Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

R. Budbergytė: europinės paramos negalime sukišti vien į kelių didelių žemvaldžių sąskaitas

Autorius: ELTA
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Situaciją, kai penki procentai stambiausių ūkių gauna pusę visų Lietuvos ūkininkams skiriamų išmokų – neteisinga ir ydinga.

Dabar, kai Europos Vadovų Taryboje buvo iškovotos didesnės išmokos Lietuvos žemdirbiams, jos turi būti skirstomos taip, kaip ir daugelyje kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių.

Socialdemokratų partijos pirmininko Gintauto Palucko teigimu, būtina nustatyti maksimalias išmokų ribas, kad „liūto dalies vėl nepasiimtų keli didžiausi šalies ūkiai“.

„Kai turime du tikslus – konkurencingumą ir kaimo gyvybingumą – kaimo tikrai neatgaivinsime labiausiai paremdami stambiuosius. Kitose šalyse yra ribojimai – „lubos“, kai viršijama tam tikra suma jau nemokama ūkininkui arba kai ta suma apmokestinama“, – sako G. Paluckas.

Pasak G. Palucko, tokią praktiką turi taikyti ir Lietuva, o jos naudą pajustų smulkiausi ūkiai.

„Ribojimas šiuo atveju suveiktų smulkių, ekologiškų, šeimos ūkių naudai ir nesumažintų stambiųjų konkurencingumo, nes jie ir taip be problemų gauna paskolas. O žemės ūkio ministro nenorą įvesti ribojimų galima suprsati tik kaip pataikavimą stambiesiems ūkininkams“, – teigia G. Paluckas.

Įvesti „lubas“ tiesioginėms išmokoms reikalauja ir prezidentas Gitanas Nausėda.

Tuo metu žemės ūkio ministras Andrius Palionis tokiam siūlymui nepritaria. Ministro teigimu, tai sumažintų lietuvių konkurencingumą ES.

Lietuvos ūkininkai gauna neapmokestintas išmokas. R. Budbergytės sako, tai sudaro daugiau kaip trečdalį ūkio pajamų.

„Dabar būtina remti ir skatinti ne stambiuosius ūkininkus, kurie jau ir taip konkurencingi, o smulkiuosius ir vidutinius. Tačiau visi išmokų ribojimai Lietuvoje buvo tyliai panaikinti. Ir dabar pagaliau iškovojus, kad ES mums mokėtų didesnes tiesiogines išmokas, negalime jų vėl sukišti tik į kelių stambiųjų žemvaldžių sąskaitas“, – įspėja R. Budbergytė.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA