Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Staigus atšilimas – galvos skausmas dėl žvyrkelių

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Atšilus orams, laukai ir keliai vaduojasi nuo sniego. Smarkesnį polaidį sulaiko naktimis dar žemiau nulio krentanti oro temperatūra. Autorės nuotr.
Atšilus orams, laukai ir keliai vaduojasi nuo sniego. Smarkesnį polaidį sulaiko naktimis dar žemiau nulio krentanti oro temperatūra. Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Po gausaus sniego ir šalčio prasidėjęs staigus atšilimas ne visiems  kelia džiaugsmą dėl artėjančio pavasario. Labiausiai dėl greitai tirpstančio sniego nukenčia ir daugiausia problemų seniūnams ir vietiniams gyventojams kelia klampynėmis virstantys žvyrkeliai.

„Bus „košeliena“  

Kelmės rajono Užvenčio seniūnijoje – ne viena dešimtis žvyruotų kelių. Todėl nenuostabu, kad seniūnas Linas Mačernius labiausiai dėl žvyrkelių ir yra susirūpinęs.

„Tirpsta sniego kalnai, ant kelių dangos susiformavęs ledas. Kadangi Užvenčio kraštui, kaip ir visai Lietuvai, žiema šiemet nepagailėjo nei sniego, nei šalčio, ne sykį teko sniegą nuo kelių valyti. Dar teberiogso kelių šonuose susidariusios ištisos sniego sienos, kaupai, yra nemažai provėžų. Jei „paleistas“ vanduo nenutekės, žvyrkeliai neišvengiamai taps pliurzyne ir klampyne,  bus „košeliena“, – apie nelinksmas galimas perspektyvas kalbėjo seniūnas. Žvyrkelių būklė, pasak L. Mačerniaus, labai smarkiai buvo pablogėjusi visai neseniai, dar šią žiemą. Užteko ir trumpo polaidžio.  

Pastarosios dvi praėjusios žiemos Užvenčio krašte buvo labai švelnios, pasak seniūno, nereikėjo nė sniego nuo kelių valyti. Šią žiemą situacija buvo visiškai kitokia. Seniūnija turi du traktorius, tačiau teko dar samdyti papildomai technikos, kad būtų galima gausų sniegą išstumdyti.         

Polaidžiai ir liūtys užliedavo ir kelius, ir pievas

Pasak seniūno, polaidį kol kas pristabdo naktimis žemiau nulio nukrentanti temperatūra. Smarkaus įšalo daug kur ir nebuvo, todėl ištirpęs sniegas gali greitai susigerti į gruntinius vandenis. Bet gali ir nesusigerti.

„Sniego tikrai nemažai mums atseikėjo. Ūkininkai, kiek girdisi, pasvarsto, ar nebus pasėliai iššutę, kitaip pažeisti. Staigiai tirpstantis ledas, sniegas gali želmenis net išraukti, nutraukti. Bet nieko konkretaus pasakyti negalima. Nežinia, kokių orų dar galime sulaukti“, – sakė seniūnas.

L. Mačernius pasakojo, jog yra buvę metų, kuomet pavasariais, per polaidžius, liūtingomis vasaromis, tiesiog plaukdavo pievos. Būdavo užliejamos kelių atkarpos. Smarkiai pakildavo ir Aunuvos, ir Ventos upių vandens lygis. Nepatogumų būdavo ten gyvenantiems, ūkininkaujantiems Pašilėnų, Beržėnų, kitų vietovių gyventojams. Labai prasti, sunkiai išvažiuojami žvyrkeliai per polaidžius būdavo Labūnavėlės kaime, Užkalnyje. Seniūnija pasistengė tuos keliukus sutvarkyti: pažvyruoti, palyginti duobes.

„Bet lauko keliukai – kosmosas, kitaip nepavadinsi. Gerai, kad ūkininkai turi galingos technikos ir gali juos įveikti. Galiu pasidžiaugti, jog seniūnijos ūkininkai stengiasi žvyrkelių nesugadinti, be būtiniausio reikalo per polaidžius ar per liūtis nevažinėja. Žinoma, prisireikia, pavyzdžiui, šieną gelbėti, nebesulaukus geresnių, sausų orų. Bet, jei sugadina, tai ir sutvarko“, – pasakojo Užvenčio seniūnas Linas Mačernius.

Facebook komentarai