Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Reikalavimai ekstensyviai tvarkantiems pievas visiems vienodi, bet išmokos didesnės tik pradėjusiems dalyvauti programoje

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.
Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šių metų gegužės 12 dieną įsigaliojo pakeistos Agrarinės aplinkosaugos įgyvendinimo taisyklės. Viename iš taisyklių punktų numatyta, kad nuo šių metų pradėjusiems dalyvauti programoje „Ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius“ bus mokama po 192 eurus už hektarą deklaruotų plotų. Tačiau nenumatyta, kokią išmoką gaus tęsiantieji įsipareigojimus – 101 eurą, kaip anksčiau, ar apskritai jokios.

Pasak Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkės Zitos Dargienės, jei reikalavimai vienodi, kodėl išmokos – skirtingos?

“Netyčia praleido ar iš viso nemokės?  Be to, nebeliko galimybės deklaruoti EPT kodu lauko, kuris yra ariamos žemės sluoksnyje ir gali būti deklaruojamas kaip GPŽ. Tas pats galioja ir laukams, kuriems įsipareigojimai dar nesibaigė. Nuo 2020 metų su lauku, kuris buvo ariamos žemės sluoksnyje, taip pat ir šiandien, įpareigota dalyvauti penkerius metus ekstensyvaus pievų tvarkymo veikloje. Bet pasikeitusios taisyklės ir PPIS nebeleidžia to padaryti būtent dėl ariamos žemės sluoksnio“, -- teigė Z. Dargienė.

 Ekstensyviai, t. y. nei tręšiamos, nei chemiškai apdorojamos pievos vienai karvei turi tekti hektaras. Bet, dėl ribojimų smarkiai sumažėjus deklaruojamų pievų, stambesnes gyvulių bandas tenka skaidyti. 

Liepos pradžioje  žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis Telšių ūkininkų sąjungai, Lietuvos vidutinių pieno ūkio asociacijai, Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmams atsiuntė atsakymą, kuriame kalbama apie vienodas išmokas. Tačiau, pasak Z. Dargienės, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas Agrarinės aplinkosaugos įgyvendinimo taisyklių nepakeitė.

Nei tarėsi, nei derino – liko apgauti  

Telšių ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė tvirtino, jog projekte, išspausdintame  Teisės aktų registre derinimui buvo numatyta, kad nuo šių metų  už ekstensyvų pievų tvarkymą ganant gyvulius bus mokama visiems vienodai.

Tačiau žemės ūkio ministerija, pasak Z. Dargienės, nepasitarusi su socialiniais partneriais, nesuderinusi su visuomene, priėmė sprendimą padidintą išmoką mokėti tik naujiems pareiškėjams.

„Nė vienose taisyklėse nėra buvę, kad pagal tas pačias taisykles už tą pačią veiklą būtų mokamos skirtingos išmokos, priklausomai nuo įsipareigojimų priėmimo laikotarpio.  Žemės ūkio ministerija neabejotinai padarė klaidą, tik iki šiol nesusivokiama  ją ištaisyti. Liūdna, kuomet mums, ūkininkams, reikia, rodos, išsimokslinusius, apsišvietusius žmones „gaudyti“, rašyti jiems raštus, reikalauti klaidingą informaciją taisyti“, -- apgailestavo ir pati ekstensyviai pievas ganant gyvulius tvarkanti Zita Dargienė.

 Žemaitijoje gyvulius laiko nemažai ūkininkų. Kai kurie, jei išmokos nebus suvienodintos, ketina nebetęsti dalyvavimo programoje. Telšių ūkininkų sąjungos pirmininkė tvirtino, jog taisyklės keičiamos žaidimui jau įsibėgėjus. „O taip negalima. Likome, kaip jau ne kartą yra buvę, apgauti, „išmaudyti“.  Nesiskaito su mumis, o paskui tvirtina, kad ūkininkai viskuo nepatenkinti problemas kelia. Nekeliame mes problemų. Tik norime teisybės ir aiškumo. Ar būtų normalu, jei, pavyzdžiui, nusprendus leisti mopedus vairuoti šešiolikmečiams, vėliau amžiaus cenzas būtų ilginamas iki 18 metų? O kaip su tais šešiolikmečiais, jau išlaikiusias vairavimo teises? Ir čia vyksta kažkas panašaus“, -- sakė Z. Dargienė.  

Daugiamečių pievų plotas didinamas dirbtinai  

Pasak Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkės, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro administruojamos pasėlių deklaravimo sistemos dirbtinai didinamas daugiamečių pievų plotas.

„Sistema yra netobula, nuolat orientuota į dirbtinį daugiamečių pievų didinimą. Dėl to Lietuva su kiekvienu laikotarpiu įsipareigoja išlaikyti vis didesnius daugiamečių pievų plotus. Ministerija į tuo netobulumus praėjusiais laikotarpiais nenori atsižvelgti, teigdama, kad viskas buvo gerai. Tačiau netgi šiandieninė sistema turi netobulumų“, -- tvirtino Z. Dargienė, pateikdama konkrečių pavyzdžių.

Pavyzdžiui, ketverius metus iš eilės laukas buvo deklaruotas GPŽ kodu (pieva iki penkerių metų). Penktaisiais metais pieva išarta,  pasėti javai, o šeštaisiais, šiemet - vėl pieva.  Deklaravimo sistema nesieja duomenų su konkrečiu faktu, kad pernai laukas buvo išartas ir pasėtos avižos, o vadovaujasi tuo, kad 2021 metais pagal nutylėjimą ten buvo pieva. Tais metais  ties tuo lauku nebuvo atnaujinta ortografinė medžiaga, ir sistema išarto lauko nematė... 

Viceministro atsakymas ir

Prieš savaitę, liepos 4 dieną, Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijai, Telšių rajono ūkininkų sąjungai, Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmams atsiųstas žemės ūkio viceministro Egidijaus Giedraičio pasirašytas atsakymas, kuriame teigiama, jog  „įgyvendinimo taisyklėse yra nustatyta, jog tinkamas paramai plotas pagal veiklą yra natūralios ir pusiau natūralios pievos, kurios daugiau nei 5 m. nebuvo persėtos kultūrinėmis daugiametėmis žolėmis, todėl atsižvelgiant į tai, 2022 m. buvo patikslintas Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatorius, kad šiuos plotus galima deklaruoti tik „DGP“ kodu.

Šiais metais nebeleidžiant pažymėti požymio „EPT“ ir deklaruoti nustatytuose ariamosios žemės plotuose (kodais „GPŽ“ ir „GPA“), pareiškėjų deklaruojami „EPT“ kodu plotai sumažėjo. Atsižvelgiant į tai, kad vietovėje niekas nesikeitė, o plotas sumažėjo dėl to, kad keitėsi teisės aktai, sankcija dėl įsipareigoto ploto nebus taikoma ir anksčiau gautos paramos gavėjams grąžinti nereikės“. Atsakyme tvirtinama, jog šiemet padidintas kompensacinės išmokos dydis 192 Eur/ha (vietoj 101 Eur/ha) bus taikomas visiems pareiškėjams, ankstesniais metais prisiėmusiems įsipareigojimus, ir pareiškėjams, prisiėmusiems įsipareigojimus nuo 2022 m. pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius“.

„Bet tai – tik atsakymas. Žemės ūkio ministras Agrarinių aplinkosaugos įgyvendinimo taisyklių nepakeitė“, -- apibendrino Telšių ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė.

Facebook komentarai

bas

a