Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ūkininkai: nauji mokesčiai – tiesiausias kelias į žemės ūkio sunaikinimą

Autorius: Tauragės žinios
Jaunasis Tauragės rajono ūkininkas Rokas Macaitis žalią kryžių savo laukuose pastatė ketvirtadienį. Roko Macaičio nuotr.
Jaunasis Tauragės rajono ūkininkas Rokas Macaitis žalią kryžių savo laukuose pastatė ketvirtadienį. Roko Macaičio nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Per Lietuvą vilnija žemdirbių protesto akcija prieš numatomus papildomus mokesčius žemdirbiams. Akcijos metu ūkininkai savo laukuose, iš toli matomose vietose, stato žaliai nudažytus kryžius – simbolinį ženklą, kad žemės ūkis tampa nebepakeliama našta ir numatomi mokesčiai – tiesiausias kelias į jo sunaikinimą. Jau sudėliotas protesto akcijos planas ir preliminarios datos. Nuspręsta, kad žemdirbių akcija vyks etapais: startuoja nuo „Žaliųjų kryžių“, vėliau miestų gatves užplūs traktoriai, o trečiasis etapas – piketas sostinėje. Į „Žaliųjų kryžių“ akciją aktyviai jungiasi ir Tauragės žemdirbiai.

Šalies ūkininkų viltys, kad kai į valdžią atėjo valstiečiams, o prezidentas žada sukurti gerovės valstybę, žemdirbiams bus lengviau, panašu, bliūkšta. Šalyje prasidėjo masiniai žemdirbių protestai. Laukuose dygsta šimtai šalių medinių kryžių. Kryžiai simbolizuoja žemės ūkio genocidą, o žalia spalva – derlingą dirvožemį, sveiką aplinką, sveikus augalus, gyvulius, sveikas karves, lietuvišką maistą. Taip esą laidojamas žemės ūkis. Protestai rengiami prieš planą didinti mokesčius.

Tauragės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Regina Rimkienė tikina, kad į akciją aktyviai jungiasi ir mūsų rajono ūkininkai – jos telefonas netyla: ūkininkai iš visų rajono kampelių skambina norėdami pranešti, kad jungiasi prie akcijos ir stato kryžius. Kryžių jau galima pamatyti Gaurės, Skaudvilės, Žygaičių ir kitų seniūnijų laukuose.

Pasekti Vokietijos žemdirbių pavyzdžiu ir laukuose statyti kryžius žemdirbius skatina tai, kad situacija Lietuvos žemės ūkyje, pasak Tauragės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkės Reginos Rimkienės, yra ypatingai prasta, o papildomi mokesčiai, apie kuriuos vis garsiau kalba valdžia, gali būti paskutinis kirtis žemdirbiams. Anot jos, norima atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį, kad ūkininkams dabar sunku. Kitais metais išlaidos ūkininkams dar didės, jei kils dyzelino akcizas, jis brangs, didės mokesčiai už žemę, teks daugiau mokėti gyventojų pajamų mokesčio ir „Sodrai“. Taip numatyta Vyriausybės parengtame kitų metų biudžeto projekte, pateiktame Seimui, Prezidento pateiktuose siūlymuose.

– Vilties, kad politikai atsižvelgs į ūkininkų nuogąstavimus ir neužkraus ant jų pečių papildomos mokesčių naštos, ūkininkai dar nepraranda, – teigė R. Rimkienė. – Pagėgiuose praėjusią savaitę kalbėjom su Žemės ūkio ministru Andriumi Palioniu, jis supranta ūkininkų nerimą. Žemės ūkio ministerija ir kai kurie Seimo komitetai, yra už tai, kad mokestinė našta žemdirbiams nedidėtų tiek daug, kaip numačiusi Vyriausybė. Tačiau tai galutinai spręs Seimas.

Kaip pasakojo į „Tauragės žinių“ redakciją ketvirtadienį užsukęs jaunasis ūkininkas Rokas Macaitis, „Žaliųjų kryžių“ akcija – pirmoji žinutė visuomenei ir politikams, kad beatodairiškai naikinant žemės ūkį, sunaikinamas visas lietuviškas kaimas.

