Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Vilkų išpuoliai ūkiuose: Utenos r. papjautos keturios avys

Autorius: Loreta MAČIULIENĖ
Utenos rajone ūkininkas rado 4 papjautas avis.
Utenos rajone ūkininkas rado 4 papjautas avis.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiųmetės didžiosios vilkų „puotos“ tik prasidės: jaunikliai paaugo, netrukus vyresnieji juos mokys medžioti. Tą žino kiekvienas ūkininkas, bet pakeisti ne kaži ką gali, tik gal tikėtis, kad „pilkieji medžiotojai“ neišguldys galvijų dešimtimis.

O kol kas gyvulių augintojai skaičiuoja nuostolius padarytus vilkų iki „didžiosios medžioklės“.

Vienas paskutinių atvejų – Rytų Aukštaitijoje.

Utenos rajone, Buitūnų kaime ūkininkaujantis Mindaugas Bazys liepos 30 d. rytą rado 4 papjautas avis. 

„3 avytės ir 1 aviniukas papjautas. Tos trys avytės elitinės, pakaitinės galėjo būt. Gaila. Dirbi ir tą tavo įdirbį, taip ima ir nubraukia. Banda didelė, tai ten gi visokių buvo, galėjo išsirink prastesnių pavalgyt, bet ne. Sutapimas čia ar ne, nežinau, bet gyvūnai irgi renkasi. Ką padarysi, svarbu, kad daugiau ir didesnių nuostolių nepridarytų“, – užbaigia M. Brazys.   

„Jeigu išeina vilkas iš miško, tai vadinasi kažkas negerai“, – sako avių augintojų asociacijos tarybos pirmininkas Rimantas Kairys.

„Mano nuomonė nesikeičia. Vilkai turi gyventi miške, o žemės ūkio gyvuliukai – ūkininko laukuose, pievose, tvartuose“, – nedvejoja vyras.

Lietuvoje, pasak R. Kairio, iškirsti miškai, pažeistos  vilkų buveinės, jų gyvenamos vietovės išardytos. Ir ne tik vilkų, bet ir stirnų, elnių, kitų laukinių gyvūnų. Todėl R. Kairio manymu, vilkai iš miškų patraukė į ūkininkų žemes, kur ganosi lengvas grobis.

„Mums priekaištauja esą reikia geriau prižiūrėti gyvulius. Prižiūrime mes juos, bet vilkas – taip pat protingas ir gudrus. Skaičiai kalba patys už save. Per 3 metus Lietuvoje gerokai sumažėjo laikomų avių skaičius, bet vilkai kasmet vis daugiau avių papjauna, vadinasi jų padarytas nuostolis vis didėja“, – skaičiuoja R. Kairys.

Pernai buvo papjauta daugiau nei 1800  ūkinių gyvūnų. Bet šis skaičius sako neatspindi realios padėties. Ne visi nuo vilkų nukentėję asmenys kreipiasi dėl žalos atlyginimo ar praneša apie įvykį, vadinasi daugybė atvejų lieka tiesiog neužfiksuoti - paraštėse.  

„Pavyzdžiui ožkininkai,  nuryja ašarėlę radę papjautą gyvulį ir niekam nesiskundžia“, – pasakoja R. Kairys.   

1800 gyvulių per metus papjauta! Tai kas turite vaizduotę, įsivaizduokite kokia tai ferma. Dabar mes išgirstame tik apie pavienius atvejus. O netrukus vilkai išves vaikus į „mokyklą“, turės išmokyti gyvenimo pamokų, kaip apsirūpinti maistu, va tada mes ir pamatysime, kad Lietuvoje vilkų yra per daug. Mes vilkų nesuvaldome“,– įsitikinęs avių augintojų atstovas.

Paramos apsaugai nuo vilkų sulauks ir šeimos ūkiai

„Agroeta“ jau pranešė, kad apsaugos nuo vilkų priemonės bus kompensuojamos ir šeimos ūkiams.

Pratęstas ir paraiškų prevencinėms priemonėms įsigyti teikimo laikotarpis.

Paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Prevencinių priemonių taikymas prieš vilkų ūkiniams gyvūnams daromą žalą“ dabar galima teikti ne iki rugpjūčio 31 d., bet iki rugsėjo 18 d.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA