Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

Ūkininkai nemoka mokesčių? Šakių rajono žemdirbiai išsklaido šį mitą

Autorius: Agroeta
Ūkininkai nemoka mokesčių? Šakių rajono žemdirbiai išsklaido šį mitą
Ūkininkai nemoka mokesčių? Šakių rajono žemdirbiai išsklaido šį mitą
Printer Friendly, PDF & Email

(Šakiai, vasario 20 d.) Artėjant savivaldybių tarybų rinkimams kritiškai nusiteikę piliečiai negaili priekaištų tik po kelis šimtus eurų mokesčių valstybei sumokėjusiems ūkininkams, šie ginasi, kad pajamų ir turto deklaracijose atsispindintys 2017-ieji buvo ypatingai nederlingi. Tačiau ta pačia žemės ūkio veikla užsiimančios žemės ūkio bendrovės ir pernai, ir šiemet valstybei sumokėtus mokesčius skaičiuoja šimtais tūkstančių.

Ketvirtadalis rajono biudžeto

Tarp 20 daugiausia mokesčių valstybei sumokėjusių Šakių savivaldybės įmonių yra septynios ŽŪB ir šešios žemdirbius aptarnaujančios įmonės. Visų jų indėlis į valstybės iždą viršija 6,7 mln. eurų – tai sudaro beveik ketvirtadalį Šakių rajono biudžeto.

Net 3 mln. 769 tūkst. eurų į valstybės biudžetą įvairių mokesčių pervedė žemdirbius aptarnaujančios įmonės.  Jų lyderis – žemės ūkio technika prekiaujanti UAB „Audrokesta“, pernai sumokėjusi 1 mln. 772 tūkst. eurų mokesčių.

Lukšių ŽŪB – trečioje vietoje pagal sumokamus mokesčius. 2017 metais valstybei ji sumokėjo 960 tūkst. eurų, pernai – 841 tūkst. eurų mokesčių. Lukšių ŽŪB dirba 107 darbuotojai, gruodžio mėnesį jų vidutinis atlyginimas  buvo sukilęs net iki 2401 euro.

Griškabūdžio ŽŪB pernai sumokėjo 532 tūkst. eurų mokesčių. Dar geresni metai griškabūdiškiams buvo 2017-ieji, kai valstybei jie atseikėjo 566 tūkst. eurų.

Kubilių ŽŪB pernai sumokėjo 517 tūkst. eurų, užpernai – 588 tūkst. eurų mokesčių.  Voniškių ŽŪB valstybei 2018 metais atseikėjo 311 tūkst. eurų, Grinaičių ŽŪB – 270 tūkst. eurų, Plokščių ŽŪB – 233 tūkst. eurų. Daugiausia mokesčių sumokėjusių įmonių dvidešimtuke yra ir „AUGA Grūduva“ ŽŪB, pernai valstybei sumokėjusi 228 tūkst. eurų mokesčių.

Visos šios bendrovės nederlingais 2017 metais valstybei sumokėjo 2 mln. 648 tūkst. eurų mokesčių, pernai – dar bene 300 tūkst. eurų daugiau.

Reikia atsiminti ir tai, kad Šakių savivaldybė pernai surinko bene 1 mln. eurų žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčių. 

Lyginti neteisinga

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šakių biuro vadovė, ekonomistė Aušrelė Pukinskienė įsitikinusi, kad neteisinga lyginti bendrovių ir ūkininkų sumokamus mokesčius, o nedidelė pelno mokesčio suma, įrašyta deklaracijoje, anaiptol nereiškia, kad ūkininkas dirbo nuostolingai. Pelno mokestis skaičiuojamas atskaičius sąnaudas, o jų gali būti daug, pavyzdžiui, ūkininkui investuojant į techniką ar fermų įrangą, perkant gyvulius.

„Valstybinė mokesčių inspekcija susumuoja visus bendrovių sumokamus mokesčius, o Vyriausiosios rinkimų komisijos pateiktose pajamų ir mokesčių deklaracijose yra nurodytas tik gyventojų pajamų mokestis, kuriam prilyginamas ūkininkų 2017 metais sumokėtas 5 proc. pelno mokestis“, – „Agroetai“ aiškino A. Pukinskienė.

Pasak ekonomistės, Pajamų ir turto deklaracijoje nėra susumuota ūkininkų mokamų mokesčių „Sodrai“, Privalomam sveikatos draudimui, gyventojų pajamų mokesčio už įdarbintus žmones, pridėtinės vertės ir kitų mokesčių.

Blogiausias dalykas - priešprieša

„Neteisinga ir tai, kad ūkininkai, skirtingai nuo žemės ūkio bendrovių vadovų, negali mokėti sau atlyginimo, kuris senatvėje garantuotų didesnę pensiją, apsaugotų ligos atveju. Bendrovės direktoriaus algą įskaičiuoja į ūkio sąnaudas, ūkininkas gali įsidarbinti tik kitame ūkyje. Bet mūsų ūkininkai nėra tokie verslūs, kaip „naujieji“ lietuviai, kad imtų kryžmintis su kaimynais“, – „Agroetai“ pastebėjo A. Pukinskienė. 

A.Pukinskienė tikina, kad būdama Šakių savivaldybės tarybos Finansų ir rajono plėtros komiteto nare daug kartų bandė sužinoti, kiek rajono ūkininkai į biudžetą sumoka mokesčių, tačiau tokių duomenų jai niekas negalėjo pateikti.

„Blogiausias  dalykas yra skaičiais kurstoma priešprieša tarp ūkininkų ir bendrovių, o Valstybinė mokesčių inspekcija prie to prisideda“, – sakė ekonomistė. 

Bendrovėse atlyginimai didesni

LŽŪKT Šakių rajono biuro vadovė tikina, kad turtingi Zanavykijos ūkininkai išlaiko po 10-15 darbo vietų, ir nors moka minimalų atlyginimą, žmonės turi pragyvenimo šaltinį ir tuomet, kai ūkyje nevyksta jokie darbai.

Bet VMI pateikti duomenys rodo, jog žemės ūkio bendrovės įdarbina gerokai daugiau žmonių ir moka anaiptol ne minimalią mėnesinę algą. 

Septyniose daugiausiai mokesčių valstybei sumokančiose žemės ūkio bendrovėse yra daugiau kaip 500 darbo vietų. Daugiausiai, net 104 žmonėms darbo suteikia Lukšių ŽŪB, savo ūkyje turinti per 830 melžiamų karvių bandą.

Griškabūdžio žemės ūkio bendrovėje dirba 87 žmonės, tik šiek tiek mažiau darbuotojų išlaiko Kubilių ŽŪB.

Šakių savivaldybėje veikiančių ŽŪB mokamas  vidutinis mėnesinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) siekia 726-969 eurus.

Daugiausiai pajamų gruodžio mėnesį gavo Lukšių žemės ūkio bendrovės darbuotojų – jiems vidutiniškai išmokėtas po 2400 eurų, tačiau ankstesniais mėnesiais vidutinis atlyginimas svyravo apie 1000 eurų. Beveik tokį patį vidutinį atlyginimą gauna ir Voniškių ŽŪB dirbantys  žmonės. Mažiausias vidutinis atlyginimas -726 eurai priskaičiuojamas Grinaičių ŽŪB darbuotojams.

Šakių savivaldybėje vidutinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) praėjusių metų trečiąjį ketvirtį buvo 747,4 Eur.

Daiva BALČAITYTĖ

Facebook komentarai