Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ūkininkas ieškojo Dievo užtarimo, bet nerado

Autorius: Giedrė VILKYTĖ
Šių metšų birželį kunigas D. Avellaneda jau buvo pašventinęs vieną V. Navalinsko įrengtą kryžių, bet kitus du kryžius šventinti atsisakė.
Šių metšų birželį kunigas D. Avellaneda jau buvo pašventinęs vieną V. Navalinsko įrengtą kryžių, bet kitus du kryžius šventinti atsisakė.
Printer Friendly, PDF & Email

Atsiverskime internete paieškos sistemą ir įveskime raktinę frazę: „Kam reikalingas šventinimas“. Netrukus prieš akis pasirodo aibė straipsnių, kuriuose pasakojama, kad šiais laikais kunigams tenka šventinti įvairius pastatus, policijos įsigytus automobilius, laivus, lėktuvus ar netgi įrašytą dainų plokštelę. Katalikybės atstovai dalijasi ir pozicija, kada bažnyčia „leidžia“, o kada visgi ne, tam tikrus objektus šventinti. Kryžius neabejotinai patenka į pirmąją kategoriją. Juk tai nukryžiuoto Jėzaus Kristaus kančios simbolis. Deja, ne visada. Panašu, jog kartu su ūkininkų protesto akcija iškilę du žalios spalvos kryžiai šventinimo gali ir nesulaukti. Kodėl?

Virgilijaus Navalinsko kančios

Pasvalio rajone gyvenančio ūkininko Virgilijaus Navalinsko istorija, peraugusi į savotišką kovą, prasidėjo jau prieš kelias savaites. „Agroeta“ jau rašė, kad solidarizuodamasis su protestuojančiais ūkininkais V. Navalinskas pastatė du žalius kryžius. Tačiau ne pasėlių laukuose, o šalia jau ankščiau statyto ir netgi šventinto kryžiaus.

Pumpėnų ir Kriklinių parapijos gyventojas šiuos kryžius statė iš karto žinodamas ir tai, kad jie nėra laikini. Todėl ant jų uždėjo Dievo kančios simbolį. Tiesa, kryžiai nudažyti žaliai. Tad gal būtent tai ir kiša koją, kad jie iki šiol nėra pašventinti?

Iš pradžių atrodė, kad jokių kliūčių kryžių šventinimui nėra. Prieš pora savaičių V. Navalinskas pasakojo, kad Pumpėnų ir Kriklinių parapijos klebonas Domingo Avellaneda sutiko juos pašventinti, tik laukė pritarimo iš vyskupijos.

Pasvalio dekanas Henrikas Kalpokas taip pat žadėjo susipažinti su situacija ir pateikti atsakymą. Vis dėlto, trečiadienį V. Navalinskas pasiguodė, kad iš kun. D. Avellaneda sulaukė netikėto atsakymo: „Jis atsakė, kad jeigu jau jie pastatyti tegu stovi, bet jų šventinti nebūtina.“

Dvasininkų nesusikalbėjimas?

Ne paslaptis, kad katalikybėje egzistuoja griežta hierarchija. Tad pirminis Pumpėnų ir Kriklinių parapijos klebono noras apsidrausti sulaukiant pritarimo iš aukštesnio rango dvasininkų atrodo suprantamas. Tad ar D. Avellaneda atsakymas ūkininkui reiškia, jog jis buvo negautas?

Susisiekus su Pasvalio dekanu kunigu Henriku Kalpoku paaiškėjo, kad jis iš tiesų nėra gerai susipažinęs su visa situacija ir teisinosi, kad nelabai supranta, ko tiksliai iš jo norima.

„Aš esu Pasvalyje. Vietos klebonas turėtų būti susipažinęs su ta situacija geriau. Kiek žinau, yra šnekėta ir su kurija. Jie nustatė, kad nėra jokių kliūčių“, – pažymėjo dekanas.

Visgi pasiteiravus Pumpėnų ir Kriklinių parapijos  klebono D. Avellaneda, kodėl jis V. Navalinsko kryžių nepašventina, atsakymas nuskambėjo... keistai: „Kodėl kiekvienas kryžius turi būti palaimintas?“

Ar apskritai ūkininko pastatyti kryžiai gali būti pašventinti, klebonas negalėjo atsakyti: „Dabar aš nesigilinsiu. Čia tiesiog reikia vyskupo klausti. Tai ne mano atsakymas. Jeigu norit, paskambinkit vyskupui ir paklauskit“. Tačiau dekanas H. Kalpokas pabrėžė, kad „dėl pašventinimo vietos klebonas tariasi su kurija“.

Pasiūlymą skambinti vyskupijai girdėjo ir pats V. Navalinskas. Tik jis abejoja, ar paprastam žmogui reikėtų tuo užsiimti.

Subordinacija ar neaiški biurokratija?

„Susidūriau su beprasmybe. Vienas rašo taip, o kitas sako ne. Nenoriu nei su bažnyčia, nei su  vienu klebonu pyktis“, – nuoširdžiai kalbėjo V. Navalinskas.

Iš tiesų, panašu, jog priežasties, kodėl nebūtų galima pašventinti dviejų žalių kryžių, nėra. Nepaisant to, ūkininkui niekas aiškaus atsakymo neduoda. Jo paprastas noras pasiklydo dvasininkų subordinacijos koridoriuose, kurie vis labiau primena painiai veikiančią biurokratiją – visi kratosi atsakomybės ir siunčia pas aukščiausią vadovą.

Tiesa, dekanas H. Kalpokas prasitarė, kad gali būti, jog kryžių pašventinimas įvyks. Kažkada. Mat šie kryžiai, nepaisant visų V. Navalinsko įrodymų, kad jie nelaikini, siejami su protestu. „Nėra taip, kad kas, kur ir ką pastatė, tas ir šventinama“, – dėstė dekanas H. Kalpokas.

Vilties, kad kryžiai pagaliau bus pašventinti nepraranda ir V. Navalinskas. Be to, pasak D. Avellanedos, tai padaryti gali nebūtinai jis: „Gali pašventinti bet kas – Pasvalio klebonas ar pats vyskupas“. Tad greičiausiai belieka apsišarvoti kantrybe ir laukti, kol dvasininkija nuspręs, jog „Žaliųjų kryžių“ akcija baigėsi, ir įsitikins, kad V. Navalinsko kryžiai tebestovi, o ir Dievo kančios simbolis yra.

Facebook komentarai