Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Sosnovskio barščiai – pavojingi, tačiau dar ir šiandien sudžiovintus puokštėms naudoja

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Netoli Marijampolės Pietarių kaime – tikras Sosnovskio barščių „rojus“ – plantacija įspūdinga.
Netoli Marijampolės Pietarių kaime – tikras Sosnovskio barščių „rojus“ – plantacija įspūdinga.
Printer Friendly, PDF & Email

Daugybę metų trunkanti kova su sovietmečiu į Lietuvą atvežtu invaziniu ir pavojingu augalu – Sosnovskio barščiu – gerų rezultatų neatnešė. Atsikratyti šiuo pavojingu augalu vis nepajėgiama: jis sėkmingai veši ir plečiasi.

 Šiais metais Aplinkos ministerija savivaldybėms žada pagalbą – skirs 600 tūkstančių eurų kovai su šiuo augalu. Jis bus naikinamas ir chemikalais, ir šienaujamas.

Netoli Marijampolės Pietarių kaime – tikras Sosnovskio barščių „rojus“ – plantacija įspūdinga.

Pakalbinta Marijampolės seniūnijos vyresnioji specialistė žemės ūkiui Nijolė Povilaitienė sakė, kad jie važiuosią, žiūrėsią, tikrinsią, kasmet taip daro – ieškosią apleistų sklypų savininkų.

„Lyg ir apmažėja šių augalų, bet visai išnaikinti vis nepavyksta“, – teigia ji. Anot jos, šis sovietmečio palikimas, ši „guma“ tęsiasi daugybę metų. „Net nežinau, kodėl šią vietą taip „myli“ šie barščiai? Gal kad drėgmės pakankamai?“ – svarsto ji. Specialistė dar priduria, kad ne tik Pietarių kaime jų esama, bet ir Šunskuose – Sosnovskio barščių apstu.

Pietarių kaime augantys Sosnovskio barščiai išties įspūdingi, siekia daugiau nei tris metrus, lapai didžiuliai. Iš pažiūros – tai netgi gražus augalas. Šiuo metu pats jų žydėjimas. Tuoj subrandins ir išbarstys sėklas. Didžiausi barščiai subrandina net iki 100 tūkst. sėklų, jas išbarsto maždaug 4 metrų spinduliu.

Sosnovskio barštis kelia problemų ir žemdirbystei, mat sunkiai išnaikinamas, atželia iš šaknų net pjaunamas kelis kartus. Manoma, kad augalas iš šaknų atželti gali net iki 13-os metų. Todėl išvalytus plotus reikia nuolat prižiūrėti.

Dzūkijoje taip pat pasitaiko šių augalų. „Kai nusipirkome sodybą, šių augalų tikrai buvo. Didžiuliai bujojo. Pirmiausia pjovėme su traktoriumi, dabar jau žoliapjove, tačiau atžėlusių vis dar matau savo pievoje. Aš net knygą atsinešusi skaičiau, žiūrėjau, domėjausi, kas čia per augalas“, – tikina Lina Gencerauskaitė iš Birutės kaimo Lazdijų rajone.

Į Lietuvą Sosnovskio barščiai atvežti apie 1950 metus kaip pašariniai augalai. Sovietiniu laikotarpiu dėl įspūdingos išvaizdos bei didelio žiedyno žmonės savo soduose ir darželiuose pradėjo sodinti šį augalą. Ilgą laiką ir bitininkai tikėjo, kad iš barščio bitės renka nektarą.

Augalai pavojingi: jų sultys apdegina odą. „Tačiau išdžiovintus dar ir dabar naudoja floristai gėlių puokštėse“, – pasakoja N. Povilaitienė.

Skaičiuojama, kad barščiai yra okupavę apie 15-20 tūkstančių hektarų plotą visoje šalyje. Su šia piktžole kovojama ir Baltarusijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Lenkijoje.

Facebook komentarai

Belkar