Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Stūmoklio žiedai. Konstrukcija, veikimo principas. Keitimo patarimai

Autorius: Piotr ŠIČIOV
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Stūmoklio žiedų keitimas, stūmoklio žiedų veikimo principas, tipai, konstrukcija. Praktiški naudingi patarimai stūmoklio žiedams.

Normalus stūmoklinio variklio darbas neįmanomas be detalių, kurios atsako už cilindrų tepimą ir užtikrina degimo kameros sandarumą. Tai stūmoklio žiedai. Verta pabrėžti, kad labai svarbūs yra jų konstrukcijos ir veikimo principo ypatumai.

Stūmoklio žiedai – svarbūs funkcionalūs elementai vidaus degimo variklyje. Siekiant prailginti jų eksploatavimo laiką, žiedai gaminami iš metalo lydinių. Kuo naudingi stūmoklio žiedai:

• jie sumažina variklio alyvos sąnaudas;

• sumažina stūmoklio trintį į cilindro sieneles;

• sandarina degimo kamerą;

• jų dėka sumažėja išmetamųjų dujų tūris.

Stūmoklio žiedų tipai, konstrukcijos ir veikimo principas

Stūmoklių žiedai skirstomi į du tipus: viršutiniai (kompresiniai) ir apatiniai. Jie skiriasi savo konstrukcija ir panaudojimu.

Viršutinių stūmoklio žiedų funkcija – degimo kameros sandarumo užtikrinimas. Šiame procese dalyvauja nuo 1 iki 3 žiedų. Tai išardomo tipo žiedai iš metalo (plieno, ketaus) su prapjova, panašia į spyną. Spynose yra kiaurymių, atliekančių kompensacinę funkciją, esant temperatūrų destabilizacijai. Viršutinių žiedų skerspjūvio profilis gali turėti lanko formą arba plokščią stačiakampio formą. Yra modelių su nuožulniai nusklembta briauna.

Viršutiniai (kompresiniai) žiedai su plokščiu profiliu panaudojami įrenginiuose, kuriuose susikuria ekstremalios funkcionavimo sąlygos. Tokie žiedai nebijo aukštų temperatūrų ir slėgių, tepalo stygiaus. Jų profilių paviršius specialiai dengiamas chromo, fosfatų, alavo sluoksniais, užtikrinančiais atsparumą susidėvėjimui. Žiedai, savo ruožtu, nuveda šilumos perteklius nuo stūmoklio, atlieka sandariklio funkciją, priglundant prie cilindro paviršiaus.

a

Apatiniai stūmoklio žiedai turi sudėtingą skerspjūvio profilį. Šio tipo žiedai užtikrina tolygią alyvos plėvelę ir jos storio optimizavimą. Alyvos plėvelė apsaugo cilindrą ir užkerta kelią riebalinių medžiagų patekimui į degimo kamerą. Viename stūmoklyje naudojamas tik vienas apatinis žiedas. Dvitaktėse sistemose šio tipo žiedai nenaudojami. Klasikinį apatinį žiedą sudaro jungtis ir skėstuvas.

Apatiniai žiedai skirstomi į du tipus: vientisus ir sudedamus.

Vientisi П-formos žiedai turi profilį, nukreipiantį į stūmoklį. Vientisų žiedų apačioje būna apvalios arba ovalinės kiaurymės, pro kurias pašalinami alyvos pertekliai.

Sudedamų žiedų konstrukciją sudaro keli žiedeliai su vytomis spyruoklėmis viduryje. Spyruoklės gali būti 3 rūšių:

• tangencialinės – praskečia žiedus ir prijungia juos prie cilindro;

• ašinės – praskečia sudedamus žiedus;

• radialinės – konstrukcija, prispaudžianti žiedą prie cilindro.

Žiedas gali turėti tik iki 2 spyruoklių, kurių dėka apatinis žiedas nuima tinkamą optimalų alyvos kiekį nuo cilindro sienelės paviršiaus. Nuimtas riebios alyvos perteklius nukreipiamas į griovelį, o iš ten – į variklio karterį.

Stūmoklio žiedų keitimo ir pasirinkimo patarimai

Kodėl stūmoklio žiedai susidėvi? Eksploatacijos metu jie patiria didelį mechaninį ir temperatūrinį poveikį, kuris sukelia pirminių savybių praradimą, susidėvėjimą ir gedimą. Bet šie procesai vyksta palaipsniui, ne iš karto.

Jeigu tinkamų laikų nepakeisime stūmoklio žiedų, gali prasidėti nepageidaujami efektai:

• į degimo kamerą pateks alyva;

• sumažės kompresija;

• karteryje atsiras dujų. 

Kartais agregatas pradeda veikti blogiau dėl žiedų užsikoksavimo. Tai nutinka todėl, kad detalės užsikerta dėl susikaupusių suodžių stūmoklio grioveliuose. Užsikoksavimas sukelia kuro ir alyvos sąnaudų padidėjimą, galingumo praradimą, pilkų ir juodų išmetamųjų dujų emisiją. Kai šios problemos akivaizdžiai matosi – reikia atlikti kompleksinį agregato įvertinimą: apžiūrėti variklį ir žvakes, išanalizuoti kompresiją. Stūmoklio žiedus reikia nedelsiant keisti, jeigu:

• kompresija ženkliai sumažėjo,

• žvakės užsiteršė,

• variklio darbas pablogėjo.

Kaip pasirinkti tinkamus stūmoklio žiedus? Pirmiausiai vertėtų atsižvelgti į variklio modelį ir pagal jį įsigyti tinkamo kataloginio numerio žiedus. Atliekant kapitalinį remontą patariama įsigyti ir atsarginių egzempliorių, tinkančių naujam stūmokliui.

Keičiant stūmoklio žiedus, išardomas variklis ir ištraukiamas stūmoklis. Nuo jo nuimami susidėvėję žiedai ir išvalomi grioveliai žiedams. Į išvalytus griovelius įstatomi nauji žiedai, tikrinant, kad laisvatarpiai neviršytų nustatytų normų. Žiedų spynos neturi atsidurti vienoje linijoje, antraip susidarys tarpelis, pro kurį dujos prasiskverbs į degimo kamerą.

Facebook komentarai

bas

a