– Labai palaikau šią akciją, nes šiuo metu situacija tikra sudėtinga, – sakė jis, – ir pats jau vakar sukaliau ir nudažiau kryžių šiandien pastatysiu. Kryžiai – tai žinia, kad valdžios sprendimai žlugdo žemės ūkį, politikų kalbos menkina žemdirbio vardą. Statydami kryžius norime pasakyti visuomenei ir politikams, kad Prezidento, kai kurių Vyriausybės ir Seimo narių svarstomi ar jau priimti sprendimai veda link žemės ūkio, o tuo pačiu ir kaimo, skurdinimo, galutinio „išsivaikščiojimo“.

Tauragės rajono Adakavo seniūnijoje 300 ha valdantį ir 210 galvijų auginantį R. Macaitį labai supykdė premjero Sauliaus Skvernelio pasakymas, kad didinami mokesčiai palies tik porą šimtų ūkininkų, pačių didžiausių oligarchų.

– Jie palies ir asmeniškai mane, nors tikrai nelaikau savęs oligarchu, – piktinosi jaunasis ūkininkas. – Net ir minimalus mokesčių kilimas mūsų krašte, kur žemės nėra derlingos, tikrai jaučiamas. Kad metų gale sumokėtum mokesčius, turi taupyti visus metus.

Jį skaudina tai, kad ūkininkus stengiamasi supriešinti su visuomene, – pasak R. Macaičio, visi žiūri į juos kaip į turčius, kurie nori prisiplėšti dar daugiau.

 – Tikrai nėra taip, kad labai gerai gyventume, – sako jis, – lengvatos ūkininkams – tai tik tiesioginės išmokos, kurios mokamos už dirbamą žemę. Daugiau jokių specialių lengvatų nejaučiam, samdom  darbuotojus, mokam „Sodrai“ ir visus kitus mokesčius. Mūsų pienas ekologiškas, atitinka visus kokybės reikalavimus, o niekam jo nereikia, parduodam kaip paprastą...

Pasak R. Macaičio, situacija tikrai nėra perdedama. Jis irgi prieš savaitę buvo susirinkime  Pagėgiuose. Ten irgi kalbėta, kad žemės ūkio prognozės nėra džiuginančios: reikalingas ūkių stambinimas, kooperacija, kitaip ūkininkai neišgyvens.

– O iš ko jį stambinti, jei pelno nėra? – svarsto jaunasis ūkininkas.

Pasak jo, jau dabar parduotuvėse lietuviška produkcija sudaro tik 40 procentų. Visa kita – atvežtinė.

Daug vilčių į protesto akcijas jis prisipažįsta nededąs, tačiau sako, kad jomis bent jau norima parodyti, kad žemdirbiai nėra vergai.

Ūkininkų sąjungos pirmininkė R. Rimkienė pasakojo, kad jau rengiamasi ir tolesniems akcijos žingsniams, jei į žaliuosius kryžius nebūtų sureaguota. Dabar ji jau rūpinasi leidimu antrajam akcijos etapui, kai į Tauragės gatvėmis riedės traktoriai. Tai bus lapkričio 26 dieną.

– Reikia derinti ir savivaldybe, ir su Lietuvos automobilių kelių direkcija, – pasakojo ji. – kai kurie ūkininkai žada, kad akcijoje dalyvaus net ne po vieną, o po kelis jų traktorius. Manau, jų turėtų būti apie 40–50, jie važiuos Dariaus ir Girėno gatve, apsuks ratą, pravažiuodami pro savivaldybę.

Trečiasis akcijos etapas, jei ir į gatves išriedėję traktoriai nepaskatintų politikų atsižvelgti į ūkininkų reikalavimus, – taiki protesto akcija Vilniuje pirmąją gruodžio savaitę.

Birutė SLAVINSKIENĖ ("Tauragės žinios")

Facebook komentarai