Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Radviliškio rajone ūkininkai derasi su vėjo jėgainių parkų kūrėjais

Autorius: Dainius MAKYS
Vėjo jėgainės ūkininkų laukuose
Vėjo jėgainės ūkininkų laukuose
Printer Friendly, PDF & Email

 Radviliškio rajono taryba pritarė vėjo jėgainių specialiajam statybos planui Grinkiškio, Pakalniškių, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose. Vietos ūkininkai, kurių laukuose planuojama įkurdinti vėjo jėgaines, šią žinią priėmė gana santūriai ir ėmėsi galvoti apie vėjo malūnų privalumus  ir trūkumus.

Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Hofmanas, išsakydamas asmeninę nuomonę, teigė, jog visapusiškai pritaria žaliosios energijos gamybai Lietuvoje, tačiau nemano, kad jėgainių parko kūrėjams bus paprasta susitarti su ūkininkais.

„Jėgainių statytojai pagal įvairiausius faktorius įvertins situaciją ir pasirinks geriausiai jiems tinkančią vietą. O jei tai bus vidurys derlingo žemės sklypo? Juk, suprantama, ten bus reikalinga aikštelė, privažiavimo kelias... Kalbama, kad nuomos pinigai bus nemaži, bet ūkininkai labai nepatiklūs, todėl galvoju, jog paprasta tikrai nebus“, – savo mintis dėstė I. Hofmanas.

Be to, jis mano, kad sprendžiant šią dilemą nevalia pamiršti ir gyvulininkyste besiverčiančių žemdirbių. „Kas gali pasakyti koks bus garso, vibracijos, šešėlių poveikis gyvuliams, juk dažnai jų pojūčiai yra stipresni nei žmonių, todėl norėtųsi išgirsti išsamų atitinkamų specialistų pasisakymą“, – „Agroetai“ sakė I.Hofmanas.

Vėriškiuose, Šeduvos miesto seniūnijoje, ūkininkaujantis Kęstutis Andrijauskas sako, kad tik iš spaudos žino apie netoliese planuojamą statybą.

„Nežinau ar norėčiau savo laukuose turėti vėjo jėgainę, nors visiškai palaikau atsinaujinančių energijos įrenginių parkų kūrimąsi. Čia reikėtų gerai pagalvoti, įvertinti jėgainių poveikį žmonių sveikatai, aplinkai. Juk, pavyzdžiui, šiandien dar niekas negali pasakyti apie mobilaus ryšio telefonų poveikį žmogaus organizmui, genetikai ir kitiems dalykams“, – kalbėjo garbaus amžiaus ir didžiulės patirties ūkininkas.

Radviliškio rajone net tris žemės ūkio bendroves – „Spindulys“, „Vėriškiai“, „Skėmiai“ – valdanti kompanija „AUGA group“ taip pat išsakė savo nuomonę dėl planuojamo vėjo jėgainių parko įkūrimo. „Mes kol kas nežinome, ar mūsų dirbamuose sklypuose planuojama statyti vėjo jėgaines, tačiau iš esmės pasisakome už žaliąją energetiką, nes savo bendrovėse naudojame tik iš atsinaujinančių šaltinių gaunamą energiją. Kiekvienas atvejis yra individualus, todėl esame pasirengę konstruktyvioms deryboms“, – portalui sakė kompanijos „AUGA group“ atstovas žiniasklaidai Matas Miknevičius.

Nuomonės apie numatomą vėjo jėgainių parko įrengimą portalui „Agroeta“ paklausus Radviliškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo Alfredo Juozapavičiaus paaiškėjo, kad valstybės tarnyboje esantis specialistas pritaria šiai įdėjai. „Aš, kaip valstybininkas, visiškai pritariu vėjo jėgainių parko įrengimui mūsų rajone. Pirmiausiai, tai nemaži pinigai į savivaldybės biudžetą, antra – garantuotos pajamos žemės savininkams. Be to, nevalia pamiršti energetinio saugumo ir aplinkosaugos“, – sakė A.Juozapavičius.

Ieškodami atsakymo į klausimą, kiek tai bus naudinga žemės savininkui, kreipėmės į šios idėjos generatorių, bendrovių „Šeduvos vėjas‘ ir „Radviliškio vėjas“ direktorių Marių Molotoką. „Šiuo metu vyksta pokalbiai, derybos su ūkininkais ir mes tikrai nejaučiame jokio priešiškumo. Mūsų siūlomos žemės nuomos sutartys apima 49-99 metų laikotarpį. Pinigai yra labai individualus dalykas, todėl visų detalių atskleisti nenorėčiau. Galiu tik pasakyti, kad bus mokama ne tik už aikšteles, kuriose stovės vėjo jėgainės, bet ir už privažiavimo kelius. Numatytos kompensacijos kaimyninių sklypų savininkams, ilgalaikės išmokos vietos gyventojų bendruomenėms“, – sakė M.Molotokas.

„Agroetai“ vis dėlto pavyko sužinoti, kad vėjo jėgainių savininkai už 15 arų sklypą mokės mažiausiai 2 tūkst. eurų išmoką per metus, o kur dar mokestis už privažiavimo kelius...

Facebook komentarai

Belkar