Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Siekiama padidinti privataus sandėliavimo sūrių kvotą

Autorius: Agroeta
Sūriai
Sūriai
Printer Friendly, PDF & Email

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis su Europos Sąjungos žemės ūkio komisaru Janušu Vojciechovskiu (Janusz Wojciechowski) telefonu aptarė sūrių privataus sandėliavimo kvotų perskirstymo galimybes.

Prieš kelias dienas Europos Komisija (EK) pateikė pasiūlymus, kuriais būtų aktyvuotos privataus saugojimo galimybės įvairiems produktams, taip pat ir išskirtinę priemonę sūriams.

Lietuvai numatyta privataus sandėliavimo kvota neatitinka poreikio, todėl žemės ūkio ministras A. Palionis kartu su EK komisaru kalbėjo apie sūrių privataus sandėliavimo kvotų perskirstymo galimybę.

„Lietuvai skirta kvota yra per maža. Siekiame, kad EK numatytų galimybę perskirstyti numatytąsias kvotas sūrių sandėliavimui, jeigu kitos šalys neišnaudos jiems skirtųjų, kaip jau yra buvę 2015 m. po Rusijos embargo. Dabar Lietuvai numatoma kvota netgi mažesnė negu 2015 m., nors, įmonių apklausos duomenimis, poreikis siekia beveik 17 tūkst. tonų, o tai yra net 17 kartų daugiau negu EK siūloma kvota“, - kalbėjo žemės ūkio ministras.

Ministras taip pat pabrėžė, kad paraiškas siekiant pasinaudoti privataus sandėliavimo galimybe reikėtų surinkti du kartus, vietoj vieno, kaip numatoma EK pasiūlymu. Būtent atliekant pakartotiną paraiškų rinkimą būtų išsaugota galimybė atlikti kvotose numatytų sandėliavimo kiekių perskirstymą po pirmojo paraiškų surinkimo, jeigu kai kurios šalys neišnaudotų jiems paskirtų kvotų. Taip pat, anot ministro, reikia prailginti sūrių saugojimo laikotarpį iki 240 dienų (vietoje siūlomų 180 dienų) bei padidinti paramos dydžius.

Žemės ūkio komisaras J. Vojciechovski (Janusz Wojciechowski) informavo ministrą, kad kvotos padalintos pagal pagamintų sūrių apimtis šalyse narėse, todėl padalinimas yra objektyvus. Tačiau atkreipė dėmesį, kad likus nepanaudotų kvotų, EK pasilieka galimybę jas peržiūrėti.

Komisaras pažadėjo atidžiai įvertinti Lietuvos pasiūlymus ir informuoti ministrą apie galimybes į juos atsižvelgti.

Europos Komisija, siekdama stabilizuoti padėtį pieno sektoriuje, skiria tam ypatingą dėmesį. Privatus saugojimas, kaip rinkos reguliavimo priemonė, yra skirtas rinkai stabilizuoti – produkcijos (šiuo atveju sūrių) pasiūlai rinkoje sumažinti ir taip netiesiogiai palaikyti pieno gamintojų pajamas. Produktai laikinai išimami iš rinkos, saugomi nustatytą laikotarpį, o šiam laikotarpiui pasibaigus – realizuojami. Parama išmokama tik pasibaigus saugojimo laikotarpiui. Tai viena iš galimybių padėti pieno sektoriui, esant rinkos sutrikdymams.

Nuolatinis aktyvus ministro ir komisaro bendravimas ieškant efektyviausių sprendimų situacijai žemės ūkyje palengvinti, jau davė teigiamų rezultatų – EK, siekdama sušvelninti karantino padarinius žemės ūkiui ir apsaugoti labiausiai nukentėjusius rinkos sektorius, apsisprendė aktyvuoti privatų pieno produktų (nugriebto pieno miltelių, sviesto, sūrio) ir mėsos produktų (jautienos, avienos ir ožkienos) saugojimą ir skirs įmonėms atitinkamą paramą.

Facebook komentarai