Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ūkininko negaili nei gamta, nei valdžia

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Mindaugas Makauskas.
Mindaugas Makauskas.
Printer Friendly, PDF & Email

Kelmės rajono Janaučių kaimo ūkininkas Mindaugas Makauskas grūdines kultūras augina 480 hektarų plote. Jaunas, bet patyręs ūkininkas tvirtino, kad šiais metais sulaukė puikaus derliaus, tačiau apgailestavo, jog dažnai ūkininko negaili nei gamta, nei valdžia.

Viskas brangsta, tik ne grūdų supirkimas   

Iš Kelmės rajono kilęs Mindaugas Makauskas, baigęs Mykolo Riomerio universitetą, įsidarbino pasieniečiu Vilniuje ir savo ateitį ketino susieti su sostine. Tačiau taip nutiko, kad jaunas vyras su šeima grįžo ūkininkauti į Janaučių kaimą. Dėl savo pasirinkimo, maždaug prieš 15 metų, M. Makauskas niekuomet nesigailėjo.

„Kai apsirgo tėvas, grįžau jam padėti. Tėvas, iširus kolūkiui, buvo nupirkęs bazę ir savo ūkį įkūręs. Kai tėvas mirė, ėmiausi ūkininkauti savarankiškai. Perėmiau iš tėvo nemažai žemės, pastatų, technikos, pačiam pradėti nuo nulio būtų buvę kur kas sunkiau“, – sakė Mindaugas.

Ta­čiau Mindaugo tėvas, nesiskolinęs iš bankų ir nerašęs projektų įvairiai paramai gauti, sūnui paliko ir daug rūpesčių. Pirmiausia jaunas ūkininkas ėmėsi atnaujinti tiek pastatus, tiek ir techniką.

Vienu metu M. Makauskas bandė auginti ir kiaules, bet greitai atsisakė. Pasirinko tik augalininkystę. Dabar savo ir nuomojamuose 480 hektarų daugiausia augina javus, rapsus. „Šiemet grūdai labai gerai byrėjo, derlius – puikus“, – ūkininkus rodė angare supiltą kalną auksinių kviečių. Didelis pliusas, jog visi ūkininko laukai išsidėstę maždaug vienoje vietoje, dešimties kilometrų spinduliu.

Tačiau M. Makauskas apgailestavo, kad dažniausiai ir gamta, ir valdžia žemę dirbantį žmogų skriaudžia, jo negaili, nesistengia suprasti. Tai sausros, tai liūtys ar kruša, tai keisti valdžios sprendimai ne tik trukdo ūkininkauti, bet ir varo į neviltį.    

Ūkininkas prisiminė 2014-aisiais Kelmės rajone, Vaiguvoje vykusią rajoninę žemdirbių šventę. Mindaugui Makauskui iki šių dienų įstrigęs iškalbingas faktas.

„Tą dieną kaip tik sudarinėjau sutartį, pagal kurią už ekstrinių grūdų toną buvo numatyti 925 litai. Dabartinis atitikmuo būtų apie 270 eurų. O dabar tokie grūdai superkami maždaug po 180 eurų už toną. Nuo 2014-ųjų labai pabrango žemės ūkio technika. Autoserviso paslaugos, detalės – dvigubai. Kyla ir žemės nuoma, darbo užmokesčiai. Beveik viskas brangsta, tik ne grūdų supirkimas. Šiemet dar gelbsti puikus derlius, gamta pagailėjo“, – sakė ūkininkas.  

Skaudu, kuomet apie ūkininkus kalbama kaip apie blogiausius žmones

Ūkininkui Mindaugui Makauskui skaudu, kuomet apie ūkininkus kalbama kaip apie blogiausius žmones, kuomet kurstoma nesantaika tarp kaimo ir miesto.

Ūkininkas dalyvavo žemdirbių protestuose, savo laukuose pastatė penkis žaliuosius kryžius. Vieną jų – Pagojo kaime, kad važiuodamas į darbą Kelmės rajono meras matytų ir susimąstytų...   

Mindaugas teigė nesuprantantis, kodėl apskritai aukščiausiame lygmenyje atsiranda svarstymai pinigus iš vienų atimti ir kitiems atiduoti. Pavyzdžiui, padidinti mokesčius ūkininkams, kad būtų padidintos pensijos. Galbūt, ūkininko svarstymu, naujieji Seimo rinkimai į valdžią atves mąstančių, kaimo reikalus išmanančių žmonių, kokių dabartiniame Seime tikrai trūksta?

Facebook komentarai