Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Savivaldybės neria į krizę – gatvės tamsios, nutraukiamas šildymo sezonas

Autorius: Daiva BARTKIENĖ
Jurbarko meras S. Mockevičius priverstas imtis taupymo. Penktadienio vidurnaktį Jurbarko gatvėse užgeso visos šviesos. Rajono kaimuose ir miesteliuose aklina tamsa įsivyravo dar anksčiau – 9 val. vakaro.
Jurbarko meras S. Mockevičius priverstas imtis taupymo. Penktadienio vidurnaktį Jurbarko gatvėse užgeso visos šviesos. Rajono kaimuose ir miesteliuose aklina tamsa įsivyravo dar anksčiau – 9 val. vakaro.
Printer Friendly, PDF & Email

Didžioji dauguma šalies savivaldybių šiemet džiaugėsi kaip niekada anksčiau dosniu biudžetu, todėl didino atlyginimus valdininkams, dešimtis tūkstančių eurų skyrė miestų ir kaimų šventėms, planavo pirkti automobilius – ir būtinai tik naujus. Vietiniams politikams koronavirusas smogė kaip bausmė už išlaidavimą. Kai kurių rajonų merai jau paskelbė drastiškas taupymo priemones.

Pinigų reikia dabar

Penktadienio vidurnaktį Jurbarko gatvėse užgeso visos šviesos. Rajono kaimuose ir miesteliuose aklina tamsa įsivyravo dar anksčiau – 9 val. vakaro. Šviestuvai neįsižiebė ir ankstyvą rytą, nors kaime jau nuo 4 – 5 val. ūkininkai skuba melžti karvių, šerti gyvulių.

Kasdienėje spaudos konferencijoje Jurbarko meras Skirmantas Mockevičius pranešė, jog  tokį sprendimą priėmė ekstremalių situacijų komisija. S. Mockevičius neslėpė, jog dėl tokio sprendimo susirūpinimą išreiškė rajono policijos komisaras Aivaras Dumčius, įsitikinęs, jog neapšviestame mieste ir gyvenvietėse gali pablogėti kriminogeninė situacija.

„Bet mes manome, jog karantino metu nėra ko naktimis vaikščioti – visi gyventojai turi būti namuose“, – tvirtino žurnalistams Jurbarko meras.

Taip pat nuspręsta biudžetinėse įstaigose nutraukti šildymo sezoną – iki tikros šilumos išimtis padaryta tik miesto ligoninei ir stacionarias socialines paslaugas teikiančioms įstaigoms.

Priežastis – būtina kuo daugiau taupyti, nes neaišku, ar nedirbant paslaugų ir gyventojų aptarnavimo įmonėms pavyks surinkti rajono biudžetą. Be to, pinigų jau dabar reikia užsakytoms apsaugos priemonėms – jų savivaldybė planuoja pirkti tūkstančiais.

„Negaliu pasakyti, kiek sutaupysime, naktimis nepašvisdami miesto ir gyvenviečių gatvių. Suskaičiuosime paskui, dabar ne tai svarbu“,- portalui „Agroeta“ sakė Jurbarko rajono meras.

Jurbarko rajono biudžete šiemet buvo numatyta surinkti 31 mln. eurų.

Tauragė neberengs švenčių

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis paskelbė, jog atšaukiama tradicinė miesto šventė „Tauro ragas“.

„Priimtas sprendimas – atšaukti Tauragės miesto šventės renginius, kurie turėjo įvykti 2020 m. birželio 5–7 dienomis. Lėšas bus siūloma perskirstyti būtiniausioms ekstremalios situacijos valdymo reikmėms,“ – socialinio tinklo „Facebook“ paskiroje pranešė M. Petraitis.

Miesto gimtadienį tauragiškiai visada švenčia su užmoju – samdo brangiausius atlikėjus, rengia didžiausias šou programas, kviečia į svečius  užsienio partnerius. Pernai „Tauro ragas“ švente paminėtas miesto gimtadienis tauragiškiams kainavo 170 tūkst. eurų, iš rajono biudžeto  renginiams, dalyvių ir svečių maitinimui skirta 124 tūkst. eurų.

Tokiam išlaidavimui pritarė anaiptol ne visi tauragiškiai.

„Geras sprendimas. Gal atprasime švaistytis pinigais“,- rašo komentatoriai po Tauragės savivaldybės administracijos direktoriaus paskelbta žinia.

Politikus ragina rodyti pavyzdį

Sukrusti politikus priimti būtinus sprendimus ragina ir buvęs Šilalės rajono meras  Jonas Gudauskas. Jo įpėdinis, „tvarkietis“ Algirdas Meiženis nuo karantino pradžios atostogauja. Mero apsisprendimas pailsėti , kai skubiai ruošiamasi karui su mirtinu virusu, papiktino ne tik vietinius politikus, bet ir  paprastus šilališkius. Visi supranta, jog laukiant, kol meras grįš iš atostogų, savivaldybė gali praleisti tinkamiausią laiką priimti būtiniausius sprendimus, taip rizikuodama gyventojų sveikata ir saugumu.

Todėl siūloma kuo skubiau kviesti neeilinį tarybos posėdį ir atsakingai perskirstyti biudžete numatytas lėšas. Pirmiausia -  kovai su koronavirusu skirti  naujiems automobiliams pirkti numatytus 50 tūkst. eurų. Būtent tokį iššūkį šiemet buvo prisiėmusi naujoji rajono valdžia, sugalvojusi lizingu iš salono įsigyti ne mažiau kaip 6 naujus automobilius. 

Medicininėms kaukėms, respiratoriams, dezinfekcinėms priemonėms, vienkartiniams apsauginiams kostiumams, kurių labai trūksta medikams ir socialiniams darbuotojams, pirkti  siūloma skirti ir visas valdininkų kabinetams remontuoti numatytas biudžeto lėšas – apie 100 tūkst. eurų.

Po 100 eurų per mėnesį susimažinti kompensacijas už patirtas išlaidas raginami atsisakyti ir politikai – taip šiemet būtų sutaupyti 25 tūkst. eurų.

Šilalės savivaldybės taryba yra numačiusi posėdžiauti balandžio 3 d., tačiau kol kas posėdyje nėra numatyta perskirstyti rajono biudžetą ar priimti kitus ekstremaliai situacijai likviduoti svarbius  lėšų perskirstymo sprendimus.

„Socialiai orientuotame“ biudžete šiemet Šilalės  valdininkų atlyginimams papildomai skirta 1,7 mln. eurų. Neseniai Šilalės meras A. Meiženis vietinėje spaudoje pasigyrė, jog šiemet visiems algos bus padidintos 100 eurų.

Panašu, jog koronavirusas tokius planus sėkmingai pakoreguos. Pirmiausia dėl to, jog darbo netekę gyventojai nebemokės savivaldybių biudžetams gyvybiškai svarbaus gyventojų pajamų mokesčio.

Facebook komentarai