Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

Pusdykiai išnuomotas Gelgaudiškio dvaras verčia bendruomenę ir neįgalius vaikus ieškotis kito prieglobsčio

Autorius: Agroeta
Pusdykiai išnuomotas Gelgaudiškio dvaras verčia bendruomenę ir neįgalius vaikus ieškotis kito prieglobsčio
Pusdykiai išnuomotas Gelgaudiškio dvaras verčia bendruomenę ir neįgalius vaikus ieškotis kito prieglobsčio
Printer Friendly, PDF & Email

(Šakiai, vasario 18 d.) Šakių savivaldybės taryba Vasario 16-osios išvakarėse paskubomis patvirtino Gelgaudiškio dvaro nuomos sutartį. Visi dvaro pastatai 50 metų išnuomoti Alytuje veikiančiai įmonei „Sunny LT“.

Miestelio bendruomenės „Atgaiva“ pastangomis už 2 mln. eurų atrestauruotas Gelgaudiškio  dvaras jau keli metai garsina Šakių savivaldybę išskirtiniais renginiais. Bendruomenės iš visos šalies atvykstantiems žmonėms čia rengia edukacines dvarų kultūros programas, Gelgaudiškio kultūros centras kviečia į kamerinius koncertus, tradicinės miestelio šventės sutraukia daugybės aplinkinių savivaldybių gyventojų.

Šakių savivaldybė Gelgaudiškio dvaro nuomos konkursą skelbė net 8 kartus, tačiau verslininkams jo sąlygos nebuvo patrauklios. Skirdama investicijas dvarui atnaujinti, Europos Sąjungos paramos agentūra įpareigojo savivaldybę rasti nuomininką, kuris į dvarą galėtų investuoti ne mažiau kaip 1 mln. eurų.

Tokio nuomininko Gelgaudiškio dvaras nerado, todėl pastaraisiais metais Šakių savivaldybės taryba net keletą kartų lengvino nuomos sąlygas. Paskutinis palengvinimas suteikė galimybę išsinuomoti dvarą per pusšimtį metų investuojant vos 300 tūkst. eurų.

Šakių savivaldybės taryba dvaru susidomėjusiems verslininkams pažadėjo perleisti ne tik pagrindinius dvaro rūmus, bet dar tris dvaro kompleksui priklausančius pastatus. Viename jų yra įsikūręs protinę negalią turinčius vaikus ugdantis Gelgaudiškio specialiojo ugdymo centras „Šaltinis“. Pastatas suremontuotas įstaigos lėšomis, todėl žinia, kad jau šį pavasarį gali tekti vaikams su negalia ieškoti kito stogo virš galvos, nepradžiugino nei pedagogų, nei centro ugdytinių tėvų. 

Naujų patalpų greičiausiai teks ieškotis ir Gelgaudiškio bendruomenės centrui „Atgaiva“, ir Kultūros centro darbuotojams.

Be to, Šakių savivaldybė įsipareigojo ištaisyti visus Gelgaudiškio dvaro rūmuose po restauravimo likusius statybos defektus. Savivaldybės darbuotojai jų nustatė beveik dvidešimt. Nors teigiama, kad tai dvarą restauravusios UAB „Virmalda“ darbo brokas, įmonės atstovai dėl defektų taisymo su savivaldybe net į kalbas nesileidžia. Nekeista, kad ketverius metus eksploatuojant patalpas, atsirado nepageidautinų pokyčių.

Kritikos strėlių dvaro nuomos sutartį pasirašiusiam rajono merui Edgarui Pilypaičiui negailėjo ir Šakių politikai. Tarybos narys Mindaugas Tarnauskas socialiniuose tinkluose paskelbė išsiaiškinęs, kad keletą milijonų eurų vertą Gelgaudiškio dvarą nuspręsta išnuomoti įmonei, kurioje oficialiai dirba vienas žmogus, jos įstatinis kapitalas nesiekia 3000 eurų, o metinė apyvarta yra tik 30 tūkst. eurų.

Pasak M. Tarnausko, Šakių rajono vadovai pasikliovė vieninteliu rodikliu – Alytaus verslininkų Giedrės ir Mindaugo Aldonių valdomos įmonės sąskaitoje buvo konkurso sąlygose reikalaujami 300  tūkst. eurų. Tačiau niekas neįrodė, jog tie pinigai nedingo iki pasirašant sutartį.

Šakių rajono vadovai skubiai paruošta sutartimi pasistengė nuvyti gręsiančias Europos Komisijos sankcijas. Taryboje dirbantiems politikams paaiškinta, kad sutarties kopiją iki vasario 15 d. savivaldybė turi pristatyti į Verslo paramos agentūrą. Neradus dvarui nuomininko, Šakių savivaldybė gali sulaukti reikalavimo grąžinti 2 mln. eurų dvaro atkūrimui skirtos Europos Sąjungos paramos.

Bet opozicija tvirtina, kad sankcijų Šakiams išvengti greičiausiai nepavyks. Mat Verslo paramos agentūra reikalauja į dvarą investuoti milijoną eurų, todėl Šakių savivaldybės tarybos sprendimas sumažinti investicijas iki 300 tūkst. eurų neatitinka finansavimo sąlygų.

Šakių meras E. Pilypaitis tikina, kad verslininkai nusiteikę investuoti daugiau, nei numatyta nuomos sutartyje.

Pirmaisiais metais UAB „Sunny LT“ įsipareigojo dvare investuoti 180 tūkst. eurų. Už juos turėtų būti sutvarkytas pirmasis dvaro aukštas ir įrengta laikmetį atitinkanti istorinė ekspozicija. Dar šiemet dvare tikimasi atidaryti kavinę, o per dvejus metus – restoraną ir 50 vietų viešbutį.

Gelgaudiškio dvarą pastatė Prūsijos baronas Gustavas Henrikas Koidelis. XIX a. viduryje prieš Nemuno upę iškilęs dvaras buvo laikomas vienu moderniausių Lietuvoje: jame veikė vandentiekis, buvo įrengta ledainė, sūrinė. Rūmus supo 118 ha sudėtingos struktūros parkas, kurį puošė penki vienas su kitu sujungti tvenkiniai..

Gelgaudiškio dvaro istorija sudėtinga. 1922 metais jis buvo išparduotas, po karo jame įsteigta vaikų prieglauda. Prie Gelgaudiškio dvaro 1972 metais buvo filmuojamos kai kurios legendinio televizijos serialo „Tadas Blinda“ serijos.

Devintajame dešimtmetyje rūmus nuniokojo gaisras – po jo pastatas net keliems dešimtmečiams buvo paliktas likimo valiai. Jei ne Gelgaudiškio bendruomenės narių atkaklumas, gal jau būtų ir visiškai sugriuvęs. Centriniai dvaro rūmai restauruoti 2012 m., po kelių metų atkurtas ir 2,5 km ilgio pažintinis takas.

 Galima sakyti, kad ES investicijos Gelgaudiškio rūmams suteikė antrąjį gyvenimą, bet tuo pačiu ir atėmė iš jame svajojusios šeimininkauti kaimo bendruomenės.

Daiva BALČAITYTĖ

Facebook komentarai