Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Iš trečiųjų šalių į Lietuvą įvežamoms rudens gėrybėms būtini fitosanitariniai sertifikatai

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Prasidėjus rudens sezonui, norintys įvežti rudens gėrybių iš trečiųjų šalių į Lietuvą ar kitas Europos Sąjungos valstybes nares turi žinoti, kad visus augalus, augalinius produktus, augalų sėklas ir sodinukus, skintas gėles, šviežius vaisius, daržoves ir kt. galima įvežti tik su fitosanitariniais sertifikatais.

Pasak Valstybinės augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus Sergejaus Fedotovo, ši tvarka ES galioja nuo 2019 m. gruodžio mėnesio. Sugriežtintą fitosanitarinę tvarką ES lėmė objektyvios priežastys – kasmet ES rinkoje iš trečiųjų šalių importuojama milijardai augalų ir jų produktų, su kuriais gali būti atgabenti kenkėjai ar pavojingos ligos. Jungtinių Tautų Organizacijos duomenimis, dėl tokios veiklos pasaulyje prarandama apie 40 proc. augalinio maisto, žala skaičiuojama milijardais.

Fitosanitarinis sertifikatas – tai dokumentas, įrodantis augalų sveikatą. Jis išduodamas atlikus tyrimus ir nustačius, ar augalai yra saugūs – juose nėra bakterijų, virusų, grybų, vabzdžių ar kitokio užkrato, naikinančio augalus ar sukeliančio ligas. Iš trečiųjų šalių įvežamai produkcijai fitosanitarinius sertifikatus išduoda tų šalių, iš kurių gabenami augalai, augaliniai produktai ir kt., oficialios valstybės institucijos.

Fitosanitarinius sertifikatus reikia turėti ir keleiviams, atsivežantiems augalus ar augalinius produktus savo reikmėms ar atsisiunčiantiems augalus bei jų sėklas pašto siuntomis. Išimtis taikoma tik 5 rūšių vaisiams: ananasams, kokosams, durijams, bananams ir datulėms. Šiems vaisiams  reikalavimo turėti fitosanitarinį sertifikatą nėra ir juos galima įsivežti neribotai.

 Į draudžiamų įvežti augalų sąrašą šiuo metu įtraukti įvairūs sodinukai (riešutmedžių, slyvų, obelų, uosių, ąžuolų, klevų ir kt.) iš visų trečiųjų šalių. 

Draudimų sąraše yra ir vienos svarbiausių rudens gėrybių – bulvės. Jas  net ir savo reikmėms įsivežti iš daugelio trečiųjų šalių (net ir iš kaimyninių Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos ir kt.) taip pat griežtai draudžiama.

Transportuojant vaisius ir daržoves iš trečiųjų šalių fitosanitariniai reikalavimai nėra taikomi tik tada, jei vaisiai ir daržovės gabenami termiškai ar kitaip apdoroti (pavyzdžiui, konservuoti, marinuoti ir pan.). Tokiu būdu gabenant vaisius ir daržoves nėra rizikos kartu su rudens gėrybėmis į Lietuvą ir kitas Sąjungos šalis įvežti kenkėjų.

Facebook komentarai