daug atramų ir tokiu nepatogiu metu jam dar nėra tekę keisti.

„Linijoje, kurią dabar remontuojame, yra 65 atramos, pakeisti reikia 42, tai yra, du trečdalius. Visos atramos labai nesaugios, todėl prieš kiekvieną audrą meldžiam Dievo, kad vėjas neišvartytų ir nesulaužytų. Tada blogai būtų visiems, ne tik ūkininkams“, – portalui „Agroeta“ teigė A. Pokštas.

Inžinierius tikina, kad jo įmonė pateko į gamtos spąstus. Kai darbus planavo, niekas nesitikėjo, jog žiemos nebus – atramų keitimas paprastai vyksta žemei įšalus.

„Nusiuntėme Šakių savivaldybei garantinius raštus, kad apmokėsime ūkininkams nuostolius. Kai baigsime darbus, derinsime kompensavimą už išvažinėtus pasėlius. Viską, kas priklausys, atsiskaitysime“, – tvirtina darbus atliekančios įmonės inžinierius.

Suplanuoti neįmanoma?

Pasak A. Pokšto, vasario mėnesį buvo trys elektros tiekimo atjungimai, keletą kartų elektra atjungta ir kovo 9-20 dienomis. Būtent tada ir buvo keičiamos linijų atramos. Dar vienas darbų etapas vyks balandžio 14-24 dienomis.

UAB „Tetas“ darbų vadovas, ranką prie širdies pridėjęs, tikina, jog kitos išeities nebuvo: nors technika skendo laukuose, lūžo krano bokštas, dirbti vis tiek reikėjo. 110 kV oro linijos atramų keitimas suplanuotas dar praėjusių metų rudenį, suderinti elektros energijos tiekimo nutraukimai ir nėra jokių galimybių pakeisti darbų grafiką.

„Ir vasarį, ir kovą buvo labai šlapia – šią žiemą lietaus Suvalkijoje buvo daugiau nei galima tikėtis. Bet nėra kur dėtis: turime sutartį su įsipareigojimais ir reikia daryti darbus. Patys pergyvename, nes įklimpę laukuose laužome savo techniką. Atsiprašinėju ūkininkų kiek įmanydamas – ir man atrodo laukai žiauriai. O darbus privalome atlikti bet kokiomis sąlygomis“, – skundėsi inžinierius.

A.Pokštas sakė suprantantis, jog geriausia būtų oro linijų atramas keisti po derliaus nuėmimo, bet oro linijų šalyje tiek daug, jog per mėnesį visų būtinų remonto darbų niekaip nepavyktų atlikti.

Nesitiki nieko gero

Elektros linijas remontuojančios  bendrovės darbuotojas mano, jog nuostolius ūkininkams turėtų atlyginti užsakovai, bet nesigina, jog atlygins patys.

Nors susitikti ir derėtis su ūkininkais ketinama tik baigus darbus, A. Pokštas pripažįsta, jog gali būti įvairiausių susitarimo variantų – gal kam labiau nei pinigų reikės kokios nors sunkiosios technikos pagalbos.

„O nuostolius skaičiuosime pagal praėjusių metų derlingumą, imant pagrindu antros klasės grūdų kainą“, – portalui „Agroeta“ teigė A. Pokštas.

Šakių savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vedėja Irena Žemaitienė nemano, jog toks skaičiavimas būtų teisingas ir sąžiningas. Pernai nebuvo geri metai, sausa išdžiovino pasėlius, grūdai užaugo maži, todėl šiemet ūkininkai tikisi gerokai didesnio derliaus. Bent jau taip atrodo dabar, kai žieminiai pasėliai yra gražūs kaip niekada anksčiau.

Be to, pasak I. Žemaitienės, abejonių kyla ir dėl skaičiavimo pagrindo. Šakiečiai augina elitinius, aukščiausios kokybės grūdus, todėl antros klasės kaina jiems tikrai nekels džiugesio. 

Tokios pat nuomonės ir ūkininkai. A. Bublaitis portalui „Agroeta“ patvirtino, jog iš energetikų nieko gero nesitiki.

„Pasakysiu jums nuoširdžiai: numes kelis eurus kaip šuniui kaulą ir visos kompensacijos baigsis. Mes tą praktiką jau žinome. Pats net netvarkiau dokumentų kompensacijai už laukuose stovinčias elektros atramas. Buvo gaila gaišti laiką dėl kelių dešimčių eurų, juo labiau kad ta kompensacija buvo mokama žemės savininkams“, – sakė žemes iš aplinkinių gyventojų nuomojantis ūkininkas.

Facebook komentarai