Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Prieš gamtą nepapūsi – be mūsų nusprendžia kas užaugs, kas ne

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Editos Dragašienės nuotr.
Editos Dragašienės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Edita Dragašienė iš Angininkų kaimo, Alytaus rajono savivaldybės, kaip voverė rate sukasi savo ūkelyje. Nori kaip geriau, išeina kaip visada. Tuoj papasakoja.

Tokių dar neturėjo: ilgavaisis agurkas – 46 cm, 490 g

Šiemet pirmą kartą užsiaugino tokių agurkų, kurie nustebino. O ir auginusi tokių dar nebuvo. „Tokių ilgų niekad neturėjau“, – stebisi ji pati.

Jos užaugintas ilgavaisis agurkas – 46 centimetrų ir beveik pusės kilogramo – 490 gramų. Paragavo, kaip sako, galuką pirmiausia atsipjovė: skanus, traškus.

„Labai mėgstu agurkus. Agurkinė aš tokia. Mažiausias sūnus irgi labai mėgsta ir agurkus, ir pomidorus. Ir šiandien pusryčiams du agurkus nusiplovė ir suvalgė“, – pasakoja mama.

Sako, kad tai jau antras ilgavaisis agurkas, pirmą mažesnį nuskynė, kiti dar auga. „Bet jau daugiau lenktesni tokie auga ir labiau ant žemės gula“, – pastebi šeimininkė.

Šiltnamių derlius džiugina

Pasakoja, jog pirkdama daigus iš Dūdonių ūkio, šį ilgavaisių agurkų daigą gavusi dovanų, tad pasakyti, kokia tai veislė, tiksliai nė negalinti. Žino, kad kažkokia rusiška veislė. „Šie ilgavaisiai agurkai gali užaugti nuo 30 iki 50 centimetrų“, – sako ji.

Turi du šiltnamius. Didžiajame šiltnamyje pasisodino ankstyvų agurkų. Norėjo, kad anksčiau būtų ir neapsiriko: derlius džiugina. „Agurkų šiltnamyje sočiai. Neapvalgome“, – sako ji. Nors neslepia, kad vėsus pavasaris ne į naudą, bet ji agurkų daigų niekad neskuba iš vazonų į žemę susodinti, taip, sako, jiems geriau net esant šaltesnėms oro sąlygoms.

„Aš visada ilgiau palaikau šiltnamyje, bet vazonuose. Ankstyvus pomidorus susodinau žemėn ir užskurdo“, – sako daržininkė. Sodino į žemę ji balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje, jau gerai nė neprisimena.

Laistė dilgėlių raugu. „Skaičiau, kad agurkams negerai daug tręšti, nes labai, kaip sako, į lapus išeina. Ir šito daigo, kur ilgavaisiai agurkai gražūs užaugo, lapai galingi tokie, labai dideli“, - pasakoja ji. Pataria sodinant panaudoti karvių mėšlo, ji visad taip daro.

„Pomidorų ir užmegztų yra, jau ir nusiskina, po truputį jau prasideda. Valgome jau savus pomidorus“, – sako Edita.

Viskas juk brangsta, nori, kad būtų, bet...

O daržuose šlapia. Bandė ravėti, nieko gero: vienur šlapia, kitur, taip įdžiuvusi dirva, kad neina kauptuko įkišti žemėn. „Užskurdę daržai, šlapia, neaišku, kas gausis“, – svarsto daržininkė. Turi du daržus: ir vienam darže, ir kitam – tas pats. „Krušos negavome, bet kai kur net bulvės nesudygo, supuvo. Suplakė žemę lietūs, per daug kieta žemė, tad dygo prastokai. Ne kas su bulvėmis“, – sako ji.

„Vakar vyras nuvažiavo su traktoriumi, su plūgeliais pavarinėti. Sako, neina įkišti žemėn. Kur šlapia, neįmanoma įvažiuoti, o kitur kieta. Rankiniu plūgeliu bandžiau. Kur tu? Paviršiumi tik nutrauki. O ir ravėti neįmanoma. Atmuši rankas ravėdamas arba neprieini per balas paravėti“, – pasakoja daržininkė.

„Kaip bus, taip. Kaip Dievas duos“, – apie būsimą derlių kalba ji. Prisipažįsta, labai stengiasi, nori užsiauginti, viskas juk brangsta, norisi, kad būtų, bet visai gali būti, kad daug kas supus arba nieko neužaugs. „Kad ir svogūnai, juk dauguma vandeny, o sodinau, kad ir į miestą sūnui būtų ko įdėti“, – paaiškina ji.

„Sodinome daugiau, kad turėtume ir vis tiek negali prieš gamtą papūsti. Nusprendžia be mūsų, ką užsiauginsime, ko ne“, – sako ji.

Plėstis neketina: kuro, šieno ritinių kainos – baisios

Prisipažįsta, kad daug kuo užsiima ir kartais visko nespėjanti.

Braškių sau turi, savo šeimynai užtenka. „Nesėkmingoje vietoje mano braškės, tai ir iššalę buvo. Kažkiek išgelbėjau, vaikams paskinti, pavalgyti užtenka. Daug neauginu“, – sako Edita.

Ji dar ir trijų savo ūkio karvyčių pieną sutvarko: sūrius spaudžia. „Kasdien darau. Aišku, liko tik trys karvukės iš penkių. Jau ir laikas buvo parduoti, o ir kainos kuro, šieno rulonų – baisinės. Viskas pabrango, tad plėstis neplanuojame. Dar telyčia auga, tai nežinau, kaip čia bus“, – svarsto ji.

„Ką jau čia plėstis? Kad žiūriu, aplinkui žmonės tik viską naikina, išparduoda gyvulius, viską mažina“, – pastebi ji.

Facebook komentarai

bas

a