Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Prasidėjo smulkiųjų verslininkų genocidas?

Autorius: "Švyturio laikraštis"
Antradienis Kretingos centre. Ligitos Sinušienės nuotr.
Antradienis Kretingos centre. Ligitos Sinušienės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Žydų irgi niekas nežudė iš karto. Apskritai daugelis nė negalvojo, kad žudys. Net ir tada, kai pradėjo žudyti, tie, kas nematė savo akimis, netikėjo, kad tai iš tiesų vyksta. Iki tiesioginio pasikėsinimo į žmogaus gyvybę buvo eita palaipsniui. Kaip kad šios savaitės viduryje prasidėjo pirmasis smulkiojo verslo žugdymo etapas, prisidengiant saugumo visuomenei užtikrinimu. Ir lygiai taip pat prisidengiant negebėjimu užtikrintį saugumą ten, kur jo iš tikrųjų reikia.

Per visus šiuos pandemijos metus neteko nugirsti apie koronaviruso židinį kokioje mažoje parduotuvėlėje. Tiesą sakant, neteko net užfiksuoti informacijos apie pavienį užsikrėtimo atvejį parduotuvėje – ne prekybos centre. O štai pastarieji nebejotinai ėmė lyderių pozicijas po sveikatos priežiūros įstaigų ir slaugos namų. Koronavirusas nustatytas dešimčiai “Maximos” darbutojų, ir dar devyniems, ir trims. Susirgo “Lidl” prekybos centro Kretingoje apsaugos darbuotojas. Užkratas ir “Rimi”. Ir taip toliau. Juk girdėta daugybę kartų? Tikrai – ne naujiena. Net labai ir nebestebinanti.

Tačiau naujosios Vyriausybės, į kurią valstiečių kontrolės išvarginti žmonės sudėjo tiek daug vilčių, akyse didžiausiomis pavojaus zonomis staiga pavirto visos kitos, o ne išvardintos prekybos vietos. Keliančiomis vieną didžiausių pavojų visuomenės sveikatai be jokios statistikos staiga tapo net ir mažesnės parduotuvėlės, kuriose ir šiaip jau dideli pirkėjų būriavimaisi yra retenybė! Ar su logika jums viskas gerai, Ingrida, Aušrine ir visi kiti (visos kitos), nuo kurių sprendimų dabar priklauso mūsų visų gyvenimas, išgyvenimas ir sielos ramybė?

Logiškai mąstant, jei sakai “A”, po jo eina “B”, ir taip toliau. Taigi, jei užsikrėtimų atvejai reguliariai kartojasi prekybos centruose, ėmiesi priemonių juos suvaldyti. Tačiau logikos ir racionalių argumentų pritrūkusi naujoji valdžia ima ir uždaro tuos, kurie ne prie ko! Na, ne visi tokie nepavojingi, aišku. Juk uždaryti ir visi didieji “Senukai”, “Ermitažai” ir panašūs, bet į šitą sąrašą pateko ir visi smulkieji verslininkai, kurie, jų nelaimei, prekiauja ne arbatomis, pyragais ir ne dešromis.

Ir štai – bam! Kai visi – tiek smulkieji, tiek stambieji – verslai jau įvykdė kalėdinius užsipirkimus, namudininkai bemiegėmis naktimis prisigamino muiliukų, aliejukų, papuošaliukų ir visokių kitokių smulkmenėlių, floristai savo visą kūrybinį ir finansinį potencialą išnaudojo kalėdinėms puokštėms, vainikams, po vienos nakties (deja vu) pareiškiama, kad prekiauti ne maistu bus leidžiama tik “maximoms” ir tiesioginiams jos konkurentams kitiems prekybos centrams. Nes nu juk “neaptversime raudonom juostom šampūnų”.

Nu aišku, kad neaptversime. Kas kad Veryga, pavyzdžiui, aptvėrė alkoholio lentynas? Juk čia buvo Veryga. Dar ir su šautuvu. Kas galima vienam, misija neįmanoma kitam. Tiesą sakant, valdžios potencijos – ne mūsų reikalas. Tik kad niekas, pabrėžiame – niekas, neįtikins, kad lietuviškai “Maximai” sudėtinga apsitverti, o štai kaimyninei Latvijai – jokių problemų. Ir kad tam tikrų lentynų atskyrimas reikalauja tokių didelių intelektualinių, ekonominių, žmogiškųjų ar dar kokių kitų išteklių, kurių dabartinė valdžia neturi ir nė su žiburiu nepajėgi rasti tarp ekspertų ir patarėjų.

Niekas neįtikins, kad čia taip natūraliai, taip netyčia gavosi, jog per didžiąsias metų šventes visiems dovanų paskutinę minutę ieškotojams suteikta vienintelė galimybė išleisti savo pinigus – išskirtinai tik “maximose” ir visuose panašiuose milžinuose PC. Na, dar vienoje kitoje arbatinėje ir kepyklėlėje.

Argi tikrai logikos pritrūko mano-mūsų konservatoriškajai-laisvajai Vyriausybei, kuriai vadovauja ekonomikos magistrė? Kaip apskritai vadinasi šis reiškinys? Iš išsilavinusio žmogaus burnos išeinantis tvirtinimas, kad kokia maža Kretingos ar Palangos parduotuvėlė kelia didžiulį pavojų užsikrėsti COVID-19 – ir daug daug didesnį nei visos “maximos” kartu sudėjus? Kvailumas? Įžūlumas? Nemeilė savo žmonėms?

Ar tiesiog smulkiojo verslo genocidas.

Ir tik nebereikia sekti pasakų, kad įmanoma kalėdinę prekybą vystyti šioms mažosioms parduotuvėlėms persiorientavus į prekių priėmimo punktus. Aišku, jų savininkams tai padaryti nereikia tiek daug išmonės, nei sukurti sudėtingą metodiką, kaip “maximoms” apsitverti juosta ne maisto prekių letynas. Čia jums ne vienos nakties darbas…

Ligita Sinušienė („Švyturio laikraštis“)

Facebook komentarai