Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ūkininkai deklaruoja pajamas: kas leistina ir kas draudžiama?

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė
Astrida Miceikienė
Printer Friendly, PDF & Email

Ūkininkai jau deklaruoja pajamas ir skaičiuoja mokėtinus mokesčius už 2019 metus. Metinė gyventojų pajamų mokesčio deklaracija pildoma viena visoms fizinio asmens veikloms: ūkininko ūkio pajamoms, pagal darbo sutartį gautoms pajamoms, turto pardavimo ir kitoms fizinio asmens gautoms pajamoms.

Ūkininkai kaip ir kiti fiziniai asmenys turi galimybę susigrąžinti dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio, jeigu 2019 m. patyrę išlaidas už paslaugas: savo ar sutuoktinio pastatų ir kitų statinių remontą, lengvųjų automobilių remontą arba nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugas. Lengvata galima pasinaudoti patyrus ir apmokėjus išlaidas už darbus ir paslaugas, kurios pateiktos paveiksle. 

A

Tačiau ūkininkai turi žinoti, jog patyrus šias ūkio veikloje naudoto turto išlaidas gyventojų pajamų mokesčio lengvata netaikoma.

Pavyzdžiui, 2019 m. ūkininkas ūkyje naudojo lengvąjį automobilį ir jį remontavo. 0457 formoje ūkiui priskirta 100 proc. automobilio naudojimo išlaidų. Jas, ūkininkas, deklaruodamas ūkio pajamas, priskyrė ūkio leidžiamiems atskaitymams. Tas pačias išlaidas deklaruoti gyventojų pajamų mokesčio susigrąžinimo tikslais draudžiama.

Jeigu ūkininkas savo asmeninį automobilį tik dalinai naudoja ūkyje (pavyzdžiui 0457 formoje nurodytas 60 proc. automobilio priskyrimas ūkiui), jis gali susigrąžinti gyventojų pajamų mokestį nuo 40 proc. patirtų ir apmokėtų automobilio remonto išlaidų.

Maksimali gyventojų apmokestinamųjų pajamų suma, nuo kurios bus galima pasinaudoti lengvata vienam asmeniui yra 2 000 Eur.

Bendra apmokestinamųjų pajamų suma, nuo kurios galima susigrąžinti sumokėtą gyventojų pajamų mokestį, negali būti didesnė nei 25 proc. visų gyventojo apmokestinamųjų pajamų.

Galima susigrąžinti gyventojų pajamų mokestį nuo visų apmokestinamųjų pajamų, išskyrus ne individualios veiklos pajamas už parduotas atliekas (apmokestintas 5 proc. GPM) ir pajamas, nuo kurių pajamų mokestis sumokėtas įsigyjant verslo liudijimą.

Galima susigrąžinti gyventojų pajamų mokestį už patirtas ne tik savo, bet ir sutuoktinio vardu registruoto turto remonto išlaidas.

Pavyzdžiui, ūkininko žmona už sutuoktinių nuosavybės (jungtinės ar asmeninės) teise priklausančio būsto remonto darbus sumokėjo 4 000 eurų, sąskaita išrašyta tik žmonos vardu. Jeigu jie abu yra mokėję gyventojų pajamų mokestį, kiekvienas iš sutuoktinių galės sumažinti savo apmokestinamąsias pajamas po 2 000 eurų ir susigrąžinti gyventojų pajamų mokestį.

Facebook komentarai

bas

a