Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

Prezidentas G. Nausėda ir gerovės valstybės idėja

Autorius: Dr. Bernaras IVANOVAS
Printer Friendly, PDF & Email

Naujasis LR Prezidentas G. Nausėda, savo rinkiminės kampanijos metu gana aktyviai kėlė gerovės valstybės viziją, tad pats laikas ją apmąstyti. Istoriškai gerovės valstybės atsirado Skandinavijoje ir, pirmiausia, Švedijoje. Tai išsivysčiusi, pramoninė valstybė, kuri stipriai skiriasi nuo agrarinės Lietuvos. Mūsų atveju kur kas įdomesnis pavyzdys yra Airija. Ji yra iki šiol šalis, kur žemės ūkio reikšmė nėra sumenkusi, tad pramonės augimas čia organiškai padildė ankstesnį įdirbį. Taip pat buvo rimtai restruktūrizuotas žemės ūkis ir tai padėjo padaryti Europos Bendrijos parama. Per kelis dešimtmečius Airija tapo pažangia, tolygiai išsivysčiusia, savo piliečių gerovę užtikrinančia šalimi. 

Mes žinome, kad pagal LR Konstituciją Prezidentas tiesiogiai nėra atsakingas už žemės ūkį, tačiau jis yra atsakingas už užsienio politiką bei santykius su Briuseliu. Šiuo požiūriu jo atsakomybė yra akivaizdi, kadangi būtent Prezidentas Lietuvai atstovauja ES Vadovų Taryboje. Kas čia yra svarbiausia? Visų pirma koordinuota ir nuosekli Lietuvos pozicija, ginant sąžiningumo principą, skirstant ES paramą žemės ūkio sektoriui.

Iki šiol Lietuvos užsienio politika ignoravo šį aspektą ir dėl to kalbos apie visavertį Lietuvos kaip gerovės valstybės modelį, neturėjo prasmės. Žinoma, tai ne vienintelė sritis, kuri būtina, užtikrinant žmonių gerbūvį mūsų krašte. Reikalinga mokesčių reforma, teisėsaugos pertvarkymas bei visiškai kiti biudžeto sudarymo principai (Lietuvos biudžetas vienas mažiausių ES ir didžiulę mokestinę nelygybę įtvirtinantis), leisiantys priversti stambų kapitalą mokėti daugiau.

Greta santykių su ES, kiti jau paminėti politikos aspektai, taip pat gali būti aktyvios Prezidento veiklos epicentre. Tad, kaip matome, iššūkių, įgyvendinat drąsų gerovės idealą yra labai daug. O ar yra politinė valia? Čia tenka prisiminti tai, iš kur ponas G. Nausėda ateina. Jis daug metų buvo banko vadovo patarėjas, o bankai, kaip žinia, rūpinasi ne valstybių gerove (ypač jeigu bankas dar ir užsienio), o savo akcininkų pelnu. Dėl šios priežasties turime atsargiai vertinti savo viltis, nebent, Prezidentas, dirbdamas banke, buvo tikras disidentas, visa savo esybe nekenčiantis to, kas aplinkui darosi. Vis dėl to čia daugiau ironija, negu viltis, kadangi tik aktyvi ir koordinuota visuomenės kova gali būti tikru gerovės valstybės laidininku bei paskata politikams keistis.

Facebook komentarai