Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Uogų augintojų asociacija: daugiau pelno iš hektaro, grįžta net emigrantai

Autorius: Agroeta
Uogų augintojų asociacija: daugiau pelno iš hektaro, grįžta net emigrantai
Uogų augintojų asociacija: daugiau pelno iš hektaro, grįžta net emigrantai
Printer Friendly, PDF & Email

(Kaunas, balandžio 3 d.) Lietuviai uogas noriai skanauja, perka ir vis dažniau ryžtasi jas auginti ir užsidirbti patys, juolab kad tam nereikia didelių žemės plotų - užtenka ir hektaro. Jauniesiems augintojams ir ūkininkams pasiruošusi padėti Lietuvos uogų augintojų asociacija, turinti rimtų planų ir tikslų. Jau nuo 2010-ųjų metų buvo kuriamos strategijos, kaip pasiekti aukštumų uogų auginimo srityje, supažindinti su naujausia informacija apie vaisių ir uogų auginimo technologijas, gerinti sąlygas ūkininkams, konkuruoti užsienio rinkoje, padėti sukurti darbo vietas - su šiuo tikslu gimė ir laida „Svajonių ūkis“.

Ne vienas, dabar jau sėkmės pasiekęs uogų augintojas, dėkoja laidos vedėjai Aušrai Tubienei ir VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto docentui, žinomam agronomui Algirdui Amšiejui, kurių indėlis šviečiant ūkininkus yra neišmatuojamas ir naudingas, sudominantis vis daugiau jaunų žmonių.


Televizijos laidų prodiuserė Aušra Tubienė ir
Lietuvos uogų augintojų asociacijos vadovas Tautvydas Gurskas.

Uogų auginimas - pelninga ir ilgametė investicija, kuriai nebūtini šimtai hektarų

Lietuvos uogų augintojų asociacijos (LUAA) vadovas, lektorius, ūkininkas ir agronomijos magistras Tautvydas Gurskas sako, kad asociacijos tikslas, kuris gimė kartu su laida, padėti žmonėms, norintiems auginti uogas, susikurti sau darbo vietas, kurti pridėtinę vertę, o svarbiausia – džiuginti ne tik lietuvius, bet ir užsieniečius skaniomis uogomis.

„Visiems, kurie nori pradėti auginti uogas, tačiau stokoja žinių ir informacijos, esame pasiruošę suteikti visą reikiamą pagalbą. Nors esame jauna organizacija ir tik pamažu žengiame tvirtus žingsnius, pats laikas pasirūpinti tiek naujais, tiek esamais uogų augintojais ir skirti jiems daugiau dėmesio“, - sako T. Gurskas, kviečiantis visus norinčius įsitraukti į organizacijos veiklą.

Kadangi kitose šalyse uogų augintojams ir smulkiesiems ūkiams valstybė skiria daugiau dėmesio, asociacija turi daug ambicingų ir naudą atnešančių tikslų lietuviams – nuo įvairiausių mokymų, konsultacijų iki pardavimų, vadybos ir rinkodaros mokymų, patarimų, kaip populiarinti savo produkciją, kaip ją realizuoti, perdirbti ir tam sudaryti pačias palankiausias sąlygas.

 „Svarbu paminėti ir tai, kad auginantys grūdines kultūras ir patyrę nuostolius gauna kompensacijas iš valstybės, o uogų augintojai – užmirštami. Planuojame kurti iniciatyvinę grupę, kuri su valdžios atstovais priimtų reikiamus sprendimus dėl nuostolių kompensavimo. Juk iš vieno hektaro uogų galima uždirbti kur kas daugiau nei iš hektaro grūdų, todėl uogų augintojų taip pat turi teisę atgauti įdėtas pastangas ir triūsą bei nesibaiminti nuostolių, kad gamtos stichijos suniokos derlių“, - pastebi T.Gurskas, sakydamas, kad atėjo metas rimtiems pokyčiams.

Uogų verslas itin traukia jaunas šeimas

Nors uogų auginimo verslą įkurti kainuoja daugiau nei auginti grūdus, tačiau tai atsiperka kur kas labiau: "Jums nereikia turėti šimtų hektarų žemės, kad gautumėte pelno. Be to, uogakrūmiai yra ilgametė ir pelninga investicija, galinti nešti pelną daugiau kaip 20 metų. Svarbiausia, priimti reikiamus sprendimus, pasitarti su profesionalais", - pataria specialistas.

LUAA vadovas pabrėžia, kad šiuo metu uogų auginimu vis labiau susidomi jaunos šeimos, dažnai paliekančios emigrantų gyvenimą užnugaryje ir kimbančios į darbus gimtojoje šalyje.

„Lietuvoje uogų ir vaisių užauginama nepakankamai, todėl LUAA tikslas ne tik paskatinti lietuvius auginti uogas, bet ir suteikti visą reikiamą pagalbą ir galimybes tai padaryti. Yra nemažai žmonių, kurie atgavę senelių ar tėvų žemę nežino, ką su ja daryti. O kodėl neužsiėmus uogų auginimu? Net jeigu visiškai neturite jokių žinių ir nežinote, nuo ko pradėti, specialistai pasiruošę padėti. Sėkminga uogų auginimo patirtimi gali pasidalinti ne viena šeima, kuri užsiima uogininkyste nuo nulio“, - sako T.Gurskas, antrinantis, kad vienas iš svarbiausių asociacijos tikslų – profesionalių ūkininkų ugdymas ir kokybiškos lietuviškos produkcijos auginimas, kuri galėtų tapti itin konkurencinga ir užsienio šalių rinkose.

