Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Šiltas ruduo – šventė kenkėjams

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiluma dvelkiantis ruduo džiugina ne tik gyventojus, bet ir kenkėjus. Atgijo šiltos užuovėjos ieškojusios musės, uodai ir kiti vabzdžiai, šiltas rudens oras sudaro sąlygas graužikams atsivesti daugiau jauniklių.

„Oro temperatūra yra aukštesnė nei įprastai būna tokiu metu. Kenkėjai turėtų ieškoti prieglobsčių žiemojimui, tačiau gyventojai stebisi uodų zyzimu naktį, musių zvimbimu virtuvėje ir virš daržovių bei vaisų skraidančiomis muselėmis“, – pasakoja UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Zyziantys kenkėjai

Tikimybė, kad šiuo metu uodai dės kiaušinėlius į vandens telkinius, labai maža. Apsisaugoti nuo jų įkandimų rekomenduojama tinkleliais ant langų, purškiamomis ar tepamomis atbaidančiomis medžiagomis.

Musės – didesnė problema. Žmonės dažniausiai net nesusimąsto, kad regimai nekaltos įkyruolės gali pernešti daugybę ligų. Musės gali tapti tokių pavojingų ligų, kaip salmoneliozė, dizenterija, gastroeneteritas, odos ir akių infekcijų kaltininkės. Paprastai jos minta atliekomis, puvenomis, dvėselienomis, ekskrementais. Nutūpusios ant tokio paviršiaus musės perima bakterijas ir perneša ant maisto.

Kenkėjų kontrolės ekspertai atkreipia dėmesį, jog labai svarbu sutvarkyti maisto likučius, nepalikinėti nešvarių indų su maistu, nieko nelaukiant išvalyti naminių gyvūnų išmatas – tokios atliekos yra musių veisimosi vieta. Musių naikinimui naudojamos ir patentuotos technologijos LED lempos, kurios skleisdamos šviesą privilioja vabzdį ir jis iš karto prilimpa prie specialios juostos.

Gyventojus erzina ir vaisinės muselės, dar vadinamos drozofilomis. Jos dažniausiai įkyri baigiantis vasarai, kai ant stalo atsiranda daugiau sodo-daržo gėrybių. Tai smulkios rudo atspalvio muselės, o jų išskirtinis bruožas – raudonos akys.  Šių muselių labai daug gyvena gamtoje, ten jos randa tikrai nemažai joms veistis tinkamų vietų. Atėjus sodo gėrybių sezonui jų ir atsiranda namuose.

Šios muselės ore pajaučia mažiausią koncentraciją kažkur rūgstančio, besifermentuojančio produkto. Jos nešioja mikroorganizmus, kurie sukelia vaisių puvinį, taigi nutūpusios ant sveiko obuolio ar kito vaisiaus gali palikti „dovanėlę”, nuo kurios obuolys gali pradėti pūti. Pūvanti obuolio vieta traukia dar daugiau šių muselių. 

Apsisaugoti nuo įkyruolių yra vaisių peržiūrėjimas, laikymas, vėsioje patalpoje, taip pat vaisių ar daržovių atliekų savalaikis išnešimas iš namų. Labiau atšalus orams vaisinių muselių sezonas dažniausiai pasibaigia ir žiemos metu žmonės prie savo obuolių jų jau nemato.

Didesnės graužikų vados

Kiti šiuo metu itin aktyvūs kenkėjai – graužikai. Nors oras šiltas ir pelės bei žiurkės neturėtų dar veržtis į būstus, tačiau, panašu, jos jau ieško vietos naujai vadai.

„Subrendusi pelė per metus gali atsivesti apie 70 mažylių. Graužikų jaunikliai jau po pusantro ar dviejų mėnesių nuo gimimo patys gali atsivesti jauniklių. Vėl sugrįžę šilti orai palankūs graužikams susilaukti papildomos vados“, – perspėja biologas. Lauko stebėjimai rodo, kad ši vasara buvo palanki kai kurioms laukinėms pelėms, pavyzdžiui, dirvinėms.

Graužikai gali sukurti užkrečiamųjų ligų židinius, o turėdami kontaktą su žmonėmis, pernešti jersiniozę, leptospirozę, trichineliozę, salmoneliozę, hemoraginę karštligę, marą, tuliaremiją ir daugelį kitų, keliančių net ir mirtiną pavojų žmogaus gyvybei.

Kenkėjų kontrolės ekspertai pataria laiku „užtrenkti duris“ graužikams ir neįsileisti jų į savo namus. Individualių namų gyventojams rekomenduojama aplink namus išdėlioti specialias jauko dėžutes, kurios yra saugiai užrakintos, kad augintiniai ar vaikai neparagautų graužikų nuodo. Tiek individualių, tiek daugiabučių gyventojai privalo atsakingai rūpintis aplinka, kad patys neviliotų graužikų į savo namus. Atliekos lauke turi būti laikomos tvarkingai, kiek toliau nuo gyvenamųjų pastatų, kartoninės dėžės, audeklai, porolonai turi būti išmesti arba sandariai paslėpti. Patariama nuolat pjauti žolę, pašalinti besiraizgančius vijoklius ir pasidžiaugti likusiomis vasariškomis dienomis.

Facebook komentarai