Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Žvėrys šiek tiek ištrypė pasėlius? Nusiraminkite, nes yra ūkininkų, kurie kenčia nuolatinį šernų terorą

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Po šernų pasivaikščiojimo laukas atrodė apgailėtinai. M. Višinskio nuotr.
Po šernų pasivaikščiojimo laukas atrodė apgailėtinai. M. Višinskio nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Prieš keletą metų išplitusi afrikinio kiaulių maro epidemija ženkliai sumažino šernų populiaciją Lietuvos miškuose. Medžiotojams tai buvo skausminga, nes nebeliko ką medžioti, ūkininkams – džiaugsmas, nes sumažėjo pasėliams daroma žala.

Tačiau Pasvalio r. netoli Saločių ūkininkaujantis Mindaugas Višinskis teigia, kad šernų populiacija jau atsistatė ir pateikė nenuginčijamus to įrodymus.

„Ruošiausi purkšti kviečių pasėlius, apžiūrėjau lauką ir tada viskas buvo tvarkoje, bet kitą dieną radau jį taip išknistą, kad net sunku įsivaizduoti“, – portalui pasakojo ūkininkas.

Pasak pašnekovo, apie pusę hektaro buvusios rapsienos nuknista 30-40 cm gyliu ir „darbas“ atliktas taip gerai, kad nė priekabiausias darbdavys neprikibtų.

„Galvoju, jog čia kokių 6-7 šernų darbas, nes jei būtų didesnė banda, tai iš viso lauko nieko nebūtų nelikę“, – dėstė M. Višinskis. Ūkininkas prisimena, jog dar prieš marą, netoli Šiaulių esantį jo kviečių lauką šernai taip „suarė“, kad iš 6 ha jis prikūlė tik 9 tonas grūdų.

„Pats esu medžiotojas, todėl, suprantama, jokio žalos atlyginimo neieškojau, nors šalia mano laukų ir ne mano būrelio vyrai medžioja, galvoju, viskuo reikia dalintis su gamta“, – kalbėjo M. Višinskis.

Ant laukinių žvėrių nepykstantis ūkininkas pasakojo, kad kartą jo 6 ha rapsų pasėlių plotą buvo labai išmindžioję miško gyventojai. „Žiūrėjau tada į vieną šalia kito esančius pėdsakus ir galvojau, kažin, ar yra Lietuvoje dar kokių nors žvėrių, kurie nepabuvojo šiame lauke. Ir ką jūs manot? Tame lauke gavau po 3,5 t/ha rapsų derliaus“, – linksmai pasakojo ūkininkas.

Kitokiomis nuotaikomis dalinosi Kretingos r., šalia Darbėnų ūkininkaujantis Marius Jasas, mat jo ūkio žemės yra šalia valstybei priklausančių medžioklės plotų.

„Šernai keičia elnius, elniai – šernus ir taip jau 10-15 metų“, – sakė ūkininkas. Pasak jo, praėjusią savaitę jis lauke paliko priekabą su javų sėkla. Aplink ją šernai žemę taip iškniso, jog vos bebuvo galima išvažiuoti.

Portalo kalbintas ūkininkas teigė, kad visai neseniai Darbėnų miškuose šernams buvo nustatytas afrikinias kiaulių maras. „Galvojom, gal bus imtasi priemonių šių žvėrių mažinimui, nes šalia esančiuose kaimuose žmonės augina kiaules ir dėl to gali nukentėti. Bet kur tau, komercinės medžioklės – svarbiau“, – pasakojo ūkininkas.

Vietos ūkininkai daugybę kartų kreipėsi dėl laukinių žvėrių padarytos žalos atlyginimo, bet atvykusios komisijos viską taip suskaičiuodavo, kad žalos nebuvo nustatyta. Suprantama, komerciniai medžioklės plotai privalo išlikti rentabilūs, nes kitaip jie gali būti panaikinti. O kaip tai padaryti, jei tektų atlyginti ūkininkams laukinių žvėrių daromą žalą, todėl ir kovojama už kiekvieną sočią darbo vietą.

Portalo „Agroeta“ žiniomis, minėtuose plotuose medžioja daug Lietuvoje žinomų žmonių, kurie pažeidžia eilinių ūkininkų interesus, todėl prie šios temos būtinai dar bus sugrįžta.

Facebook komentarai