Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Vyksta pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija

Autorius: Regina KUDIRKIENĖ
Gyvūnų vakcinacija
Gyvūnų vakcinacija
Printer Friendly, PDF & Email

Kiekvienais metais Lietuvoje yra vykdoma laukinių gyvūnų – lapių, mangutų, vilkų – vakcinacija. Šiais metais ji prasidėjo balandžio 21 d., o šiuo metu vykdoma Marijampolės ir Kalvarijos savivaldybių teritorijose, kur iš orlaivių mėtomi jaukai su pasiutligės vakcina. Visoje Lietuvoje pirmajame etape išmėtyta apie 505 tūkst. jaukų su vakcina nuo pasiutligės.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamento (VMVT) Patarėjo Kęstučio Matulevičiaus, jaukams su vakcina išmėtyti naudojami du Cessna-172, vienas Cessna-182 ir vienas AN-2 tipo lėktuvai. Skrydžius vykdo šeši pilotai, trys aptarnaujantys darbuotojai. Orlaiviuose, iš kurių mėtomi jaukai, yra įrengti automatiniai jaukų išmėtymo įrenginiai. Lėktuvai kyla iš trijų aerodromų: Molėtų, Paluknio ir Aleksoto. Į Marijampolės bei Kalvarijos teritorijas jaukus atgabens iš Kauno Aleksoto aerodromo atskridę orlaiviai. Atliekant pavasarinę laukinių gyvūnų vakcinaciją, planuojama jaukus išmėtyti 20400 kvadratinių kilometrų teritorijoje, skrydžiams skirti apie 300 valandų. Darbus ketinama baigti iki birželio 30 dienos, tačiau šio proceso terminai priklauso nuo oro sąlygų, tad nėra griežtai apibrėžti.

Kauno Aleksoto aerodromo oreiviai baigiamojo trečiojo pavasarinės vakcinacijos etapo metu jaukus su vakcina barstys maždaug 3900 kvadratinių kilometrų plote. Lėktuvai skris į Lazdijų, Druskininkų, Alytaus, Prienų, Birštono, Marijampolės bei Kalvarijos savivaldybes. Planuojama išbarstyti apie 92700 jaukų su vakcina.

„Laukinių gyvūnų vakcinacijai naudojamas jaukas su pasiutligės vakcina nėra pavojingas gyvūnams ir žmonėms, tačiau jo naudojimas ne pagal paskirtį gali sukelti šalutinį poveikį. Naminių ir laukinių gyvūnų vakcinacija – vienintelis efektyvus būdas kovoti su pasiutlige, todėl būtina laukinius gyvūnus nuo pasiutligės vakcinuoti kasmet“, – teigia K. Matulevičius.

Marijampolės bei Kalvarijos teritorijos vakcinacijai pasirinktos ir dėl to, kad tai pasienio regionai, į kuriuos atklysta laukiniai gyvūnai iš gretimų šalių ؎ Lenkijos ir Rusijos.

„Jaukai yra apie 3 cm dydžio tabletės, kurių viduje yra kapsulė su vakcina. Jaukai su vakcina yra laikomi specialiame mobiliame šaldytuve, kuris nugabenamas į orlaivių pakilimo vietas, kur į orlaivius pakraunamas atitinkamas jų kiekis. Tokia laukinių gyvūnų vakcinacija Lietuvoje vykdoma jau nuo 2006 metų du kartus metuose – pavasarį ir rudenį“, – sakė VMVT specialistas.

Anot K. Matulevičiaus, jei naminiai gyvūnai aptiktų ir suėstų jauką, nieko blogo nenutiktų – tiesiog įgautų vakcinaciją. Būna, kad ir paukščiai nulesa išmirkusį jauką, bet kapsulė lieka. Šie jaukai pritaikyti laukiniams plėšrūnams, žolėdžiai jų neima.

„Jaukai gaminami iš įvairių mėsos atliekų. Anksčiau būdavo, kad vištų galvos būdavo tam naudojamos. Dabar jauką sudaro panašios faktūros medžiaga į sausą šunų maistą, o jos viduje būna patalpinta kapsulytė su vakcina. Šios oralinės laukinių gyvūnų vakcinacijos dėka per eilę metų pavyko ženkliai pagerinti situaciją – nuo 2018 m. Lietuvoje nebuvo nustatyta pasiutligės atvejų. O vien tik Marijampolės apskrityje 2007 m. buvo užfiksuotas 191 laukinių gyvūnų pasiutligės atvejis. Oralinė vakcinacija pasiteisino ir kitose Europos šalyse“, – tikino K. Matulevičius.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamentas informavo gyventojus, kad pavasarinės vakcinacijos metu jie gali pastebėti išmėtytus jaukus ir neturėtų jų imti rankomis, o radę nukritusius netinkamoje vietoje, apie tai informuotų VMVT specialistus.

Facebook komentarai