Lietuvoje auginamos uogos yra ypač patrauklios vartotojams, kurie vertina vietinę produkciją. LUAA kaip tik šiuo metu planuoja palengvinti galimybę įsigyti lietuviškų uogų vaikų darželiams ir mokykloms, kadangi sveikos mitybos puoselėjimas šiose įstaigose tampa vis svarbesniu prioritetu, o uogų teikiama nauda yra pagrįsta moksliškai.

Pamatyta žinutė „Facebook“ padėjo priimti lemiamą sprendimą

Savo sėkmės istorijomis galėtų pasidalinti ne vienas ūkininkas. Viena iš jų - Sandra Biečienė. Ji su vyru Evaldu Anglijoje gyveno 11 metų, turėjo puikius darbus, tačiau pamatyta žinutė socialiniame tinkle juos privertė pamąstyti apie gyvenimo pokyčius. Šiandien moteris Kėdainių rajone augina avietes, braškes ir šilauoges bei dalinasi savo sėkminga patirtimi.

„Lietuvoje susikūrėme darbo vietas ne tik savo šeimai, bet ir kitiems žmonėms. Nors uogų auginimas nėra lengvas darbas, įdėjus pastangų ir noro, viskas nušvinta naujomis spalvomis, - sako moteris.

- 2015-aisiais metais „Facebook“ pamačiau laidos „Svajonių ūkis“ žinutę, kurioje buvo rašoma apie tai, kad galima auginti uogas, taip pat, kad bus suteikta visa reikiama pagalba. Pagalvojau, kodėl gi ne? Nors žinau, kas yra kaimas, turėjome žemės, tačiau niekas nebūtų patikėjęs, kad grįžusi iš Anglijos užsiimsiu uogų auginimu ir turėsiu ūkį“, - juokiasi Sandra.

Kaip prisimena moteris, uogų auginimo pradžia nebuvo lengva, kadangi daugelis klaidingai įsivaizduoja, kad užtenka pasodinti uogakrūmius, ir jie patys kuo puikiausiai auga. „Čia kaip ir kiekviename darbe reikia įdėti pastangų ir nestovėti vietoje – juk dirbi sau. Tas jausmas yra labai malonus ir svarbus“, - sako Sandra, šiandien kartu su šeima auginanti 1 ha aviečių, 80 arų braškių ir 90 arų šilauogių.

Pagalbos ranką visada ištiesia profesionalai

Tik pradėjus auginti uogas Sandrai daug informacijos, žinių ir pagalbos suteikė konsultantai ir uogų auginimo profesionalai bei žinovai - Aušra Tubienė bei Algirdas ir Rokas Amšiejai. Kaip sako Sandra, tai  yra tie žmonės, kuriems ji labai dėkinga. „Kai Algirdas atvažiavo pirmą kartą į laukus, jis man pasakė tokius žodžius – kad visada padės, patars ir konsultuos, tačiau su viena sąlyga – aš negaliu auginti uogų pogrindyje. Reikia, kad viskuo, ką sužinosiu, aš pasidalinčiau su kitais žmonėmis, juos šviesčiau ir mokyčiau. Laikausi duoto žodžio ir visada visiems patariu ir padedu kuo galiu – be šių žmonių pagalbos nieko nebūtų buvę tokiems kaip mes iš dangaus nukritusiems ūkininkams“, - juokauja ūkininkė.

Šiuo metu uogų auginimas – pagrindinis šeimos verslas ir pragyvenimo šaltinis. „Šiandien aš drąsiai galiu pasakyti, kad džiaugiuosi tuo, ką darau. Svarbu suvokti, kad reikia ir pačiam stengtis, dėti pastangas, domėtis tuo, kas vyksta uogų auginime, kokios naujovės vyrauja, nebijoti darbo. Tik bendradarbiaudami galime pasiekti norimų tikslų“, - tikina Sandra, priklausanti Lietuvos uogų augintojų asociacijai.

Ką ji patartų naujai iškeptiems ūkininkams, norintiems auginti uogas? „Labai džiugu, kad tokių žmonių, norinčių užsiimti ūkiu ir uogininkyste, vis daugėja. Dažnai jie grįžta iš užsienio šalių, kur praleido ne vienerius metus, ir kuria naują gyvenimą savo gimtinėje. Visada juos palaikau ir paskatinu. Juk dirbti reikia visur, o čia dirbi sau, kuri pridėtinę vertę savo gimtinei“ , - savo patirtimi dalinasi Sandra.

Norėdami pasidalinti savo sėkminga uogų auginimo ir verslo istorija, rašykite elektroniniu paštu [email protected]

Informaciją parengė  Lietuvos uogų augintojų asociacija

Facebook komentarai

bas

a