Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Provokacijos ir išpuoliai prieš medžiotojus. Ar įmanoma sustabdyti?

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

„Ne pirmas atvejis, kai girdime apie įvairias, į medžiotojus nukreiptas provokacijas ar išpuolius, netgi vykdoma nusikalstama veika: pjaunami ar deginami (medžiotojų – red. pastaba) bokšteliai ir t. t. “, – sako Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) atstovas Karolis Girulis.

Padėtis jau kurį laiką „kaista“. Pranešimų apie piktavalių deginamus ar kitaip gadinamus medžiotojų bokštelius, pavogtas vaizdo kameras – nemažėja. O pastaruoju metu, kai kurie medžiotojai sako sulaukiantys ir asmeninių grasinimų, tiesa, dėl jų į teisėsaugos institucijas dažniausiai nesikreipia, tik pasidalija nemaloniomis patirtimis su kolegomis.

„Mes, kaip tokio dydžio (medžiotojų – red. pastaba) bendruomenė, gyvename tokį patį gyvenimą kaip ir visi, turime šeimas, vaikus ir turime savo veiklą – medžioklę, turime ir įsipareigojimus, nes už tam tikrų įsipareigojimų neįvykdymą, mes atitinkamai esame ir baudžiami, už sutektą teisę medžioti – mokame valstybei mokesčius. Bet mes neturime iki galo sudėliotos teisinės sistemos, kuri aiškiai reglamentuotų mūsų teisėtai vykdomą veiklą “, – sako Karolis Girulis.

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija siekia, kad į teisminę bazę būtų įtraukta sąvoką – „Trukdymas medžioklei“ su aiškiu reglamentavimu, kada ir kokiais atvejais šis punktas turi būti taikomas. Tokiu būdu visi – priešiškai nusiteikę asmenys ar grupuotės, vykdančios socialines ir kitokias atakas, taip pat ir medžiotojai turėtų aiškiai įstatyme apibrėžtą tvarką.

„Mes turėtume saugiklį. Visi tie, kurie šiai dienai organizuojasi ar rengiasi tokiems išpuoliams ar provokacijoms jie turi nišą, o mes medžiotojų bendruomenė neturime saugiklio, kuris įvardintų, kad vykstant legaliai medžioklei, įstatymuose apibrėžtai veiklai ir kurią vykdyti mes turime teisę, tai turime turėti ir įstatymą, kuris reglamentuotų, kad jeigu mums kažkas trukdo, kaip mes galime tai skųsti. Pasaulinės tendencijos, kitų šalių patirtys, šitoje vietoje yra ir daugelis šalių turi šitą punktą įtrauktą, nes tikrai pas mus dar nėra toks masinis reiškinys, bet yra šalių kur atsistoja 100 žmonių vieną dieną miške, susikimba rankomis ir gąsdina gyvūnus, kad jie išsilakstytų ten kur bus vykdoma medžioklė, o atvykus medžiotojams jie tiesiog trukdo. Tai konkrečiai organizuota, nusikalstama veika ir jeigu būtų įvardinta, kad tokia veika yra teisiama pagal atsakomybę, vadinasi mes galime skambinti į gamtos apsaugą ar policiją ir pranešti, kad yra įvykis ir prašome jį registruoti, – aiškina K. Girulis. Šiai dienai labai svarbu, kad atstovautume ir pasiektume, jog būtų priimti įstatymai, kurie mus apsaugotų. Mes lyg ir turėjome „Trukdymas medžioklei“ terminą įvedę į medžiotojų taisykles, redakcijoje kai ji buvo išėjusi pavasarį ar vasaros pradžioje, tas terminas buvo, tik nebuvo jo išaiškinimo ką tai reiškia ir panašiai. Visai netikėtai tos taisyklės vėl pasikeitė, nei mes girdėjome argumentus, kodėl tai padaryta, tiesiog išėjo nauja redakcija spalio 15 dieną ir matome, kad tas punktas dingo. Klausėme kodėl tas punktas dingo, jokio atsakymo negavome iš ministerijos, tai pradedame iš naujo, kad tą punktą grąžinti ir vėl teikti pasiūlymus“.

Uždrausti medžioklę – vienintelis radikalų noras ir argumentas

Tarp medžiotojų bendruomenės ir prieš medžioklę nusiteikusių asmenų diskusija, pasak K. Girulio, įmanoma vieninteliu atveju.

„Jeigu mes sutariame, kad medžioklė yra reikalinga ir tai yra faktas, vadinasi mes toliau galime vystyti kažkokią diskusiją. Bet jeigu mes pradedame diskutuoti ir viena pusė sako, kad medžioklė negali vykti, o mes žinome, kad taip net būt negali, vadinasi diskusija neįmanoma. Mes galime diskutuoti, kad vienais ar kitais atvejais reikia keisti taisykles ar kažkokius reglamentavimus daryti, nes kažkam susidarė nepalankios ar palankios sąlygos, – įsitikinęs Medžiotojų ir žvejų draugijos atstovas. Argumentas, kad medžioklė – nereikalinga, nes tai yra žudymas, tai – ne argumentas. Jeigu mes to nedarome su ginklu, tai mes tą darysime važiuodami automobiliu, nes akistata su laukiniai gyvūnais mūsų urbanizuotoje civilizacijoje yra kiekvieną dieną. Šiandien turime labai blogą statistiką, kad keliuose kiekvieną dieną su stambiais gyvūnais įvyksta maždaug 15 eismo įvykių“.

Kaip derėtų elgtis medžiotojui provokacinėse situacijose

LMŽD rekomendacijos medžiotojams :

Šiuo metu privalu griežtai laikytis visų galiojančių reikalavimų dėl Covid – 19.

Laikytis visų saugaus elgesio medžioklėje taisyklių. Atkreipiant ypatingą dėmesį į saugių atstumų nuo gyvenamųjų pastatų išlaikymą, nemedžioti žmonių susitelkimo vietose.

Informuoti visus dalyvaujančius medžioklėje, kad pastebėjus pašalinius asmenis reikia vengti ginčų ir konfliktų, skubiai informuoti medžioklės vadovą apie susidariusią situaciją, stabdyti medžioklę, informuoti AAD per tel. 112, esant būtinybei kviesti policiją.

Fiksuoti visą veiksmą filmuojant ar fotografuojant, aprašant situaciją paminėti dalyvaujančius ir įvertinti dėl šio įvykio patirtus nuostolius jei tokie yra.

Medžioklę tęsti tik įsitikinus, kad konflikto neliko arba persikelti į kitą vietą.

Tokiose provokacijose būtina išlikti ramiems ir stengtis paaiškinti savo teises. Jei vyksta nekontroliuojamas ginčas – būtina kreiptis į institucijas, kurios turi ir išspręsti konfliktą. Būtina laikytis kultūringo bendravimo principų socialiniuose tinkluose.

Jei esate šmeižiami, žeminami ir įžeidinėjami, nepulkite gintis ar atsakinėti tuo pačiu, išlikite objektyvūs ir taktiški. Visa medžiaga gali būti panaudota ginant jūsų teises pagal LR galiojančius įstatymus arba prieš jus. Todėl labai svarbu nuolat atnaujinti savo žinias apie aktualių įstatymų redakcijas.

„Mūsų pačių medžiotojų kredo – kiekvienoje situacijoje išlikti objektyviam, taktiškam, medžiotojas turėtų būti džentelmeniškas“, – užbaigia K. Girulis.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA