Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ugnis nesirenka kombainų pagal amžių ar grožį

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Ugnies fakelu javų jūroje kombainas gali virsti dėl daugybės priežasčių: transporto priemonių elektros instaliacijos, kuro tiekimo sistemos ir kitų gedimų.

„Kombainas gali užsidegti tiek dėl trumpo elektros laidų jungimosi, tiek dėl išskridusios kibirkšties iš variklio išmetimo vamzdžio“, – gaisrų priežastis vardija Priešgaisrinės ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas.

Pasak jo, ugnis taip pat įsiplieskia dėl ant velenų ar kitų kombaino mechanizmų  apsivyniojusių žolių ar šiaudų. Kartais gaisrai kyla ir dėl numestos nuorūkos. 

Kombainas taip pat gali užsidegti dėl nesandarios kuro tiekimo ar variklio tepimo sistemos.

„Prie tepaluotų paviršių labai limpa dulkės ir šiaudai, jų prisikaupus ant įkaitusių mechanizmų, jie bet kada gali užsidegti“, – sako J.Targonskas.

Anot specialisto, kilus gaisrui, ugnis plinta labai greitai. Kad būtų galima kuo greičiau sutramdyti liepsną, kiekviename kombaine privalu turėti ne mažiau kaip du 4 kg gesintuvus ir nedegų audeklą. Beje, prieš pradedant gesinti, būtina skambinti skubios pagalbos numeriu 112.

J. Targonskas taip pat akcentavo, kad labai svarbu, jog su žemės ūkio technika dirbantys specialistai žinotų, kaip elgtis kilus gaisrui. Jie turėtų mokėti naudotis gesintuvais ir žinoti priešgaisrinės saugos reikalavimus. Tai, jo teigimu,  gali padėti išvengti ne tik didelių nuostolių, bet ir apsaugoti su žemės ūkio technika dirbančių žmonių gyvybę bei sveikatą. 

Kombaino saugumas priklauso nuo jo techninio stovio

Kaip žinia, dažniausiai dega seni, ne itin gerai prižiūrėti javų nuėmimo kombainai.  

Ar mano įsitikinimas, kad nė karto nebuvo užsiliepsnojęs beveik pusę milijono eurų kainavęs naujutelaitis žemės ūkio technikos stebuklas – teisingas?

To paklaustas patyręs ūkininkas sako, kad tai – netiesa, esą tokių atvejų tikrai yra buvę ir ne vienas.

Naują, modernų javų nuėmimo kombainą sugeba įsigyti toli gražu ne kiekvienas ūkininkas, todėl dažnas dairosi dėvėtos derliaus nuėmimo mašinos. Smulkieji, vidutinių ūkių savininkai neretai derlių ima su 30 – 40 metų senumo kombainais, kuriems net atsarginių detalių gauti nebėra lengva, todėl jie nėra visiškai techniškai tvarkingi.

Ūkininkai, paklausti kiek pinigų gali skirti naudoto javų nuėmimo kombaino įsigijimui, vardijo labai skirtingas sumas: maždaug nuo 8 iki 60 tūkst. eurų, o štai tokios technikos pardavėjai į kalbas apie kainas visiškai nesileido.

„Klientams siūlome įvairių gamintojų techniką – galime pasiūlyti ne tik naujus ar naudotos technikos vienetus, tačiau taip pat turime ir didelį žemės ūkio technikos nuomos parką“, – „Agroetai“ sakė DOJUS agro direktorė Diana Tatarūnaitė Zubenienė.

Pasak jos, vidutinis parduodamų naudotų kombainų amžius yra apie 10 metų, o per metus vidutiniškai jų parduodama apie 30 vienetų,

„Prieš parduodami naudotą techniką, atliekame nuodugnų jos patikrinimą bei sutvarkome esamas problemas, tad visi mūsų parduodamos naudotos technikos vienetai yra geros techninės būklės“, – tikino D.Tatarūnaitė Zubenienė.

Paklausta, ar teko girdėti apie laukuose užsidegusią jų parduotą techniką, direktorė tvirtino, kad duomenų apie užsidegusius parduotus naudotus kombainus neturi, tad galima teigti, kad tokio atvejo nėra buvę.

UAB „Nova rent“ direktorius Rytis Darginavičius sakė, kad jų įmonė kombainus ne tik nuomoja bet ir parduoda. „Per metus vidutiniškai parduodame 50 – 60 naudotų javų nuėmimo kombainų ir šiemet, bent jau kol kas, viskas klostosi sėkmingai, o štai pernai vienas mūsų kombainas sudegė nepataisomai“, – atviravo R. Darginavičius.

Šiemet gaisrų statistika, palyginus su pernai – geresnė

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, nuo šių metų liepos 1 d. iki rugpjūčio 12 d. degė 21 kombainas, pernai per tą patį laikotarpį - 25. Šiemet liepos mėnesį kilo 6 gaisrai kombainuose, pernai 19 gaisrų.

Facebook komentarai